fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

Rajd Lotniczy Polska–Wielka Brytania 2025 - Wzrok przyciąga grafika na skafandrze lotniczym
Rajd Lotniczy Polska–Wielka Brytania 2025 - Wzrok przyciąga grafika na skafandrze lotniczym / Foto: J. Mitek (MSP)

Zakończyła się niezwykła wyprawa lotnicza, która połączyła historię z teraźniejszością, a niebo nad Europą ponownie stało się przestrzenią dla upamiętnienia bohaterów. Rajd Lotniczy Polska–Wielka Brytania 2025 wystartował 19 maja spod hangaru Aeroklubu Warszawskiego – miejsca szczególnego dla historii polskiego lotnictwa. Tam niegdyś szkolili się piloci, którzy walczyli w Bitwie o Anglię. Dziś ich duch towarzyszył współczesnym lotnikom w podróży śladami polskich dywizjonów RAF.

Trasa rajdu prowadziła przez Niemcy, Francję i Wielką Brytanię, odwiedzając miejsca o symbolicznym znaczeniu – zarówno dla historii, jak i dla współczesnej pamięci o polskim wkładzie w II wojnę światową. Przystanki takie jak Peenemünde, Calais, Duxford, Andrewsfield, North Weald, Hethel czy Newtownards przypominały o losach polskich eskadr i ich baz na obcej ziemi.

Jednym z najbardziej symbolicznych momentów rajdu było przekazanie pamiątkowego ryngrafu w Imperial War Museum Duxford. Ten gest stanowił hołd złożony wszystkim polskim lotnikom walczącym na frontach Europy i jednocześnie wyraz wdzięczności dla brytyjskich partnerów za pielęgnowanie pamięci o wspólnej historii.

Każdy etap rajdu miał swój niepowtarzalny klimat i znaczenie. Szczególnie zapamiętane zostaną trudne, ale piękne odcinki nad Morzem Irlandzkim, Szkocją, wyspą Islay oraz nad Walią. Lotnicy musieli mierzyć się nie tylko z wyzwaniami pogodowymi, ale również z odpowiedzialnością za godne reprezentowanie idei rajdu – misji pamięci i szacunku.

Zwieńczeniem całego przedsięwzięcia było lądowanie 29 maja na historycznym lotnisku Northolt – miejscu, które przez całą wojnę było centrum działań polskiego lotnictwa na Zachodzie. Tam właśnie oddano hołd wszystkim polskim lotnikom, którzy 85 lat temu ruszyli w tym samym kierunku, by bronić nieba nad Anglią.

Rajd został zorganizowany z okazji trzech ważnych rocznic: 85. rocznicy Bitwy o Anglię, rocznicy zakończenia II wojny światowej oraz rocznicy powstania Stowarzyszenia Lotników Polskich.

Aeroklub Warszawski, jako inicjator przedsięwzięcia, składa serdeczne podziękowania wszystkim partnerom, instytucjom, wolontariuszom i sympatykom, którzy wspierali projekt – zarówno organizacyjnie, medialnie, jak i duchowo. Patronat medialny objął portal British Poles, a trasę rajdu można było śledzić na żywo dzięki Flightradar24.

Projekt „Rajd Lotniczy – Śladami Dywizjonów Polskich w Wielkiej Brytanii w czasie II Wojny Światowej” został dofinansowany ze środków budżetu państwa w wysokości 90 000 zł, przy całkowitej wartości projektu wynoszącej 130 060 zł.

Rajd dobiegł końca, ale jego przesłanie pozostanie żywe – nie tylko w sercach uczestników, lecz także w świadomości tych, którzy pamiętają o nieocenionym wkładzie polskich lotników w historię wolnej Europy.

Źródło informacji: Aeroklub Warszawski / redag. Aviation24.pl

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

In reply to Some User