W 2025 roku Polska stanie się areną wielu imprez lotniczych, które przyciągną miłośników lotnictwa z całego świata. Min. w Lesznie odbędzie się Antidotum Air Show, znane z dynamicznych pokazów akrobacyjnych i różnorodnych atrakcji dla całych rodzin.
Dzisiaj jest: 19 Maj 2025 | W tym dniu wydarzyło się: 1966 – Dokonano oblotu szybowca SZD-30 Pirat. 2004 – Z lotniska w Pyrzowicach w rejs do Londynu wystartował pierwszy samolot węgierskich tanich linii lotniczych Wizz Air. 1919 - Nowojorski hotelarz Raymond Orteig ufundował nagrodę w wysokości 25 tys. dolarów dla osoby, która jako pierwsza przeleci samolotem non stop z Nowego Jorku do Paryża lub w kierunku przeciwnym. 1947 - Dokonano oblotu bombowca Tu-4. 2008 – Dokonano oblotu rosyjskiego samolotu pasażerskiego Suchoj Superjet 100. 1907 - Urodził się Leszek Dulęba, polski konstruktor lotniczy (zm. 1987). 2009 - Zmarł Henryk Muszczyński, polski pilot szybowcowy (ur. 1935).
Już 23 maja 2025 roku na platformie Netflix zadebiutuje wyjątkowy dokument: „Air Force Elite: Thunderbirds”, który po raz pierwszy w historii zabierze widzów za kulisy jednej z najbardziej prestiżowych jednostek Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych.
Z okazji dwóch ważnych jubileuszy związanych z historią polskiego lotnictwa cywilnego – 100. rocznicy pierwszego połączenia lotniczego na trasie Warszawa–Kraków–Wiedeń oraz 60. rocznicy przeniesienia lotniska z Rakowic-Czyżyn do Balic – Muzeum Lotnictwa Polskiego zaprasza na premierę filmu dokumentalnego „Krakowskie lotnicze okno na świat. Od Rakowic-Czyżyn do Balic”, która odbędzie się w poniedziałek, 28 kwietnia 2025 r. o godz. 19:00 w kinie Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.
"Kontrola Bezpieczeństwa" (oryginalny tytuł „Carry-On”) to film, który dzięki swojej fascynującej fabule łączy w sobie elementy thrillera i dramatu z motywami lotniczymi, co stanowi doskonałe tło do opowieści pełnej napięcia i emocji. Centralnym punktem tej historii jest wyścig z czasem, którego celem jest zapobieżenie potencjalnej katastrofie w środowisku tak złożonym i precyzyjnie regulowanym, jakim jest lotnisko. W rolach głównych znani aktorzy:Taron Egerton, Sofia Carson i Jason Bateman.
If you thought Iceman died in the movie "Top Gun: Maverick", you’re mistaken. Not only did he not die, but he also encountered the young Maverick on his journey. What both gentlemen do at air shows in the USA and beyond is a blend of "Back to the Future" and "Top Gun". Whenever they appear at an Air Show or any other event, hundreds of aviation and "Top Gun" fans line up to take photos with them.
Jeżeli myśleliście, że Iceman umarł w filmie „Top Gun: Maverick” to się mylicie. Nie tylko nie umarł, ale spotkał na swojej drodze również młodego Mavericka. To co obaj dżentelmeni wyprawiają na pokazach lotniczych w USA i nie tylko, to połączenie filmu „Powrót do przyszłości” i „Top Gun”. Gdy tylko pojawiają się na Air Show lub innej imprezie, setki fanów lotnictwa i filmu Top Gun ustawiają się w kolejkach, aby sobie zrobić z nimi zdjęcie.
W ostatnim czasie mieliśmy do czynienia na terenie Polski z kilkoma przypadkami, gdzie spadały szczątki rakiet należących do SpaceX. Tym razem nie USA, a Rosja, a raczej byłe ZSRR może zgotować nam niemiłe niespodzianki spadające z nieba.
Jedni narzekali a jeszcze inni wyśmiewali brak samolotów na Sadkowie w Radomiu (oficjalnie: Warszawa-Radom). Jednak już za chwilę sytuacja się zmieni — wiosną i latem 2025 roku radomskie lotnisko ponownie zatętni życiem. Oprócz tradycyjnego połączenia do Rzymu pojawią się kolejne destynacje.
Świdnik Air Festival przyjmuje nową formułę, organizując swoje kolejne edycje co dwa lata. Analizując poprzednie edycje, organizatorzy podjęli decyzję o zmianie częstotliwości, tak, by spełnić oczekiwania różnych grup odbiorców.
W środę 7 maja doszło do wypadku lotniczego w pobliżu lotniska w Rovaniemii, na północy Finlandii. Myśliwiec F/A-18 Hornet należący do Lapin lennosto (Laplandzkiego Skrzydła Fińskich Sił Powietrznych) rozbił się około godziny 10:50 czasu lokalnego podczas wykonywania treningu pokazowego.
Już 23 maja 2025 roku na platformie Netflix zadebiutuje wyjątkowy dokument: „Air Force Elite: Thunderbirds”, który po raz pierwszy w historii zabierze widzów za kulisy jednej z najbardziej prestiżowych jednostek Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych.
Bombowce B-52H przechwycone przez rosyjskie myśliwce.
B-52H z 96. Eskadry Bombowej 2 Skrzydła Bombowego USAF startuje z lotniska Eielson Air Force Base na Alasce. - Foto: U.S. Air Force / Senior Airman Lillian Miller
Dwa amerykańskie bombowce strategiczne B-52H Stratofortress zostały przechwycone 19 czerwca nad międzynarodowymi wodami Morza Ochockiego przez rosyjskie myśliwce.
Zgodnie z informacją podaną przez Ministerstwo Obrony Rosji w powietrze poderwano samoloty Su-30, Su-35 i MiG-31 z jednostek należących do Wschodniego Okręgu Wojskowego.
F$I$L$M
Trzy B-52H tworzące tzw. Grupę Zadaniową Bombowców operują obecnie z Eielson Air Force Base położonej w okolicy Fairbanks na Alasce. Ostatni raz maszyny tego typu pojawiły się tam 3 lata temu gdy brały udział w ćwiczeniach Red Flag w sierpniu 2017 roku. Samoloty wchodzące w skład 96. Eskadry Bombowej 2 Skrzydła Bombowego stacjonują na co dzień w Barksdale Air Force Base w Luizjanie.
Pierwsze operacje B-52H wykonały tuż po przylocie, tj. 14 czerwca, gdy jeden z samolotów uczestniczył we wspólnych ćwiczeniach z myśliwcami F-22 z 354 Skrzydła Myśliwskiego USAF oraz CF-18 Królewskich Kanadyjskich Sił Powietrznych (RCAF), które odbyły się nad Morzem Beauforta i Oceanem Arktycznym.
16 czerwca para bombowców B-52H odbyła długodystansowy lot którego trasa wiodła między innymi przez Morze Południowochińskie, Morze Wschodniochińskie.
Nad Morze Japońskim towarzyszyły im 4 myśliwce F-2 i 12 F-15 należące do Japońskich Powietrznych Siły Samoobrony (JASDF), które ćwiczyły zadania z zakresu eskortowania.
Z bazy Misawa w Japonii wystartowały też samoloty do walki elektronicznej E/A-18G Growler z 209 Eskadry Ataku Elektronicznego US Navy. Zespół pojawił się między innymi w okolicy Wysp Kurylskich.
Źródło: Pacific Air Forces, Ministerstwo Obrony Rosji Autor publikacji: Radosław Żurek dla Aviation24.pl
Jeśli Chiny dalej będą modernizować swoją doktrynę i uzbrojenie, a Zachód będzie je lekceważył, może się okazać, że nie tylko „pistolety na wodę” stają się niebezpieczne.
50 lat temu Wytwórnię Sprzętu Komunikacyjnego w Mielcu opuścił samolot An-2R o numerze fabrycznym 1G156-21. Popularnego „Antka” zarejestrowano pod znakami SP-WMF. Minęły prawie cztery dekady i losy tego samolotu splotły się z losami Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Samolot trafił do Wielkopolski i znalazł się na ekspozycji „Agrolotnictwo” tegoż muzeum.
Jak zapewne wiecie, nie trzeba być pilotem, aby kochać lotnictwo. Są różne przejawy tej miłości, czy to w postaci książki, fotografii, filmu, rysunku, malarstwa, rzeźby, nawet tworzenie portalu Aviation24.pl jest też z miłości do lotnictwa. Rzadko jednak słyszymy o poezji lotniczej, choć w Polsce w XX wieku powstał bardzo znany utwór pod nazwą „Marsz Lotników”, gdzie autorką słów była Anna Zasuszanka - nauczycielka języka polskiego. "Marsz Lotników" oczywiście słyszymy w muzycznym wykonaniu, ale bez muzyki też mógłby wybrzmiewać po prostu jako wiersz. Czy są w tych czasach osoby, które przelewają swoją miłość do lotnictwa „na papier” … i to jeszcze w formie poezji? Oczywiście, że tak … a my jedną z takich osób poznaliśmy.
„Lotniczy Lublin” to publikacja wydana przez Fundację Lotniczy Lublin i lubelski oddział Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, opowiadająca o ludziach, przemyśle, konstrukcjach i organizacjach związanych z lotnictwem. Nie zabrakło w niej akcentu związanego z miastem Świdnik. Jeden z rozdziałów książki poświęcony jest Szkole Pilotów Ligi Powietrznej i Przeciwgazowej w Świdniku. - pisze portal swidnik.pl.
W roku 2020 publikacją Samolot CSS-13 we wspomnieniach agrolotników Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie zaczęło serię wydawniczą Skrzydlate traktory. Minęło parę lat i wreszcie światło dzienne ujrzała kolejna publikacja, tym razem poświęcona samolotowi PZL-101 Gawron.
Niniejsza książka jest próbą rozpropagowania wiedzy o początkach lotnictwa spod znaków biało-czerwonej szachownicy. Ma być swoistym wprowadzeniem do historii polskich Wojsk Lotniczych w latach 19181920. Sukces publikacji zależy od tego, czy po jej przeczytaniu czytelnicy zdecydują się sięgnąć po kolejne, poświęcone początkom polskich skrzydeł tytuły, których w ostatnich latach pojawia się coraz więcej.
Firmy Airbus, Babcock International Group oraz CAE podpisały memorandum o porozumieniu (MoU) dotyczące współpracy w zakresie przygotowania wspólnej oferty dla polskich Sił Powietrznych. Planowana oferta dotyczyć ma dostawy pakietu wojskowych śmigłowców wraz z usługami szkoleniowymi i symulacyjnymi.
Dzięki współpracy pasjonatów z „Garnizonu Górnośląskiego”, Stowarzyszenia EROR4x4 oraz Muzeum Motoryzacji i Techniki w Piastowie zorganizowano transport, aż czterech śmigłowców jednocześnie, z Tomaszowic do Zbrosławic.
Policyjna flota na Dolnym Śląsku wzbogaciła się o nowoczesny śmigłowiec Bell-407GXi, który kilka dni temu oficjalnie trafił do służby w Komendzie Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.
Airbus dostarczył pierwsze dwa z sześciu śmigłowców H145M Republice Cypryjskiej, a pozostałe dostawy zostaną zrealizowane w tym roku. Śmigłowce będą użytkowane przez Gwardię Narodową Republiki Cypryjskiej.
Nowozelandzka służba poszukiwawczo-ratownicza SRSL złożyła zamówienie na cztery śmigłowce Airbus H145, które wzmocnią działania służb ratownictwa medycznego.