fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

Lot pożegnalny płk. pil. Jerzego Chojnowskiego - zastępcy Dowódcy 4SLSz / Foto: Urszula Krzemińska
Lot pożegnalny płk. pil. Jerzego Chojnowskiego - zastępcy Dowódcy 4SLSz / Foto: Urszula Krzemińska

Prawie 41 lat w mundurze i 2483 godziny spędzone w powietrzu. To bilans służby płk. dypl. pil. Jerzego Chojnowskiego. Oficer wykonał swój pożegnalny lot i tym samym pożegnał się z armią.

We wtorek (7 maja 2024 r.) po raz ostatni w powietrze wzbił się płk dypl. pil. Jerzy Chojnowski, zastępca dowódcy 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego. Wykonał lot po kręgu nad dęblińskim lotniskiem.

Pożegnalny lot na „Bieliku”

Choć całym życiem były dla niego śmigłowce, swój ostatni, podobnie jak pierwszy, lot w lotnictwie wojskowym wykonał na samolocie odrzutowym. - Za pierwszym razem był to samolot TS-11 Iskra, a dziś M-346 „Bielik”. To niezwykłe przeżycie – przyznał płk pil. Jerzy Chojnowski. Na pokładzie samolotu zastępcy Dowódcy 4SLSz towarzyszył płk pil. Jacek Moskal – instruktor 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego. Podczas lotu płk pil. Jerzy Chojnowski pożegnał się drogą radiową z kontrolerami i służbami ruchu lotniczego, dziękując im za bezpieczną współpracę. Po tym, jak M-346 „Bielik” wylądował na lotnisku, kończący służbę w wojsku oficer pożegnał się z samolotem i złożył meldunek Dowódcy 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego o zakończeniu wykonywania lotów w lotnictwie wojskowym Rzeczypospolitej Polskiej.

Pracowity i oddany służbie

Na miejscu czekali na płk. Chojnowskiego żołnierze i pracownicy, z którymi służył, przyjaciele, koledzy z promocji oficerskiej 1987 i członkowie rodziny. Podczas uroczystości głos zabrał gen. bryg. pil. dr inż. Grzegorz Ślusarz. Dowódca 4SLSz zaznaczył, że jego zastępca to oficer wysokiej klasy, profesjonalista, na którego zawsze można liczyć. Wyszkolił pokolenia polskich pilotów wojskowych. - W 4 Skrzydle Lotnictwa Szkolnego służył od początku sformowania jednostki. Chętnie korzystaliśmy z jego bogatego doświadczenia i wiedzy – podkreślił Dowódca. Zwrócił się również do obecnych na zbiórce podchorążych. – To właśnie płk Jerzy Chojnowski wdrażał system szkolenia zaawansowanego AJT (Advanced Jet Trainer) wraz z samolotami M-346 Bielik, na których obecnie się szkolicie - mówił. - Jurku, zawsze mogłem na ciebie liczyć. Trudno o drugiego tak godnego zastępcę. Jesteś pracowity, zdyscyplinowany, oddany służbie, dyspozycyjny. Zawsze wspierałeś radą swoich podwładnych i przełożonego. Jesteśmy wdzięczni za twoje dokonania – podsumował gen. bryg. pil. dr inż. Grzegorz Ślusarz, kierując słowa w stronę żegnającego się ze służbą zastępcy.

Lot pożegnalny płk. pil. Jerzego Chojnowskiego - zastępcy Dowódcy 4SLSz
Lot pożegnalny płk. pil. Jerzego Chojnowskiego - zastępcy Dowódcy 4SLSz / Foto: Urszula Krzemińska

„Zostawiam 4 Skrzydło w dobrych rękach”

Dęblin był dla płk. Jerzego Chojnowskiego drugim domem. Na pierwszym miejscu zawsze stawiał rodzinę. Pilot z niemałym wzruszeniem podziękował za wspólną służbę. - Odchodzę po 40 latach służby. Ciężko jest się rozstać z mundurem i służbą, której poświęciło się życie. Wiem, że zostawiam 4 Skrzydło Lotnictwa Szkolnego w dobrych rękach i widzę tu swoich godnych następców – mówił, zwracając się do kadry i podchorążych. 

Pożegnanie ze sztandarem

Na zakończenie płk pil. Jerzy Chojnowski pożegnał się ze sztandarem. Po odegraniu „Marsza Lotników” dokonał wpisu do Księgi Pamiątkowej i osobistego dziennika lotów.
Po uroczystości przyjął życzenia od licznie zgromadzonych zgromadzonych gości.

Przebieg służby i dokonania

Płk pil. Jerzy Chojnowski jest pilotem klasy mistrzowskiej. Posiada wszystkie uprawnienia instruktorskie. W powietrzu spędził łącznie 2483 godziny na samolotach TS-11 Iskra, PZL-130 Orlik i śmigłowcu Mi-2. W wojsku służył 40 lat i 8 miesięcy. Jest absolwentem Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej, którą ukończył w 1987 r., rozpoczynając służbę wojskową w 61 Lotniczym Pułku Szkolno-Bojowym na stanowisku pilota – instruktora. W jednostce pełnił kolejno stanowiska st. pilota instruktora, a następnie Dowódcy Eskadry. W latach 2001-2003 służył w 3 Ośrodku Szkolenia Lotniczego na stanowisku Dowódcy Eskadry oraz w 1 Ośrodku Szkolenia Lotniczego jako zastępca Dowódcy. Zgodnie z Decyzją Ministra Obrony Narodowej w 2003 roku został mianowany na stopień pułkownika i wyznaczony na stanowisko Dowódcy 2 Ośrodka Szkolenia Lotniczego w Radomiu.

W Dowództwie 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego płk pil. Jerzy Chojnowski służył od momentu sformowania jednostki w 2008 r. Kolejno pełnił funkcje Szefa Szkolenia (2008-2016), a następnie Zastępcy Dowódcy. Warto zaznaczyć, że w swojej karierze płk Chojnowski organizował i zabezpieczał przedsięwzięcia lotnicze o największej skali trudności, m.in. pokazy lotnicze Air Show, szkolenia i lądowania na Drogowych Odcinkach Lotniskowych, a także pokazy zespołów akrobacyjnych w kraju i za granicą. Pan Pułkownik Jerzy Chojnowski był wielokrotnie odznaczany, m.in.: Srebrnym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem za długoletnią służbę i Złotym Medalem za zasługi dla obronności kraju.

Płk dypl. pil. Jerzy Chojnowski służbę w Dowództwie 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego zakończy 11 maja.

Tekst: ppor. Marlena Kuna / Foto: Urszula Krzemińska / 4.SLSz

No comments

Leave your comment

In reply to Some User