Prawie sto samolotów z ośmiu państw. Loty nad pustynią i morzem zarówno w dzień, jak i w nocy. Cel: prowadzenie rozpoznania, bombardowań oraz walk z obroną przeciwlotniczą. W Izraelu ruszają najważniejsze międzynarodowe ćwiczenia lotnicze, organizowane przez Siły Powietrzne Izraela Blue Flag 2017. Poleciały na nie również polskie jastrzębie.
Do Izraela wysłaliśmy sześć samolotów F-16 oraz 120 żołnierzy. Zarówno lotników, jak i personel naziemny mówi płk pil. Norbert Chojnacki, szef szkolenia 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. 2 listopada piloci brali udział w briefingach, w weekend zaś wykonają pierwsze zadania. Ich lista jest naprawdę długa: od wstępnego planowania misji, przez prowadzenie rozpoznania, aż po symulowane bombardowania na poligonach czy walkę z obroną przeciwlotniczą.
Nad pustynią i morzem
Nasi piloci będą operować w dużych międzynarodowych ugrupowaniach, składających się z samolotów różnych typów. To bezcenne doświadczenie podkreśla płk pil. Chojnacki. Przede wszystkim ze względu na warunki, w jakich przyjdzie im działać. Obszar, na którym odbędą się ćwiczenia, obejmuje praktycznie całe terytorium Izraela. Będziemy latać zarówno nad pustyniami, jak i morzem w dzień i w nocy wylicza płk pil. Przemysław Struj, dowódca polskich sił biorących udział w Blue Flag 2017. Piloci muszą przygotować się na wysokie temperatury, a przede wszystkim na znacznie wyższe niż w Europie zapylenie powietrza. Sprawia ono, że sensory, które mamy do dyspozycji, działają inaczej niż w Polsce przyznaje płk pil. Struj. Jak dodaje, część lotników doświadczyła tego podczas misji Inherent Resolve. Wiąże się ona z lotami rozpoznawczymi, które polskie F-16 wykonują z terytorium Kuwejtu, wspierając w ten sposób siły walczące z tzw. Państwem Islamskim. W swoim gronie mamy jednak także młodszych kolegów, którzy w takich warunkach będą działać po raz pierwszy mówi płk pil. Struj. W dodatku podczas lotów będziemy się zmagać z zakłóceniami elektromagnetycznymi, co również nie zdarza się często dodaje.
Błękitna Flaga nad Izraelem
Blue Flag to najważniejsze ćwiczenia organizowane przez Siły Powietrzne Izraela. Pierwsza edycja odbyła się w 2013 roku. Tegoroczna będzie największą w historii. Weźmie w niej udział prawie sto samolotów z ośmiu państw. Prócz gospodarzy i lotników z Polski będą także żołnierze z USA, Grecji, Indii, Francji, Niemiec i Włoch. Cztery ostatnie kraje zaangażują się w Blue Flag po raz pierwszy. Na ćwiczenia przyjadą także obserwatorzy reprezentujący 40 państw. Wojskowi wiedzą, jak wiele mogą się od nas nauczyć przyznaje ppłk Richard Hecht z biura ds. kontaktów międzynarodowych Sił Powietrznych Izraela, cytowany przez portal defensenews.com. W naszej małej przestrzeni powietrznej i jej okolicach wszystko staje się bardzo intensywne. Są tu Rosjanie. Siły wielu państw pojawiają się tu przy okazji realizacji zadań w Syrii i innych częściach regionu. Tworzymy więc swego rodzaju laboratorium bitewne, gdzie można rozwijać szerokie spektrum umiejętności niezbędnych do walki z coraz to nowymi zagrożeniami tłumaczy ppłk Hecht.
Dla Polaków tegoroczne ćwiczenia Blue Flag będą drugimi z rzędu. W 2015 roku na Bliskim Wschodzie ćwiczyło sześć samolotów F-16. Polscy lotnicy współpracowali z kolegami z Izraela, Grecji oraz Jordanii. Wykonywali zadania zarówno w izraelskiej, jak i jordańskiej przestrzeni powietrznej. Blue Flag 2017 potrwa dwa tygodnie.
Autor zdjęć: st. chor. sztab. Waldemar Młynarczyk
Źródło informacji: http://polska-zbrojna.pl/home/articleshow/24006?t=Polskie-F-16-na-manewrach-Blue-Flag-