fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

Z niebem w zawody iść - Anna Łęcka - Okładka
Z niebem w zawody iść - Anna Łęcka - Okładka

Jak zapewne wiecie, nie trzeba być pilotem, aby kochać lotnictwo. Są różne przejawy tej miłości, czy to w postaci książki, fotografii, filmu, rysunku, malarstwa, rzeźby, nawet tworzenie portalu Aviation24.pl jest też z miłości do lotnictwa. Rzadko jednak słyszymy o poezji lotniczej, choć w Polsce w XX wieku powstał bardzo znany utwór pod nazwą „Marsz Lotników”, gdzie autorką słów była Anna Zasuszanka - nauczycielka języka polskiego. "Marsz Lotników" oczywiście słyszymy w muzycznym wykonaniu, ale bez muzyki też mógłby wybrzmiewać po prostu jako wiersz. Czy są w tych czasach osoby, które przelewają swoją miłość do lotnictwa „na papier” … i to jeszcze w formie poezji? Oczywiście, że tak … a my jedną z takich osób poznaliśmy.

Jest to Anna Łęcka i nie uwierzycie … ona też nie jest pilotem, spotterem czy stewardesą. Pani Ania jest emerytowaną nauczycielką licealną, która w żaden sposób nie jest związana zawodowo z lotnictwem. Dowiedzieliśmy się, że w rodzinie oraz wśród przyjaciół ma wielu lotników lub ludzi związanych z historią lotnictwa. Kto jest w tym podniebnym składzie … o tym później.

Trochę o Pani Ani Łęckiej

Anna ŁęckaAnna Łęcka - Źródło zdjęcia: z archiwum autorki

Anna Łęcka była nauczycielem I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Radomiu. Od przeszło 20 lat koordynuje pracę wolontariatu. Założyła Sekcję Bliżej Dziecka, której celem jest niesienie pomocy dzieciom niepełnosprawnym i tym pochodzącym z ubogich rodzin. Za swoją działalność społeczną otrzymywała liczne nagrody i wyróżnienia, między innymi: Medal Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty oraz Złoty Krzyż Zasługi i nagrody Kuratora Oświaty.

W 2015 roku, została Człowiekiem Roku. Znalazła się też w Gronie 5 Polek w Plebiscycie Kobieta z charakterem.

O swojej twórczości opowiada: - „Piszę wiersze, których tematyka obejmuje różne kolory życia, w tym i świat dziecka oraz dorosłych, opisuje piękno natury i ludzkiej myśli. Wiersze, to obszar, który w swojej treści obejmuje życie, zdarzenia, miłość. Jest tu samotność, której ciężar czasem staje się nie do zniesienia, szczególnie nocą. Jest też dawka uśmiechu serdecznego. Lubi pisać wiersze lotnicze, związane z przestrzenią nieba.”

Lotnicy z życiu Poetki

„Mój pierwszy tomik poezji lotniczej pofrunął na skrzydłach wiatru … w świat. Cieszę się, że mogłam go wysłać do wielu Kolegów. To wzruszenie szczególne dla mnie. Początek powstania poezji narodził się w domu moich prawdziwych przyjaciół Kasi Rynieckiej i mistrza pilotażu Krzysztofa Rynieckiego. Zawsze mnie wspierają każdego dnia. Ile zawdzięczam moim kochanym! Dziękuję za piękne zdjęcia płk Andrzejowi Jasińskiemu, który poznał mnie z Panem prof. dr płk Józefem Zielińskim. Pilot Aleksander Kuźmicz opracowuje muzykę, obrazy i udostępnia w serwisie YouTube” – mówi Anna Łęcka.

W tomiku poezji „Z niebem w zawody iść” zostały wykorzystane zdjęcia płk pilota Krzysztofa Rynieckiego, płk pilota Andrzeja Fokta, płk pilota Andrzeja Jasińskiego i mistrza świata w szybownictwie Sebastiana Kawy. Zespół redakcyjny tworzyli Robert Gretzyngier i Dorota Hałatiuk zajmująca się również korektą.

A oto próbka jednego z lotniczych wierszy

„Biały szybowiec”

Stojące na zielonej trawie

szybowce o kształtach łabędzi.

Oddechu nabierają skrzydła

zastygają w milczeniu.

I wtedy jak ptak w locie

wypełnia się marzenie pilota

przejmuje stery losu

poznaje każdy szczegół.

Przez światło słońca

w muzyce jasnych iskier

krople nabierają życia.

Odpłyniesz na chwilę

w chmurach znajdziesz ukojenie

w ziemi zastygną wspomnienia

biały szybowiec twoim wasalem.

Z tobą zatrzyma tajemnice.

Czy da się połączyć lotnictwo i poezję?

Widzimy więc, że poezja inspirowana lotnictwem otwiera przed czytelnikiem nowe horyzonty, łącząc piękno języka z majestatem przestworzy. Wiersze te nie tylko oddają hołd pionierom lotnictwa, ale także ukazują, jak loty w przestworzach mogą symbolizować ludzkie marzenia, dążenia i wolność. Dzięki tej unikalnej perspektywie, poezja lotnicza staje się mostem między techniką a sztuką, przypominając nam, że nawet w erze technologii, duch ludzki wciąż pragnie wznieść się ponad codzienność.

Co dalej?

Tomik z poezją Anny Łęckiej zyskuje ostatnie szlify i już wkrótce będzie dostępny dla zainteresowanych, o czym oczywiście będziemy informować na naszych profilach w mediach społecznościowych.

Publikacja: Aviation24.pl

No comments

Leave your comment

In reply to Some User