fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

PZL I-22 M-91 IRYDA, NR. BOCZNY 104 - Foto: MSP
PZL I-22 M-91 IRYDA, NR. BOCZNY 104 - Foto: MSP
7 marca w siedzibie Mieleckich Zakładów Lotniczych odbyło się podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, a Mieleckimi Zakładami Lotniczymi. Umowę asygnowali: Dyrektor MSP Monika Żmuda oraz Prezes Zarządu MZL Roman Ignasiak.
Porozumienie ma na celu nawiązania stałej współpracy pomiędzy instytucjami, głównie poprzez podejmowanie działań polegających na popularyzacji polskiego lotnictwa oraz upamiętnianiu historii polskiego lotnictwa wojskowego. Obie instytucje będą realizować działania min. poprzez renowację statków powietrznych znajdujących się na ekspozycji muzealnej oraz wzajemną promocję i wymianę doświadczeń w obszarze lotnictwa.

Wizyta w PZL Mielec
Dyrektor MSP Monika Żmuda oraz Prezes Zarządu MZL Roman Ignasiak terenie zakładów w Mielcu - Foto: MSP
 
Podczas wizyty w Mieleckich Zakładach Lotniczych Dyrektor MSP zapoznała się ze specyfiką instytucji, zakresem działań oraz szerokimi planami na przyszłość. Podczas wspólnych rozmów i wymiany doświadczeń powstało wiele pomysłów i koncepcji na rozpoczętą współpracę.

Pierwszym efektem porozumienia oraz wspólnych rozmów jest zaplanowany na ten rok remont jednego z muzealnych obiektów. Mowa o samolocie szkolno-bojowym, polskiej konstrukcji PZL I-22 Iryda nr boczny 104. Irydy produkowane były w latach 1985-1999 przez PZL Mielec i eksploatowane do 1996 roku. Konkretnie ten samolot jest datowany na 1986 rok, natomiast oblatany jako pierwszy kompletny w dniu 13 maja 1989 roku.
 
Źródło informacji: Muzeum Sił Powietrznych

No comments

Leave your comment

In reply to Some User