Rekrutacja na studia wojskowe w Lotniczej Akademii Wojskowej będą się składać z dwóch etapów: Złożeniu wniosku o powołanie do służby kandydackiej oraz badań lekarskich. Studenci Akademii będą mieli możliwość wyboru z kilku kierunków min. Lotnictwo i Astronatyka, Nawigacja oraz Logistyka. Studia wojskowe są przeznaczone dla kandydatów na żołnierzy zawodowych. Absolwent studiów promowany jest na pierwszy stopień oficerski podporucznika.
I etap rekrutacji
Wniosek o powołanie do służby kandydackiej
Zgłoszenia kandydatów na studia wojskowe będą przyjmowane od 15 stycznia wyłącznie w trybie rejestracji internetowej, obsługiwanej przez system internetowej rejestracji kandydatów (IRK).
I. O przyjęcie na studia dla kandydatów na żołnierzy zawodowych może ubiegać się osoba spełniająca niżej wymienione warunki określone w art. 124 ust. 2 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2018 r. poz. 173):
1) niekarana sądownie;
2) posiadająca obywatelstwo polskie;
3) posiadająca zdolność fizyczną i psychiczną do zawodowej służby wojskowej;
4) w wieku co najmniej 18 lat w dniu powołania do służby kandydackiej;
5) posiadająca świadectwo dojrzałości.
II. Osoba ubiegająca się o przyjęcie na studia dla kandydatów na żołnierzy zawodowych, w terminie do dnia 31 marca 2019 r., składa do Rektora-Komendanta Lotniczej Akademii Wojskowej wniosek o powołanie do służby kandydackiej wraz z kwestionariuszem osobowym wygenerowanym z systemu IRK. Wniosek należy złożyć osobiście lub przesłać pocztą na adres Lotniczej Akademii Wojskowej do dnia 31.03.2019 r.
III. Do wniosku dołącza się:
1) życiorys;
2) skrócony odpis aktu urodzenia;
3) oświadczenie kandydata o tym, że nie był skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe.
IV. Bezpośrednio przed rozpoczęciem postępowania rekrutacyjnego, nie później niż w pierwszym dniu egzaminów wstępnych, kandydat składa:
1) świadectwo dojrzałości;
2) świadectwo ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej (wyłącznie jeżeli kandydat nie zdawał na egzaminie maturalnym przedmiotów uwzględnianych w postępowaniu rekrutacyjnym);
3) informację o osobie z Krajowego Rejestru Karnego aktualną na dzień rozpoczęcia postępowania rekrutacyjnego (wystawioną z datą nie wcześniejszą niż 30 dni przed dniem rozpoczęcia postępowania rekrutacyjnego);
4) inne dokumenty potwierdzające posiadane kwalifikacje lub umiejętności uwzględniane w postępowaniu rekrutacyjnym, w tym zaświadczenie ze szkoły ponadgimnazjalnej o ukończeniu klasy mundurowej, oświadczenie o kontynuowaniu lub ukończeniu studiów na innych kierunkach studiów stacjonarnych w uczelni publicznej;
5) potwierdzenie dokonania opłaty z tytułu egzaminów wstępnych (rekrutacyjnej) w wysokości 100 zł - nie później niż 7 dni przed pierwszym dniem tych egzaminów.
Lotnicza Akademia Wojskowa, ul. Dywizjonu 303 nr 35,
08-521 Dęblin.
Nr rachunku:
12 1020 3147 0000 8402 0085 9934
z dopiskiem rekrutacja na studia wojskowe
Niedostarczenie w terminie dokumentów, o których jest mowa w ust. III-IV, jest równoznaczne z rezygnacją z postępowania rekrutacyjnego i skutkuje skreśleniem z listy kandydatów.
II etap rekrutacji
Badania lekarskie
- Od osób ubiegających się o przyjęcia na studia dla kandydatów na żołnierzy zawodowych wymagane są szczególne predyspozycje zdrowotne, w tym odpowiednie dla personelu lotniczego, których posiadanie dokumentowane jest odpowiednimi zaświadczeniami. Osoba ubiegająca się o przyjęcie na studia dla kandydatów na żołnierzy zawodowych, po złożeniu wniosku, zobowiązana jest poddać się specjalistycznym badaniom lekarskim oraz stawić się na badania po otrzymaniu zawiadomienia o terminie i miejscu badań lekarskich.
- Badania lekarskie dla kandydatów na studia przebiegają w dwóch etapach:
- a) etap I badania we właściwej Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej orzekającej o zdolności fizycznej i psychicznej do zawodowej służby wojskowej oraz o braku przeciwwskazań psychologicznych do służby; b) etap II badania specjalistyczne w Rejonowej Wojskowej Komisji Lotniczo-Lekarskiej w Warszawie.
- Uzyskanie wymaganych pozytywnych orzeczeń lekarskich po badaniach, o których mowa w ust. 2, ustalających wymaganą kategorię zdrowia na wybraną specjalność, jest jednym z warunków przyjęcia na studia dla kandydatów na żołnierzy zawodowych.
Samolotowe szkolenie sprawdzające
Dla kandydatów ubiegających się o przyjęcie na specjalności pilotażu planowane jest lotnicze szkolenie sprawdzające.
III etap rekrutacji
Postępowanie rekrutacyjne
Postępowanie rekrutacyjne przeprowadza się na studia wyższe. Wstępnego podziału na specjalności w ramach danego kierunku studiów dokonuje się w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Preferowaną specjalność studiów kandydat określa we wniosku o przyjęcie na studia. Kandydat ma prawo określić od jednej do pięciu specjalności studiów. W przypadku nieprzyjęcia na pierwszą specjalność kandydat jest rozpatrywany na kolejną określoną specjalność studiów.
1. Postępowanie rekrutacyjne obejmuje:
1) analizę wyników ze świadectwa dojrzałości z następujących przedmiotów: matematyka, fizyka, język angielski;
2) test znajomości języka angielskiego jeżeli nie był przedmiotem egzaminu maturalnego;
3) egzamin sprawności fizycznej:
- kobiety: test siły (uginanie ramion na ławeczce), test szybkości (bieg na 100 m), test wytrzymałości (bieg na 1000 m) i pływanie 50 m stylem dowolnym;
- mężczyźni: test siły (podciąganie na drążku), test szybkości (bieg na 100m), test wytrzymałości (bieg na 1000 m) i pływanie 50 m stylem dowolnym.
4) rozmowę kwalifikacyjną.
- Zagadnienia do rozmowy kwalifikacyjnej z kandydatami na studia wojskowe - kierunek Logistyka 2018.
2. Szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji zostaną umieszczone na stronie internetowej po zatwierdzeniu przez Ministra Obrony Narodowej Uchwały Senatu LAW w przedmiotowej sprawie.
Z osobą ubiegającą się o przyjęcie do służby kandydackiej podpisuje się umowę określającą warunki zwrotu poniesionych kosztów na jej utrzymanie i naukę. Osoba powołana do służby kandydackiej odbywa podstawowe szkolenie wojskowe, które kończy się złożeniem przysięgi wojskowej. Osoba, która rozpoczęła pełnienie służby kandydackiej, staje się studentem Lotniczej Akademii Wojskowej z chwilą immatrykulacji i złożenia ślubowania, którego treść określa Statut Lotniczej Akademii Wojskowej.
Wnioski o powołanie do służby kandydackiej przyjmowane będą do 31.03 2019 r.
Egzaminy do LAW odbędą się w pierwszej połowie lipca.
Zachęcamy kandydatów do wcześniejszego składania wniosków o przyjęcie do LAW ze względu na terminowe ukończenie specjalistycznych badań lekarskich stanowiących warunek uczestnictwa w planowanym szkoleniu lotniczym.
Ważne informacje:
1. Kandydat, legitymujący się świadectwem dojrzałości uzyskanym za granicą, składa dodatkowo zaświadczenie o nostryfikacji potwierdzające równoważność świadectwa uzyskanego za granicą z polskim świadectwem dojrzałości, wydane przez kuratora oświaty właściwego ze względu na miejsce zamieszkania kandydata oraz tłumaczenie świadectwa dojrzałości na język polski potwierdzone przez tłumacza przysięgłego.
2. Niedostarczenie w terminie dokumentów jest jednoznaczne z rezygnacją z postępowania rekrutacyjnego i skutkuje skreśleniem z listy kandydatów.
3. Osoba, która nie została przyjęta na studia dla kandydatów na żołnierzy zawodowych, może ubiegać się o przyjęcia na studia cywilne na zasadach określonych dla danego kierunku, poziomu i profilu kształcenia.
Biuro rekrutacji: tel. +48 261 517 733
Kierunki i specjalności:
WYDZIAĹ LOTNICTWA:
LOTNICTWO I KOSMONAUTYKA:
Studia I stopnia (inżynierskie) w specjalnościach:
- pilotaż statku powietrznego (pilot samolotu odrzutowego, pilot samolotu transportowego, pilot śmigłowca),
- nawigacja lotnicza (nawigator statku powietrznego),
- bezzałogowe statki powietrzne i wskazywania celów (pilot-operator BSP).
Studia II stopnia (magisterskie) w specjalności:
- eksploatacja statków powietrznych.
NAWIGACJA:
Studia I stopnia (inżynierskie) w specjalnościach:
- nawigacja taktyczna (nawigator naprowadzania),
- zarządzanie ruchem lotniczym (kontroler ruchu lotniczego).
Studia II stopnia (magisterskie) w specjalności:
- zarządzanie ruchem lotniczym.
WYDZIAĹ BEZPIECZEĹSTWA NARODOWEGO I LOGISTYKI:
LOGISTYKA:
Studia I i II stopnia (inżynierskie i magisterskie) w specjalności:
- ogólnologistycznej.
Ĺąródło informacji: LAW