
- Szczegóły
- Kategoria: Lotnictwo wojskowe
W Bazie Sił Powietrznych Edwards w Kalifornii oficjalnie rozpoczęto operacyjne wykorzystanie samolotów A-29C Super Tucano w ramach programu szkoleniowego USAF Test Pilot School. Trzy egzemplarze tej lekkiej maszyny wielozadaniowej zostały włączone do programu kształcenia przyszłych pilotów doświadczalnych dzięki współpracy Sił Powietrznych USA, Air Force Test Center oraz firmy Sierra Nevada Corporation.

- Szczegóły
- Kategoria: Lotnictwo wojskowe
Wyższy dodatek specjalny dla obsługi naziemnej, nowe zasady przyznawania jednorazowego dodatku specjalnego za loty oraz zwiększenie listy beneficjentów dodatków: specjalnego i służbowego. MON przygotowało zmiany w systemie motywacyjnym dla żołnierzy sił powietrznych. Obejmą one nie tylko pilotów i żołnierzy personelu latającego, ale też techników naziemnych, czytamy na portalu Polska Zbrojna.

- Szczegóły
- Kategoria: Lotnictwo wojskowe
Od 1 stycznia do 30 czerwca 2025 roku Polska sprawowała po raz drugi w historii prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Był to okres intensywnych przygotowań i ogromnej odpowiedzialności, w którym 1 Baza Lotnictwa Transportowego odegrała istotną rolę jako kluczowy element transportu lotniczego i niezawodny partner w zapewnianiu logistyki oraz bezpieczeństwa wizyt najważniejszych przedstawicieli państw i instytucji unijnych.

- Szczegóły
- Kategoria: Lotnictwo wojskowe
Ministerstwo Obrony Narodowej zdecydowało się na leasing pocisków AIM-9P Sidewinder do samolotów szkolno-bojowych FA-50, informuje portal branżowy Polska Zbrojna. To rozwiązanie tymczasowe, ponieważ docelowo Polska chce uzbroić FA-50 w najnowszą wersję rakiet powietrze–powietrze AIM-9X. Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że negocjacje w sprawie ich zakupu są już na ukończeniu.

- Szczegóły
- Kategoria: Lotnictwo wojskowe
W ostatni weekend sierpnia nad radomskim niebem zaprezentują się najlepsi piloci Polskich Sił Powietrznych. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, jako współorganizator tegorocznych pokazów, przygotowało zarówno wystawę statyczną, jak i pokazy dynamiczne.

- Szczegóły
- Kategoria: Lotnictwo wojskowe
Polskie siły powietrzne mają kilkanaście samolotów Su-22, kiedyś było ich aż 110. Suchoje z biało-czerwoną szachownicą latają od 41 lat – to najdłużej utrzymywane w linii samoloty bojowe naszego lotnictwa. I to one wprowadziły polskie lotnictwo do NATO. W tym roku zakończą służbę w Wojsku Polskim. Na łamach portalu Polska-zbrojna.pl piloci już wspominają je z sentymentem.

- Szczegóły
- Kategoria: Lotnictwo wojskowe
16 czerwca 2025 roku w bazie Woomera w Australii Południowej, Boeing oraz Królewskie Australijskie Siły Powietrzne (RAAF) przeprowadziły test integracji systemów powietrznych nowej generacji. Po raz pierwszy w historii dwa bezzałogowe statki powietrzne MQ-28 Ghost Bat oraz trzeci, wirtualny samolot zostały jednocześnie kontrolowane przez jednego operatora znajdującego się na pokładzie załogowego samolotu wczesnego ostrzegania E-7A Wedgetail.

- Szczegóły
- Kategoria: Lotnictwo wojskowe
Jak możemy przeczytać na portalu Polska Zbrojna, dotyczący zakupu latających tankowców program „Karkonosze” to jedno z wielu zamierzeń naszej armii ujętych w „Planie modernizacji technicznej 2021–2035”, a MON deklaruje jego przyspieszenie. – To priorytet większy niż kolejne dwie eskadry samolotów bojowych i nowe samoloty transportowe – podkreśla gen. dyw. pilot Ireneusz Nowak z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

- Szczegóły
- Kategoria: Lotnictwo wojskowe
Saab we współpracy z niemieckim startupem obronnym Helsing poinformował o zakończeniu serii trzech udanych lotów testowych myśliwca Gripen E wyposażonego w zaawansowanego agenta sztucznej inteligencji o nazwie „Centaur”. To element szerszego programu badawczo-rozwojowego o nazwie Project Beyond, który ma na celu wprowadzenie AI do współczesnych i przyszłych systemów walki powietrznej.

- Szczegóły
- Kategoria: Lotnictwo wojskowe
Jak możemy przeczytać na portalu Polska Zbrojna, w sobotę na pograniczu rosyjsko-ukraińskim doszło do starcia między siłami powietrznymi obu państw. W jego wyniku strącony został samolot myśliwski Su-35, należący do lotnictwa Rosji. Pilot zdołał się katapultować, maszyna spadła na terytorium Federacji. Ukraiński F-16 oraz wspierający go samolot wczesnego ostrzegania Saab 340 bezpiecznie wróciły do baz.

- Szczegóły
- Kategoria: Lotnictwo wojskowe
33. Powidzka Baza Lotnictwa Transportowego, będąca jednym z filarów wojskowego lotnictwa transportowego Sił Powietrznych RP, ponownie stanęła na wysokości zadania. Z lotniska w Powidzu wystartował samolot z pomocą humanitarną, który dostarczy do Libanu łóżka szpitalne oraz artykuły higieniczne. Akcja jest realizowana we współpracy z Fundacją Redemptoris Missio, organizacją niosącą pomoc potrzebującym na całym świecie.

- Szczegóły
- Kategoria: Lotnictwo wojskowe
29 maja doszło do tragicznego wypadku lotniczego w południowo-wschodniej części Korei Południowej. Samolot patrolowy P-3C Orion, należący do marynarki wojennej, rozbił się podczas lotu szkoleniowego w rejonie Nam-gu w mieście Pohang. Na pokładzie znajdowało się czterech członków załogi, z których wszyscy ponieśli śmierć na miejscu.

- Szczegóły
- Kategoria: Lotnictwo wojskowe
Niestety, na razie nie w Polsce – więc to jeszcze nie gratka dla rodzimych spotterów, chyba że ktoś zdecydował się na wyprawę do Finlandii, by z bliska zobaczyć, jak myśliwce 5. generacji F-35A Lightning II wykonują efektowne starty i lądowania na zwykłej… autostradzie. To właśnie tam, w ramach ćwiczeń NATO i sił powietrznych państw nordyckich, testowano zdolności prowadzenia operacji lotniczych z wykorzystaniem drogowych odcinków lotniskowych.

- Szczegóły
- Kategoria: Lotnictwo wojskowe
W dniach 12–23 maja 2025 roku Turcja była gospodarzem kolejnej edycji ćwiczeń lotniczych Anatolian Phoenix, które odbywały się na bazie lotniczej 3rd Main Jet Base w Konya. Ćwiczenia zapewniły uczestnikom z różnych państw realistyczne warunki treningowe w złożonym i wymagającym środowisku operacyjnym.

- Szczegóły
- Kategoria: Lotnictwo wojskowe
Amerykańska Agencja Współpracy Obronnej (DSCA) poinformowała, że Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce bomb szybujących GBU-39/B, czytamy na portalu Polska Zbrojna. Za 1400 sztuk tego uzbrojenia, wraz z systemami szkoleniowymi i treningowymi, nasz kraj ma zapłacić maksymalnie 180 mln dolarów, czyli około 670 mln złotych. Zgodę na eksport musi teraz zatwierdzić Kongres USA.