fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

II Światowy Zlot Śmigłowców 2024
II Światowy Zlot Śmigłowców 2024

Legendy sportu śmigłowcowego przylecą 15 czerwca 2024 roku na II Światowy Zlot Śmigłowców oraz Międzynarodowe Zawody Śmigłowcowe FAI do Zielonej Góry/Przylep.

Na zaproszenie Serafiny Ogończyk-Mąkowskiej, pełniącej funkcję prezydenta Komisji Śmigłowcowej FAI oraz prezesa stowarzyszenia lotniczego Helisport, organizującej  Zlot i zawody, swoją obecność w Zielonej Górze/Przylepie potwierdziły legendy sportu śmigłowcowego  - Lothar Oehler i Hubert Gesang.

Niemiec Lothar Oehler znakomity pilot śmigłowcowy. Wieloletni główny arbiter najważniejszych zawodów śmigłowcowych na świecie wraz z Hubertem Gesang staną na czele składu sędziowskiego Międzynarodowych Zawodów w Przylepie. Huber Gesang pełniący obecnie funkcję vice prezydenta Komisji Śmigłowcowej FAI oraz Sekretarza Komisji jest doświadczonym pilotem i międzynarodowym sędzią, członkiem  Deutscher Aero Club. Lothar Oehler służył jako pilot w lotnictwie armii niemieckiej przez 12 lat, aż do czasu, gdy w 1988 r. został uziemiony ze względów zdrowotnych (ponad 3100 godzin lotu). W 1981 roku po raz pierwszy wziął udział w Śmigłowcowych Mistrzostwach Świata w Piotrkowie Trybunalskim. Zajął 3 miejsce w klasyfikacji generalnej, 2 miejsce w klasyfikacji drużynowej i ku zaskoczeniu gospodarzy 1 miejsce w nawigacji. W kolejnych latach pełnił funkcję sędziego międzynarodowego na mistrzostwach świata.

Od 1994 r. aż do śmiertelnego wypadku na Mistrzostwach Białorusi w 2010 r. w Mińsku, był drugim pilotem wraz z Günterem Zimmerem.

Sędziowanie jako główny arbiter  podczas Mistrzostw Niemiec w 2011 zapoczątkowało jego „drugą” karierę. W 2013 roku pełnił funkcję zastępcy sędziego głównego na mistrzostwach Belgii/Niemiec w St.Hubert (B). Ostatecznie w 2014 roku został powołany na stanowisko Sędziego Głównego Śmigłowcowego Pucharu Polski (w ramach próby do Mistrzostw Świata 2015 w Przylepu). 

Z dwoma wyjątkami brał udział we wszystkich zawodach  do 2019 roku.

W 2017 roku został wybrany na zebraniu delegatów w Lozannie na Szefa wewnętrznej Komisji Sędziowskiej FAI-CIG (w regulaminie 2021 został zmieniony na Przewodniczącego...)

W 2018 roku - Sędzia Główny na ostatnich Śmigłowcowych Mistrzostwach Świata w Mińsku. W tym samym roku na zaproszenie chińskiego delegata był jednym z 3 oficjalnych przedstawicieli CIG (obok Iriny Grushiny (RUS) i Marcina Szamborskiego (PL)) na pierwszym Pucharze Świata w Śmigłowcach rozgrywanym na terytorium Azji w Pekinie, ponownie jako sędzia główny.

Zlot śmigłowców
Na zdjęciu: Serafina Ogończyk - Makowska i Hubert Gesang

Zlot śmigłowców
Na zdjęciu: Serafina Ogończyk - Makowska i Hubert Gesang

Zlot śmigłowców

Zlot śmigłowców

Zlot śmigłowców
Na zdjęciu: Serafina Ogończyk-Makowska podczas prac FAI CIG

Zawody w Przylepie zostaną rozegrane zgodnie z regulaminem FAI  - World Air Sports Federation - Światowej Federacij Sportu Lotniczego.  Od 14- go czerwca załogi będą konkurować  w dyscyplinach slalom i fender. Wraz ze znakomitymi sędziami swoją obecność potwierdziły także niemieckie załogi. Główny dzień dla publiczności to 15 czerwca  (sobota), oficjalne otwarcie Zlotu godz. 13.00, Przylep teren Aeroklubu Ziemi Lubuskiej.

Biuletyn nr 1 do zawodów w Przylepie: https://www.facebook.com/helisport/posts/719052813753973

Źródło informacji i zdjęć: Serafina Ogonczyk-Mąkowska  / FAI CIG President

No comments

Leave your comment

In reply to Some User