fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

Śmigłowiec H145M - Foto: Cara Irina Wagner / Airbus Helicopters
Śmigłowiec H145M - Foto: Cara Irina Wagner / Airbus Helicopters

Firmy Airbus, Babcock International Group oraz CAE podpisały memorandum o porozumieniu (MoU) dotyczące współpracy w zakresie przygotowania wspólnej oferty dla polskich Sił Powietrznych. Planowana oferta dotyczyć ma dostawy pakietu wojskowych śmigłowców wraz z usługami szkoleniowymi i symulacyjnymi.

Zgodnie z zapisami porozumienia, Airbus ma odpowiadać za opracowanie i produkcję platformy śmigłowcowej, Babcock za komponent szkoleniowy, natomiast CAE za dostarczenie zaawansowanych rozwiązań symulacyjnych.

Wspólna inicjatywa wpisuje się w proces modernizacji floty śmigłowcowej polskich Sił Zbrojnych. Partnerzy planują zaoferować zestaw, który miałby wspierać zarówno podstawowe szkolenie lotnicze, jak i bardziej zaawansowane działania operacyjne. Zgodnie z deklaracjami przedstawicieli firm, komponenty szkoleniowe miałyby być wykorzystywane m.in. w Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie.

Proponowaną platformą śmigłowcową jest model H145M, będący wojskową wersją cywilnego, lekkiego, dwusilnikowego śmigłowca H145. Maszyny z tej rodziny znajdują się obecnie w eksploatacji w wielu krajach i są wykorzystywane zarówno przez siły zbrojne, jak i służby porządku publicznego.

Babcock w ramach współpracy odpowiadałby za pełen cykl szkoleniowy – od analizy potrzeb, przez opracowanie programu, aż po jego realizację. Firma jest już obecna w polskim sektorze obronnym, biorąc udział m.in. w programie „Miecznik” dla Marynarki Wojennej RP.

CAE deklaruje, że jej rozwiązania szkoleniowe będą opierać się na symulatorach i technologii mającej umożliwić przygotowanie personelu do rzeczywistych operacji wojskowych. Firma prowadzi działalność w kilku lokalizacjach w Polsce.

Wspólna oferta ma zostać przedstawiona w odpowiedzi na zapotrzebowanie polskich Sił Zbrojnych w kontekście ich planów zakupowych oraz rozwoju krajowego potencjału szkoleniowego.

Źródło informacji: Airbus Helicopters / redag. Aviation24.pl

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

In reply to Some User