fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

F-16 - zdjęcie ilustracyjne / Foto: Pixabay License / oohajo
F-16 - zdjęcie ilustracyjne / Foto: Pixabay License / oohajo

Sześciu pierwszych ukraińskich pilotów zakończyło szkolenie w Wielkiej Brytanii przed przeniesieniem się do Danii aby rozpocząć kurs pilotażu na myśliwcach F-16. Ta pierwsza grupa wojskowych pilotów z Ukrainy ukończyła podstawowe szkolenie w Wielkiej Brytanii i obecnie kontynuuje naukę pilotażu F-16 w Danii. Informację tę podało Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii.

Według komunikatu ministerstwa, od sierpnia ukraińscy piloci uczestniczyli w intensywnych zajęciach z języka angielskiego z akcentem na terminologię lotniczą, zdobywali wiedzę z zakresu medycyny lotniczej, przechodzili szkolenia na symulatorach i wirówkach pod nadzorem brytyjskich instruktorów. Celem było opanowanie podstawowych umiejętności lotniczych, takich jak nawigacja na niskich wysokościach, zaawansowany lot poziomy oraz lot w formacjach lotniczych (w szyku).

Piloci uczestniczący w podstawowym szkoleniu praktycznym odbywają lekcje w samolotach Grob Tutor pod okiem doświadczonych instruktorów RAF.

Wielka Brytania będzie kontynuować to wsparcie dla ukraińskich pilotów i personelu naziemnego w 2024 roku. Dodatkowych dziesięciu ukraińskich pilotów-stażystów pozostaje obecnie w Wielkiej Brytanii, kontynuując swój proces szkoleniowy.

Przypomnijmy: Ukraina ma w ciągu najbliższych miesięcy otrzymać 18 samolotów F-16AM/BM do Holandii. Samoloty również obiecały takie kraje jak Dania, Norwegia czy Belgia. W sumie ma to być około 60 sztuk samolotów F-16. Przypuszczalnie mówimy tutaj o formalnym przekazaniu, ponieważ nie wejdą one do służby, zanim ukraińscy piloci nie zakończą szkolenia oraz samoloty nie zostaną przygotowane do walki w ramach działań militarnych w rejonie okupowanych przez Rosję terenów ukraińskich. 

Źródło informacji: gov.uk, redag. aviation24.pl

No comments

Leave your comment

In reply to Some User