fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

Nowy akademik LAW - Foto: LAW / Polska-zbrojna.pl
Nowy akademik LAW - Foto: LAW / Polska-zbrojna.pl

Ponad 500 osób można zakwaterować w nowym akademiku, który został oddany do użytku na terenie Lotniczej Akademii Wojskowej. Tyle samo studentów będzie mogło korzystać ze zmodernizowanej właśnie stołówki. Koszt obu inwestycji to ponad 90 mln zł. Zmian poprawiających komfort studiowania w Dęblinie będzie jeszcze więcej - informuje portal polska-zbrojna.pl.

Podczas uroczystości otwarcia nowego akademika Lotniczej Akademii Wojskowej symboliczną wstęgę przecięli: Stanisław Wziątek, wiceminister obrony narodowej, gen. bryg. pil. Krzysztof Cur, rektor-komendant uczelni, oraz jedna z podchorążych LAW-u. – Składam gratulacje wszystkim podchorążym, którzy będą z tego obiektu korzystać. Bo dobre warunki dydaktyczne i socjalno-bytowe są podstawą komfortu codziennego funkcjonowania – powiedział wiceminister Wziątek. Zwrócił się także do kadry LAW-u: – Jesteście państwo mistrzami, róbcie wszystko, aby wiedza, którą posiadacie, była przekazywana młodemu pokoleniu na najwyższym poziomie, a wy, podchorążowie, czerpcie z tego i bądźcie elitą polskich sił zbrojnych i polskiego lotnictwa.

Z kolei rektor-komendant LAW-u mówił, że oddany do użytku budynek spełnia wszystkie wymogi XXI wieku. – My, obecni oficerowie, takich warunków nie mieliśmy i możemy wam tylko zazdrościć – przyznał gen. bryg. pil. Cur. 

Nowy akademik, który powstał na terenie Lotniczej Akademii Wojskowej, otrzymał nazwę „Bielik”. Powierzchnia siedmiokondygnacyjnego budynku wynosi 11 tys. m2. Na parterze znajdują się sale dydaktyczne, gabinety wykładowców, a także aula, na której wykładów będzie mogło słuchać 90 osób jednocześnie. Na sześciu piętrach są zaś pokoje, w których można zakwaterować 533 osoby.

Budowa akademika „Bielik” rozpoczęła się w 2020 roku. Termin jej zakończenia zaplanowano na 30 lipca 2024 roku, jednak został on skrócony o pół roku. Koszt inwestycji to ponad 69 mln zł, z czego 13 mln to środki własne uczelni, a pozostałe 56 mln to dotacja celowa Ministerstwa Obrony Narodowej.

Ale to nie wszystko. Od 1 stycznia 2024 roku podchorążowie i studenci LAW-u mogą także korzystać ze zmodernizowanej stołówki. Obiekt został rozbudowany, dzięki czemu w ciągu doby można w nim przygotować posiłki dla 2 tys. osób, na stołówce są miejsca dla 524 studentów i podchorążych. Prace modernizacyjne na jej terenie rozpoczęły się w marcu ubiegłego roku i trwały do końca grudnia. Koszt inwestycji to ponad 20 mln zł, z czego 14,4 mln na ten cel przeznaczył resort obrony, a prawie 6 mln zł pochodziło ze środków LAW-u.

Konieczność rozbudowy i modernizacji infrastruktury LAW-u wynika m.in. ze zwiększającej się liczby studentów i podchorążych, którzy zdobywają wykształcenie na dęblińskiej uczelni. W ciągu ostatnich trzech lat placówka wzbogaciła się m.in. o stadion sportowy, kolejne statki powietrzne i symulatory lotów, wyremontowano także klub uczelniany. W przyszłym roku zaś ma zostać ukończona budowa nowoczesnej hali widowiskowo-sportowej.

Źródło informacji: polska-zbrojna.pl / Magdalena Miernicka

No comments

Leave your comment

In reply to Some User

Press F10 to toggle Full Screen editing.