fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

0

7 marca 2017r. zapraszamy na uroczyste otwarcie wystawy stałej w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Zmodernizowana ekspozycja pn. Historia polskich sił powietrznych będzie miała swoją odsłonę po 6 latach od oficjalnego otwarcia placówki muzealnej.

Muzeum Sił Powietrznych to jedna z najmłodszych instytucji kultury, której organizatorem jest Ministerstwo Obrony Narodowej. Uroczyste otwarcie muzeum nastąpiło 26 sierpnia 2011 r. Najważniejszą misją placówki jest upowszechnianie wartości historycznych związanych z dziejami oręża polskiego, w szczególności z historią i tradycją sił powietrznych, broni przeciwlotniczej, popularyzacja wiedzy o polskiej historii wojskowości oraz promowanie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Muzeum powstało w 2011 roku w oparciu o dawną Salę Tradycji Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych. W swej strukturze posiada oddział Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie, w którym od 10 stycznia 2017 r. można zwiedzać wystawę stałą pt. Historia Polskiej Broni Przeciwlotniczej.

Powołanie placówki muzealnej o tematyce lotniczej było osobistą inicjatywą ówczesnego Dowódcy Sił Powietrznych, którą wspierali pasjonaci awiacji, lokalne i regionalne środowiska seniorów lotnictwa wojskowego oraz żołnierze Sił Powietrznych.

Otwarcie nowej wystawy głównej  pt. Historia Polskich Sił Powietrznych jest związane z modernizacją i rozbudową obiektu, którą przeprowadzono w latach 2012 2016. Nowo wybudowany hangar ekspozycyjny z zapleczem technicznym pozwala na zabezpieczenie i profesjonalną konserwację najcenniejszych wielkogabarytowych zbiorów. Powierzchnia ekspozycji wewnętrznej powiększona została ponad dwukrotnie, wzbogacona o nowoczesne urządzenia multimedialne oraz udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

Wystawa stała przedstawia historię powstania i najważniejsze etapy dziejów polskich skrzydeł aż po czasy współczesne. Prezentowana w formie plansz, uzupełniona jest licznymi dokumentami i pamiątkami archiwalnymi oraz umundurowaniem lotniczym typowym dla danego okresu historycznego. Na wystawie można obejrzeć  m.in. osobiste rzeczy po tragicznie zmarłym mjr. pil. Eugeniuszu Horbaczewskim dcy 315 Dywizjonu Dęblińskiego, oraz prezentację odznak lotniczych od czasów zaborów po współczesność. Znajduje się tu również Sztandar -  Relikwia Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie z okresu II wojny światowej.

Wystawa plenerowa to ponad 80 statków powietrznych (samolotów i śmigłowców), przeciwlotnicze zestawy rakietowe, artyleria przeciwlotnicza oraz sprzęt zabezpieczenia i ubezpieczenia lotów w tym zestawy radiolokacyjne. Na wystawie można  zobaczyć m.in. produkowane przez ZSRR myśliwce MiG 21 i MiG 23, bombowce Ił-28 czy szturmowo-bombowe SU-20 i SU-22. Są też różne typy samolotów szkolnych, wytwarzanych w ZSRR i w Polsce. Jest śmigłowiec wielozadaniowy SM-1, których produkcję rozpoczęto w latach 50. ubiegłego wieku w PZL Świdnik, a także jego późniejsza modyfikacja SM-2. Uwagę przyciąga ciężki śmigłowiec bojowy produkcji ZSRR Mi-24; są radary i rakiety przeciwlotnicze. W hangarze zlokalizowano wystawę silników lotniczych -  od tłokowych po olbrzymie silniki odrzutowe do samolotów typu Suchoj Su.

Gratką dla pasjonatów lotnictwa jest  wejście na pokład wybranych statków powietrznych, m.in. do jedynego w Polsce  śmigłowca MI-6.

Wernisaż odbędzie się we wtorek 7 marca 2017 r. o godzinie 12.00.

W programie:

- powitanie gości oraz słowo o wystawie dyrektor MSP Paweł Pawłowski

- wystąpienie przedstawiciela Ministerstwa Obrony Narodowej

- zwiedzanie wystawy

- koncert Orkiestry Wojskowej z Dęblina

Prosimy o wcześniejsze potwierdzenie uczestnictwa do dnia 2 marca 2017r. pod adresem poczty elektronicznej : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

ul. Lotników Polskich 1.

ZAPRASZAMY

Źródło informacji i grafiki: http://www.wojsko-polskie.pl/pl/articles/z-zycia-wojska-s/historia-polskich-sil-powietrznych-w-nowej-odslonie-32017-02-14/