fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

AirCar Prototype 1 - pierwszy latający samochód, który może zmienić oblicze lotnictwa ... i motoryzacji. - Foto: Klein Vision
AirCar Prototype 1 - pierwszy latający samochód, który może zmienić oblicze lotnictwa ... i motoryzacji. - Foto: Klein Vision

AirCar, pojazd, który nie wiadomo, czy bardziej jest samolotem czy samochodem, może wejść do masowej produkcji, szczególnie po tym czego dokonał w ostatnim czasie. Wykonał on 35-minutowy lot z międzynarodowego lotniska w Nitrze na międzynarodowe lotnisko w Bratysławie w ostatnich dniach czerwca.

Po wylądowaniu w Bratysławie, jednym kliknięciem guzika, samolot zamienił się w samochód sportowy w niecałe trzy minuty i poejchał poprowadzony przez swojego wynalazcę, profesora Stefana Kleina i współzałożyciela, Antona Zająca do centrum Bratysławy, skracając tym samym dwukrotnie typowy czas podróży samochodem.

AirCar Prototype 1 jest wyposażony w 160-konny silnik BMW ze stałym śmigłem i spadochronem balistycznym. Pod nadzorem Urzędu Lotnictwa Cywilnego AirCar wykonał ponad 40 godzin lotów testowych, w tym strome zakręty pod kątem 45 stopni oraz testy stabilności i manewrowości. AirCar Prototype 1 leciał na wysokości 8200 stóp i osiągnął maksymalną prędkość przelotową 190 km/h (103 kt).

F$I$L$M

AirCar Prototype 2, model przedprodukcyjny, będzie wyposażony w silnik o mocy 300 KM i otrzyma certyfikat samolotu EASA CS-23 z zezwoleniem drogowym M1. Oczekuje się, że dzięki śmigle o zmiennym skoku Prototype 2 będzie miał prędkość przelotową 300 km/h (162 kt) i zasięg 1000 km (621 mil).

Ten lot rozpoczyna nową erę dualnych pojazdów transportowych. Otwiera nową kategorię transportu i przywraca jednostce wolność, którą pierwotnie przypisywano samochodom - powiedział profesor Klein po wyjściu z kokpitu AirCar w Bratysławie. AirCar to już nie tylko dowód koncepcji. Lecąc na wysokości 8200 stóp z prędkością 100 węzłów, przekształciło science fiction w rzeczywistość - Dodał Anton Zając, współzałożyciel Klein Vision.

Źródło informacji: Klein Vision