Francja wprowadziła zakaz krótkodystansowych lotów krajowych w celu ograniczenia emisji CO2. Nowe przepisy zakazują lotów między miastami, które mogą pokonać tę samą odległość w mniej niż dwie i pół godziny pociągiem.
Jak informują największe europejskie media, w tym portal independent.co.uk, wyeliminuje to niektóre trasy lotów między stolicą Paryża a miastami takimi jak Bordeaux, Lyon i Nantes, ale zwolni z tego obowiązku loty łączone.
Podróż z Paryża do śródziemnomorskiego miasta portowego Marsylii jest nadal możliwa samolotem, a pociągiem dużych prędkości zajmuje około trzech godzin.
Całkowita liczba odwołanych lotów jest niższa niż oczekiwano w porównaniu z ośmioma trasami wymienionymi w ustawie o zmianach klimatu z 2021 r. W miarę poprawy usług kolejowych może zostać odwołanych więcej lotów. Branża lotnicza już wcześniej krytykowała decyzję, powołując się na trudne dla branży czasy po pandemii. Wczoraj Laurent Donsel, tymczasowy szef organu branżowego European Aviation (A4E), wezwał rządy do poparcia rzeczywistego i merytorycznego rozwiązania emisji dwutlenku węgla z transportu lotniczego zamiast symbolicznego zakazu.
Według Flightradar24 liczba lotów w ubiegłym roku spadła o około 42% w porównaniu do 2019 roku, a to za sprawą pandemii koronawirusa. Przeciwnicy zakazów argumentują swoją opinię odradzającymi się po trudnym okresie podróżami lotniczymi.
Natomiast niektórzy działacze na rzecz zmian klimatu twierdzą, że ustawa nie poszła wystarczająco daleko. Agencja Ochrony Klimatu, która została utworzona w celu doradzania rządom, pierwotnie proponowała odwołanie lotów z odpowiadającym im czasem podróży pociągiem krótszym niż cztery godziny.
Po ogłoszeniu przepisów Agnès Panier-Lunachet, francuska minister ds. transformacji energetycznej, powiedziała: Wiemy, że podróże lotnicze przyczyniają się do naszego śladu węglowego, a zmiany klimatu oznaczają, że musimy ograniczyć emisje.
Po utworzeniu stref czystego transportu w większości dużych miast francuskich, zakaz krótkich lotów jest kolejnym kamieniem milowym do wyeliminowania zanieczyszczeń oraz śladu węglowego z codziennego życia Europejczyków.
Źródło informacji: independent.co.uk , aviation24.pl