fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

Spitfire utworzony z dronów podczas 80 rocznicy lądowania Aliantów w Normandii - Źródło: ujęcie z filmu osadzone w publikacji / X / Scott Bateman MBE
Spitfire utworzony z dronów podczas 80 rocznicy lądowania Aliantów w Normandii - Źródło: ujęcie z filmu osadzone w publikacji / X / Scott Bateman MBE

Podczas obchodów 80. rocznicy lądowania w Normandii odbył się niezwykły pokaz dronów. W Portsmouth w Anglii, niebo rozświetliło się spektakularnym pokazem dronów, który był widoczny nawet z kilku kilometrów. Drony utworzyły różne obrazy, w tym kształt samolotu Spitfire, spadochron i pancernik. Pokaz dronów zakończył uroczystości upamiętniające 80. rocznicę słynnego D-Day.

Pokaz zakończył się słowami “Pamiętam…”, które zostały wyryte na nocnym niebie. Pokaz dronów był częścią szeregu wydarzeń, które odbyły się w Wielkiej Brytanii i Francji, aby uczcić 80. rocznicę lądowania w Normandii.

Jak podają źródła historyczne podczas lądowania w Normandii w 1944 roku użyto około 13 000 samolotów. Wśród nich były różne typy bombowców, samolotów myśliwsko-bombowych i szybowców. Oto niektóre z nich:

  • Bombowce: Avro Lancaster, Douglas A20 Havoc, Boeing B-17 Flying Fortress, Consolidated B-24 J Liberator, North American B-25 Mitchell, Glen Martin B-26 B Marauder, Armstrong Whitworth AW.41 Albemarle.
  • Myśliwsko-bombowe: De Havilland Mosquito B.IV Series II.
  • Myśliwce: North American P-51 D Mustang, Lockheed P-38 Lightning, Northrop P-61 Black Widow, Republic P-47 D Thunderbolt, Vickers Supermarine Spitfire Mk IX, Hawker Hurricane Mk IIb, Hawker Tempest Mk V, Hawker Typhoon.
  • Szybowce: Waco CG-4A Hadrian, Airspeed A.S. 51 Horsa, GAL.49 Hamilcar.

Podczas samej operacji 198 bombowców RAF zostało straconych, a wśród sił powietrznych aliantów zanotowano 16 714 ofiar śmiertelnych. Wśród wojsk powietrznodesantowych, które składały się z 23 400 żołnierzy, w tym 4 000 żołnierzy szybowcowych, odnotowano 3 999 ofiar.

Źródło informacji: countypress.co.uk, planetradio.co.uk, britannica.com, dday-overlord.com, iwm.org.uk, aviation24.pl

One comment

  • Wspaniałe. I na dodatek unikalne w polskich mediach, gdzie D-Day a w szczególności 80 rocznica lądowania Aliantów (w tym polskich oddziałów) we Francji nie doczekała się praktycznie ŻADNEJ uwagi. Prez. Biden wraz z delegacją USA nadal tam przebywa.

Leave your comment

In reply to Some User