fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

F/A-18 podczas testów na specjalnej rampie symulującej tzw. skocznię narciarską na lotniskowcach Indii. - Foto: Boeing
F/A-18 podczas testów na specjalnej rampie symulującej tzw. skocznię narciarską na lotniskowcach Indii. - Foto: Boeing

Boeing i marynarka wojenna USA udowodniły niedawno, że F/A-18 Super Hornet może operować z rampy startowej co pokazuje przydatność wykorzystania samolotu na lotniskowcach w Indiach.

Testy, które odbyły się w Naval Air Station Patuxent River w stanie Maryland, pokazały, że Super Hornet poradziłby sobie dobrze z systemem krótkiego startu, wykorzystywane przez marynarkę wojenną Indii i potwierdziły wcześniejsze badania symulacyjne przeprowadzone przez Boeinga.

Pierwsze udany i bezpieczny start F/A-18 Super Hornet z tzw. skoczni narciarskiej rozpoczyna proces walidacji, umożliwiając skuteczne działanie z lotniskowców indyjskiej marynarki wojennej - powiedział Ankur Kanaglekar, kierownik działu sprzedaży myśliwców Indii w Boeing. - F / A-18 Block III Super Hornet nie tylko zapewni indyjskiej marynarce wojennej znakomite możliwości bojowe, ale także stworzy możliwości współpracy w lotnictwie morskim między Stanami Zjednoczonymi a Indiami.

Indyjska marynarka wojenna ocenia opcje bojowe. Jeśli wybierze Super Horneta, zyskałaby miliardy dolarów zainwestowanych w nowe technologie przez marynarkę wojenną USA i inne podmioty. Technologie te obejmują zaawansowaną sieć działania, większy zasięg dzięki konforemnym zbiornikom paliwa, wyszukiwanie i śledzenie w podczerwieni oraz nowy zaawansowany system kokpitu.

Testy na rampie odbywają się po dostarczeniu w czerwcu dwóch samolotów testowych Block III do marynarki wojennej USA. Boeing podpisał kontrakt na dostarczenie amerykańskiej marynarce wojennej zdolności Block III nowej generacji, począwszy od 2021 roku.

Super Hornet zapewnia największy udźwig uzbrojenia w przeliczeniu na odległość spośród myśliwców US Navy, w tym pięć razy więcej rakiet powietrze-ziemia.

Źródło informacji: Boeing