fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

Polski astronauta misji Axiom-4 na ISS - Sławosz Uznański-Wiśniewski
Polski astronauta misji Axiom-4 na ISS - Sławosz Uznański-Wiśniewski / Foto: mater. prasowe Axiom

W trakcie pobytu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) polski astronauta dr Sławosz Uznański-Wiśniewski czterokrotnie połączy się z polskimi dziećmi i młodzieżą w ramach programu edukacyjnego towarzyszącego misji IGNIS.

Wydarzenia odbędą się w Łodzi, Wrocławiu, Rzeszowie i Warszawie. Każde z nich obejmuje około ośmiu godzin aktywności edukacyjnych: warsztaty, prelekcje, panele tematyczne oraz pikniki naukowe. Kulminacyjnym punktem programu będzie rozmowa na żywo z astronautą przebywającym na ISS.

W spotkaniach weźmie udział około 300 osób – głównie uczestników konkursów kosmicznych organizowanych przez POLSA od jesieni 2024 r., a także uczniowie i nauczyciele z placówek realizujących „ścieżkę kosmiczną”.

Część główna każdego wydarzenia, czyli połączenie z astronautą (ok. 3 godziny), będzie transmitowana na YouTube:

Łódź – EC1

Polski astronauta przeprowadzi 3 eksperymenty wybrane w konkursie „Prosty eksperyment – kosmiczne odkrycie”. Po zakończonym połączeniu młodzi autorzy opowiedzą o genezie swoich projektów. Eksperci skomentują zjawiska oraz ich przebieg w stanie nieważkości. W programie także warsztaty, piknik naukowy oraz spotkanie z Tomaszem Siemińskim z ESA.

Wrocław – Uniwersytet Wrocławski

Uczestnicy połączą się z ISS drogą radiową dzięki współpracy z krótkofalowcami programu ARISS. Wydarzenie obejmie warsztaty, piknik naukowy oraz spotkanie z Piotrem Koskiem z Astrofazy. Przewidziano panel o zastosowaniu technologii kosmicznych w życiu codziennym.

Rzeszów – Politechnika Rzeszowska

Kolejne łączenie krótkofalarskie z ISS oraz program warsztatowy z udziałem Mateusza Kalisza z AstroLife. Wydarzenie poświęcone będzie technologiom kosmicznym i ścieżkom kariery w sektorze kosmicznym.

Warszawa – Centrum Nauki Kopernik

Spotkanie skierowane do najmłodszych (8–14 lat) zakończy cykl wydarzeń. Astronauta odpowie na pytania i przeprowadzi demonstracje przygotowane przez uczniów. Oprócz transmisji przewidziano warsztaty bazujące na programach ESA Education i ESERO oraz prezentacje ekspertów.

Źródło informacji: POLSA / redag. Aviation24.pl

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

In reply to Some User