fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

Wysięgnik Magboom pomyślnie podłączony do sondy Juice. - Foto: Airbus
Wysięgnik Magboom pomyślnie podłączony do sondy Juice. - Foto: Airbus

Sonda JUICE, budowany na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej dla misji JUpiter ICy moons Explorer, pomyślnie osiągnął kolejny etap rozwoju: inżynierowie z centrum integracji satelitów Airbusa we Friedrichshafen (Niemcy) zamontowali na pojeździe kosmicznym wysięgnik magnetometryczny MAGBOOM.

Na wysięgniku znajduje się pięć sensorów magnetycznych, osłoniętych przed wszelkimi zakłóceniami, które mógłby spowodować sam statek kosmiczny. Czujniki są częścią magnetometru J-MAG oraz instrumentów naukowych Radio and Plasma Wave Investigation (RPWI)

J-MAG to zestaw magnetometrów do badania magnetosfery Jowisza i jej interakcji z trzema lodowymi księżycami, Europą, Ganimedesem i Kallisto, w szczególności z wewnętrznym polem magnetycznym Ganimedesa. Instrument RPWI zbada emisje radiowe oraz otoczenie plazmy Jowisza i jego lodowych księżyców.

MAGBOOM powstał z materiałów niemagnetycznych, takich jak włókno węglowe, różne stopy tytanu i aluminium oraz brąz i waży 44 kilogramy (łącznie z sensorami). Wysięgnik musi wytrzymywać temperatury od -210° do +250° C. Po rozłożeniu jego całkowita długość wynosi 10,6 metra.

Sonda JUICE o masie 6,2 tony wyruszy w kosmos w 2022 r. W liczącą blisko 600 mln km podróż do Jowisza zabierze 10 najnowocześniejszych instrumentów naukowych, w tym kamerę, spektrometry, radar do penetracji lodu, wysokościomierz laserowy, zestaw instrumentów do eksperymentów radiowych oraz monitorowania pól magnetycznego i elektrycznego. Zwieńczeniem wyjątkowej wyprawy JUICE będzie ponad trzyletnie orbitowanie wokół gazowego olbrzyma, co umożliwi szczegółowe zbadanie trzech księżyców, na których potencjalnie może znajdować się woda, Ganimedesa, Europy i Kallisto oraz zebranie danych na temat warunków ewentualnego powstawania życia wokół gigantycznej planety. Sonda wykona interdyscyplinarne badanie układu Jowisza jako archetypu planet gazowych. Spędzi dziewięć miesięcy okrążając lodowatego Ganimedesa, analizując jego otoczenie, powierzchnię, wnętrze i potencjalną możliwość zasiedlenia.

Źródło informacji: Airbus