- Szczegóły
- Kategoria: Historia lotnictwa
Obchodzimy kolejną rocznicę Wojny Obronnej 1939 r. Osamotnionej Polsce przyszło zmierzyć się z agresją trzech napastników: Niemiec, Związku Radzieckiego oraz Słowacji.
- Szczegóły
- Kategoria: Historia lotnictwa
Rada Miasta Radomia zagłosowała wczoraj za przyjęciem nowych nazw trzech ulic. Nazwy dwóch z nich będą nadane w celu upamiętnienia słynnego pilota Dywizjonu 303 - Jana Zumbacha oraz konstruktora lotniczego - profesora Tadeusza Sołtyka.
- Szczegóły
- Kategoria: Historia lotnictwa
Jak poinformował Aeroklub Mielecki, w dniu dzisiejszym nastąpił oblot samolotu TS-11 Iskra SP-DOF. Pilotami samolotu byli Mirosław Obrębski i Sławomir Hetman.
W ten sposób Aeroklub Mielecki stał się pierwszym podmiotem wśród aeroklubów w Polsce, który posiada taki samalot w swojej kolekcji i to jeszcze w stanie lotnym.
Iskra przybyła do Aeroklubu Mieleckiego w połowie 2020 roku i czekała w hangarze na prace przywracające jej dawną świetność. Jak widać po kilka latach udało się ją w końcu uruchomić i wzbić się nią w powietrze. TS-11 ma piękne malowanie , które już zdobyła w 2023 roku i na pewno wkrótce zobaczymy ją na pokazach lotniczych.
"Samolot, który posiadamy został oblatany przez instr. pil. dośw. Tadeusza Pakułę dnia 02.07.1975 - szefa pilotów doświadczalnych mieleckiej WSK-PZL Mielec. Samolot TS-11 Iskra będzie posiadał znaki SP-DOF. Zostanie pomalowany w barwy samolotu, który został wyprodukowany specjalnie do udziału w międzynarodowym salonie lotniczym Le Bourget w 1977 roku, gdzie był prezentowany przez mieleckiego pilota doświadczalnego I kl. inż. Stanisława Wasila. W 1978 roku instr. pil. dośw. II kl. Zbigniew Nowakowski prezentował samolot SP-DOF w Farnborough. W okresie późniejszym do początku lat dziewięćdziesiątych samolot służył do treningu, przedłużania uprawnień czy też pokazów dla potrzeb mieleckich pilotów, czy też przedsiębiorstwa WSK-PZL Mielec. Zarówno Tadeusz Pakuła, Stanisław Wasil czy Zbigniew Nowakowski to członkowie honorowi Aeroklubu Mieleckiego im. Braci Działowskich." - informował aeroklub na stronie zrzutka.pl, kiedy były zbierane środki na odbudowę samolotu.
Źródło informacji: Aeroklub Mielecki, Aviation24.pl- Szczegóły
- Kategoria: Historia lotnictwa
Muzeum Sił Powietrznych poinformowało, że 12 sierpnia do jego zbiorów w Dęblinie dołączył nowy, unikatowy eksponat: samolot transportowy Lockheed Martin C-130E Hercules.
- Szczegóły
- Kategoria: Historia lotnictwa
11 sierpnia w Tomaszowicach koło Krakowa otwarta została wystawa poświęcona osobo, które zginęły w katastrofie ratowniczego śmigłowca "Sokół" w Dolinie Olczyskiej. Obecny był m.in. Ryszard Pagacz - Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, rodziny pilotów – Anna Rybicka wraz z synem Zbigniewem oraz kapitan Józef Wójtowicz – wujek Bogusława Arendarczyka, przedstawiciele dawnego Zespołu Lotnictwa Sanitarnego w Krakowie, lotnictwa Policji, ratownicy górscy oraz zaproszeni goście.
- Szczegóły
- Kategoria: Historia lotnictwa
W ostatnim czasie Muzeum Lotnictwa Polskiego przeprowadziło renowację oznaczeń na samolocie Jak-40 znajdującym się w jego lotniczych zbiorach.
- Szczegóły
- Kategoria: Historia lotnictwa
Pod koniec ubiegłego tygodnia w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie przeprowadzony został pierwszy etap zmian w ekspozycji plenerowej. Przemieszczono kilka samolotów w inne miejsca.
- Szczegóły
- Kategoria: Historia lotnictwa
Pamiętacie pewnie milicyjny śmigłowiec Mi-2 z filmu "07 zgłoś się". Oprócz znanego Mi-2 SP-SAP, który wystąpił w filmie "Tylko dla twoich oczu", to jeden z najciekawszych i najbardziej medialnych w historii Polski śmigłowców Mi-2. Porucznik Borewicz latał śmigłowcem z numerem fabrycznym 514522115.
- Szczegóły
- Kategoria: Historia lotnictwa
Tu zęby mamy wilcze, a czapki na bakier. Nikt nie płacze w powstańczej Warszawie. Tu serce Polski, tu mówi Warszawa. Nam ducha starczy dla nas. Oklasków też nie trzeba. Żądamy amunicji! – raportowała światu powstańcza radiostacja "Błyskawica".
- Szczegóły
- Kategoria: Historia lotnictwa
Hawker Hurricane G-HURI, który odwiedził Polskę w 2016 roku przy okazji realizacji zdjęć do filmu "Dywizjon 303. Historia prawdziwa", prawdopodobnie ponownie przyleci do naszego kraju. Jednak jest jeden warunek...
- Szczegóły
- Kategoria: Historia lotnictwa
Na zaproszenie dyrektor Muzeum Sił Powietrznych - Moniki Żmudy, we współpracy z prezesem Pilskiego Muzeum Wojskowego – Przemysławem Olszyńskim, muzeum odwiedzili dwaj goście – Andrzej Oszczapiński i artłomiej Sagan, którzy są związani z lotnictwem zawodowo, będąc jednocześnie jego wielkimi pasjonatami. Na co dzień są również wolontariuszami Pilskiego Muzeum Wojskowego. Celem ich wizyty było podjęcie próby uruchomienia elektryki, hydrauliki i innych możliwych elementów w muzealnych egzemplarzach samolotów SU-22.
- Szczegóły
- Kategoria: Historia lotnictwa
W czerwcu przyszłego roku w Nowym Jorku rozpocznie się wyjątkowy lot pasażerski. Amerykańskie linie lotnicze Pan American Airlines, które niegdyś dominowały na świecie jako symbol luksusowych podróży, powracają na lotniczą scenę. To wydarzenie będzie możliwe dzięki firmie Pan American Airways Brands, posiadającej prawa licencyjne do własności intelektualnej linii Pan American.
- Szczegóły
- Kategoria: Historia lotnictwa
Krakowskie Muzeum Ratownictwa - Muzeum Polskich Śmigłowców odnowiło dzięki firmie, która na co dzień zajmuje się renowacją min. karoserii samochodowych, muzealnego Sokoła.
- Szczegóły
- Kategoria: Historia lotnictwa
Walczył w wojnie polsko-bolszewickiej, kampanii wrześniowej, kampanii francuskiej 1940 roku i bitwie o Anglię. 10 lipca 1904 roku urodził się płk pil. Zdzisław Krasnodębski „Król”, dowódca legendarnego myśliwskiego Dywizjonu 303, polskiej formacji broniącej Anglii przed niemiecką inwazją. Dziś tradycje tej jednostki dziedziczy 23 Baza Lotnictwa Taktycznego, możemy przeczytać na portalu polska-zbrojna.pl.
- Szczegóły
- Kategoria: Historia lotnictwa
Z okazji 90. rocznicy powstania Sił Powietrznych i Kosmicznych (AAE) obchodzonej 27 i 28 czerwca 2024 r. w Wersalu, lotnicy rozmieścili przy Avenue de Paris wioskę połączoną z wystawą, która jest otwarta dla szerokiej publiczności.