fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

Lilium - elektryczna taksówka powietrzna eVTOL - Grafika: Lilium
Lilium - elektryczna taksówka powietrzna eVTOL - Grafika: Lilium

Firma Lilium, która zbudowała samolot pionowego startu i lądowania (eVTOL) zasilany wyłącznie energią elektryczną i globalny pionier w dziedzinie Regionalnej Mobilności Powietrznej (RAM), ogłosił na początku tego tygodnia partnerstwo z operatorem zaawansowanej mobilności powietrznej (AAM) UrbanLink, który będzie obsługiwał samoloty Lilium Jets na południu Florydy. W ramach tej umowy UrbanLink zakupi 20 samolotów Lilium Jets i stanie się pierwszym przewoźnikiem lotniczym w USA, który w pełni zobowiązał się do integracji samolotów eVTOL ze swoją flotą.

Nowo uruchomiony UrbanLink jest kierowany przez Eda Wegela, który zgromadził ponad 1 miliard dolarów na przedsięwzięcia lotnicze i przeprowadził certyfikacje FAA dla dwóch linii lotniczych w USA i kilku przewoźników w USA, w tym uzyskał certyfikacji floty 737-800 Eastern Air Lines w 2014 roku w rekordowym czasie ośmiu miesięcy. Wegel pełnił funkcję dyrektora generalnego i założyciela GlobalX, najszybciej rosnącej linii lotniczej czarterowej w Ameryce. Wegel był również członkiem zarządu prywatnych i publicznych linii lotniczych, w tym Atlantic Coast Airlines, BWIA International Airlines i Eastern Airlines. Był również kluczowym twórcą początkowego planu biznesowego JetBlue.

Wegel powiedział: - “Chociaż wiele linii lotniczych dyskutowało o możliwości eksploatacji samolotów eVTOL, żadna nie podjęła zdecydowanego zobowiązania. UrbanLink będzie pierwszym przewoźnikiem lotniczym w USA, który zintegruje samoloty eVTOL ze swoją flotą. Jesteśmy zdecydowani zrewolucjonizować sposób, w jaki ludzie przemieszczają się do i z miast, a także w ich obrębie. Po dokładnej ocenie różnych producentów, uznaliśmy samolot Lilium Jet za optymalny wybór dla naszych potrzeb, dzięki jego doskonałemu projektowi kabiny, zasięgu, pojemności i efektywności kosztowej.”

Partnerstwo Lilium z UrbanLink stanowi kluczowy kamień milowy w przyspieszaniu adaptacji AAM na południu Florydy. Wejście UrbanLink do regionu obejmuje plany wykorzystania sieci "vertiportów" na Florydzie, nad którymi Lilium i jego partnerzy pracowali sumiennie przez ostatnie pięć lat.

UrbanLink widzi eVTOL jako kluczowy element zrównoważonej regionalnej łączności na południu Florydy. Samolot Lilium Jet, z planowanym zasięgiem startu, jest gotowy do spełnienia tej wizji, łącząc główne miasta, takie jak Miami, West Palm Beach, Boca Raton i Fort Lauderdale, i rozciągając się bezproblemowo na półwysep do Marco Island. Start usługi jest planowany na 2026 rok.

Zamówienie następiło po rozpoczęciu montażu pierwszego samolotu Lilium Jet pod koniec ubiegłego roku, a pierwszy test lotu maszyny Lilium Jet ma się odbyć pod koniec 2024 roku.

Źródło informacji: Lilium, redag. aviation24.pl

No comments

Leave your comment

In reply to Some User