Niecodzienny widok w bazie lotniczej w Krzesinach. W kokpicie myśliwca F-16 usiadł powstaniec wielkopolski. Oczywiście symbolicznie – w postać kapitana pilota Franciszka Jacha wcielił się aktor Paweł Federowicz. Powstał w ten sposób niecodzienny projekt fotograficzny, który łączy historię i nowoczesność.
Sesję zrealizowano właśnie w Krzesinach nieprzypadkowo. To tutaj od września 2022 roku działa 31. Baza Lotnictwa Taktycznego imienia kapitana pilota Franciszka Jacha. Na terenie jednostki znajduje się także replika samolotu Albatros D.II, który powstańcy wielkopolscy zdobyli w styczniu 1919 roku. W bazie można również zobaczyć tablicę pamiątkową poświęconą patronowi jednostki.
– Kapitan Jach byłby dumny, widząc nasze dzisiejsze lotnictwo. Gdyby żył współcześnie, na pewno znalazłby miejsce za sterami F-16 – mówi kpt. Łukasz Hećman, oficer prasowy bazy w Krzesinach.
Nowoczesne formy opowiadania historii
Sesja zdjęciowa to część kampanii „Niezwyczajni 1918–1919”. Jej celem jest przybliżenie sylwetek bohaterów Powstania Wielkopolskiego w nowoczesnej formie. Twórcy projektu chcą w ten sposób zainteresować historią zarówno młodszych, jak i starszych odbiorców.
– Czerpiemy z historii, ale chcemy ją pokazać we współczesny sposób. Dlatego inspirujemy się popkulturą, komiksem czy filmem. Szukamy języka, który zaciekawi i wzbudzi emocje – tłumaczy Przemysław Prasnowski z Fundacji Barak Kultury, która realizuje projekt.
Wcześniej w ramach kampanii internauci poznali Aleksandrę Bukowiecką – Damę Konspiracji Powstania Wielkopolskiego. Tym razem bohaterem został lotnik i powstaniec – kapitan Jach.
– Mam nadzieję, że ta historia zainteresuje nie tylko pasjonatów lotnictwa, ale również wszystkich mieszkańców Wielkopolski – mówi Marcin Fuszpaniak z Biura Komunikacji Zewnętrznej i Promocji Urzędu Marszałkowskiego.
Symboliczne połączenie przeszłości z przyszłością
Projekt „Niezwyczajni 1918–1919” przypomina, że bohaterowie sprzed wieku pozostają ważni także dziś. Symboliczne umieszczenie powstańca w kokpicie F-16 pokazuje, że ich wartości i postawy są wciąż aktualne.
Jak dodaje Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego, to właśnie pamięć o zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim buduje tożsamość regionu. – Bądźmy dumni z naszych przodków i czerpmy z nich wzorce – podkreśla Woźniak.
Za realizację sesji odpowiadała Fundacja Barak Kultury we współpracy z Biurem Komunikacji Zewnętrznej i Promocji Samorządu Województwa Wielkopolskiego. W projekt zaangażowani byli artyści z Poznania. Za zdjęcia odpowiada Anna Krotofil, a za kostium Grupa Mixer. Strój wykonała Akademia Rzemiosła Żółta Szpilka. Charakteryzacją zajęła się Sławka Sadowska, a koncepcję graficzną przygotował Sebastian Sauer.
Dzięki tej nietypowej sesji pamięć o bohaterze Powstania Wielkopolskiego zyskała nowy, współczesny wymiar.
Źródła informacji: 31. Baza Lotnictwa Taktycznego, Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Fundacja Barak Kultury / redag. Aviation24.pl