Za nieujawnoną kwotę Airbus nabył MTM Robotics - firmę specjalizującą się w automatyce przemysłowej. Przejęcie stanowi zapowiedź zwiększenia zaangażowania Airbusa w zaawansowaną robotyzację procesów produkcyjnych. Już jako dział globalnej korporacji lotniczej, firma MTM zachowa obecne kierownictwo i 40-osobowy personel, a także zakład w Mukilteo niedaleko Seattle w stanie w Waszyngton.
Przejęcie MTM to najnowszy rozdział w ponad dziesięcioletniej historii współpracy firm, która zaowocowała wdrożeniem w fabrykach Airbusa wielu lekkich robotów projektu MTM. Chociaż firma z Mukilteo będzie działać jako spółka w 100% zależna od Airbus Americas Inc. nadal może obsługiwać innych klientów z branży lotniczej i kosmicznej. Od 2003 r. spółka MTM wdrożyła ponad 40 systemów automatyzacji produkcji lotniczej, obejmujących maszyny, narzędzia, oprogramowanie maszynowe, oprogramowanie dla przedsiębiorstw i wsparcie w Stanach Zjednoczonych, Europie, na Bliskim Wschodzie i w Azji.
Cieszymy się, że możemy stać się częścią rodziny Airbusa. Czekamy na dalszą integrację naszych produktów i rozwiązań z systemem przemysłowym Airbusa, powiedział założyciel MTM, Mike Woogerd. Przejęcie MTM stanowi dla Airbusa ostatni element planu działań przemysłowych, mającego pozwolić na uzyskanie oszczędności czasowych i finansowych dzięki postępom w robotyzacji produkcji i montażu samolotów pasażerskich. Konkurencyjność na rynku lotniczym będzie w najbliższej przyszłości zależała zarówno od umiejętności projektowania najlepszych samolotów, jak i od zbudowania najbardziej wydajnego systemu produkcyjnego, powiedział Michael Schoellhorn, dyrektor operacyjny Airbusa. Automatyzacja i robotyka są kluczowe dla naszej strategii przemysłowej. Z przyjemnością witamy MTM Robotics w rodzinie Airbusa, ciesząc się z perspektyw jeszcze bliższej współpracy przy nowych projektach lotniczych.
MTM doskonale wpisuje się w nasze ambicje dotyczące inżynierii i innowacyjnych rozwiązań produkcyjnych, wyjaśnił Patrick Vigié, dyrektor Airbusa ds. technologii przemysłowych. Zarówno Airbus, jak i MTM Robotics uważają, że automatyzacja produkcji samolotów może i musi być lżejsza, mniej kapitałochłonna i wykorzystująca przenośne roboty, wyjaśnił Vigié. Łącząc wysiłki i umiejętności, mamy szansę na ustanowienie standardów przemysłowych dla lotniczych fabryk najbliższej przyszłości - powiedział.
Źródło informacji: Airbus