W 2025 roku Polska stanie się areną wielu imprez lotniczych, które przyciągną miłośników lotnictwa z całego świata. Min. w Lesznie odbędzie się Antidotum Air Show, znane z dynamicznych pokazów akrobacyjnych i różnorodnych atrakcji dla całych rodzin.
Dzisiaj jest: 7 Lipiec 2025 | W tym dniu wydarzyło się: 1962 - 94 osoby zginęły w katastrofie lotu Alitalia 771 w okolicy miasta Junnar w Indiach. 1980 – 166 osób zginęło w katastrofie samolotu Tu-154B w Kazachstanie. 1988 – Wystrzelono radziecką sondę kosmiczną Fobos 1, która miała zbadać Fobosa, jednego z dwóch księżyców Marsa. Z powodu przesłania z Ziemi błędnego rozkazu sterującego 29 sierpnia utracono kontakt z sondą. 1996 – Oficer kubańskiej armii uprowadził samolot pasażerski i skierował go do amerykańskiej bazy wojskowej w Guantánamo, gdzie wystąpił o azyl polityczny. 2008 - W stolicy Kolumbii Bogocie krótko po starcie rozbił się transportowy Boeing 747, zabijając 3 osoby na ziemi. Katastrofę przeżyła cała 8-osobowa załoga samolotu. 1900 – Urodził się Franciszek Janik, polski pilot, baloniarz, konstruktor lotniczy (zm. 1975). 1918 – Zmarł Otto Rosenfeld, niemiecki pilot wojskowy, as myśliwski (ur. 1892).
Po gigantycznym sukcesie filmu Top Gun: Maverick, który zarobił ponad 1,5 miliarda dolarów na całym świecie i zdobył entuzjastyczne recenzje widzów oraz krytyków (96% w serwisie Rotten Tomatoes od krytyków i aż 99% od widzów), Hollywood nie mogło zignorować potencjału kontynuacji.
Jak informuje min. Paramount Global oraz The Hollywood Reporter, Advent Allen Entertainment planuje stworzenie unikalnej atrakcji inspirowanej serią filmów Top Gun. Projekt powstanie w Las Vegas na terenie przylegającym do hotelu The Strat przy słynnym Stripie i ma przenieść odwiedzających prosto do "Danger Zone" czyli „Strefy niebezpieczeństwa”.
Już 23 maja 2025 roku na platformie Netflix zadebiutuje wyjątkowy dokument: „Air Force Elite: Thunderbirds”, który po raz pierwszy w historii zabierze widzów za kulisy jednej z najbardziej prestiżowych jednostek Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych.
Z okazji dwóch ważnych jubileuszy związanych z historią polskiego lotnictwa cywilnego – 100. rocznicy pierwszego połączenia lotniczego na trasie Warszawa–Kraków–Wiedeń oraz 60. rocznicy przeniesienia lotniska z Rakowic-Czyżyn do Balic – Muzeum Lotnictwa Polskiego zaprasza na premierę filmu dokumentalnego „Krakowskie lotnicze okno na świat. Od Rakowic-Czyżyn do Balic”, która odbędzie się w poniedziałek, 28 kwietnia 2025 r. o godz. 19:00 w kinie Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.
"Kontrola Bezpieczeństwa" (oryginalny tytuł „Carry-On”) to film, który dzięki swojej fascynującej fabule łączy w sobie elementy thrillera i dramatu z motywami lotniczymi, co stanowi doskonałe tło do opowieści pełnej napięcia i emocji. Centralnym punktem tej historii jest wyścig z czasem, którego celem jest zapobieżenie potencjalnej katastrofie w środowisku tak złożonym i precyzyjnie regulowanym, jakim jest lotnisko. W rolach głównych znani aktorzy:Taron Egerton, Sofia Carson i Jason Bateman.
W dniach 20–21 czerwca na lotnisku w Lesznie odbyła się kolejna edycja Antidotum Airshow – jednej z najbardziej rozpoznawalnych imprez lotniczych w Polsce, która co roku przyciąga miłośników lotnictwa z całego kraju i zagranicy. Tegoroczne pokazy po raz kolejny potwierdziły, że to wydarzenie wyróżnia się nie tylko różnorodnością statków powietrznych, ale i wyjątkową oprawą wizualną oraz muzyczną.
Choć w Oławie nie ma lotniska i samoloty raczej przelatują tu tylko wysoko nad głowami, to nie przeszkodziło to ekipie z Muzeum Motoryzacji WENA, by sięgnąć ... aż do powietrznych przestworzy. Trwają intensywne przygotowania do zupełnie nowej wystawy, w której główną rolę odegrają tym razem nie samochody ... a samoloty.
Do katastrofy lotniczej doszło dzisiaj w okolicach lotniska Sardar Vallabhbhai Patel International Airport w Ahmedabadzie w Indiach. Według oficjalnych informacji Boeing 787-8 Dreamliner należący do linii Air India, wykonujący rejs AI171 z Ahmedabad do Londynu Gatwick, rozbił się krótko po starcie.
Lotnisko Warszawa-Radom dynamicznie rozwija swoją siatkę połączeń oraz możliwości operacyjne. W dniach 13 i 14 czerwca 2025 roku zainaugurowane zostały dwa nowe sezonowe połączenia obsługiwane przez Polskie Linie Lotnicze LOT.
14 czerwca 2025 roku na terenie lotniska w Dęblinie odbył się wyjątkowy Piknik Naukowo-Lotniczy, zorganizowany z okazji setnej rocznicy powstania Szkoły Orląt. Wydarzenie przyciągnęło tłumy pasjonatów lotnictwa nie tylko z Dęblina, ale i z całej Polski.
Linie Emirates doceniają kobiety, które mierzą wysoko w lotnictwie.
Linie Emirates doceniają kobiety, które mierzą wysoko w lotnictwie. - Foto: Emirates
Kobiety zwiększają swoją obecność w branży lotniczej na całym świecie i bezpośrednio wspierają wymianę międzynarodową w najróżniejszych obszarach, w których lotnictwo odgrywa ważną rolę, na przykład w handlu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet linie Emirates zwracają uwagę na jeden obszar, w którym kobiety zatrudnione w lotnictwie przyczyniają się do rozwoju gospodarki i pomagają ludziom na całym świecie.
Przewoźnik opublikował film, na którym żeńska załoga pilotuje samolot towarowy Boeing 777 Emirates SkyCargo na trasie obejmującej kilka miast na czterech kontynentach. Kapitan Ellen Roz z USA i pierwsza oficer Heidi McDiarmid z Australii pokonały blisko 30 000 km w 10 dni w ramach pięciu lotów towarowych: z Frankfurtu do Meksyku, następnie do Quito, Aguadilli, Amsterdamu i na koniec do Dubaju, przewożąc ponad 300 ton ładunku od świeżych kwiatów i owoców po leki. Na trasie z Frankfurtu do Meksyku towarzyszyła im także kapitan Heather Wolf z Kanady.
F$I$L$M
Kobiety w Emirates
Kobiety stanowią ponad 40% wszystkich zatrudnionych osób w Emirates, a większość pracuje jako personel pokładowy. Piloci Emirates płci żeńskiej pochodzą z przeszło 30 krajów i mają od 23 do 62 lat. Kobiety ponad 160 różnych narodowości (w tym ponad 1 100 obywatelek Zjednoczonych Emiratów Arabskich) są zatrudnione na stanowiskach operacyjnych m.in. w działach operacji lotniczych, konstrukcyjnym, obsługi technicznej i czyszczenia samolotów, cateringu, cargo i operacji na płycie postojowej, a także przy obsłudze klienta w działach usług lotniskowych czy sprzedaży oraz na stanowiskach w obsłudze biznesowej w centrali spółki.
Od samego początku Grupa Emirates w dużym stopniu zawdzięcza swój sukces ciężkiej pracy i talentowi naszych pracowniczek na najróżniejszych stanowiskach. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet chcemy uczcić ich ogromne osiągnięcia nie tylko w ramach Emirates, ale także w branży lotniczej ogółem. Cieszymy się i jesteśmy dumni, że nasz wielonarodowy zespół kobiet przeciera szlaki, łącząc ludzi na całym świecie, a ponadto stanowi wzór do naśladowania, zachęcając kobiety do pracy w lotnictwie powiedział Abdulaziz Al Ali, wiceprezes Grupy Emirates ds. zasobów ludzkich.
Linie Emirates świętują także wspólnie z pasażerami na pokładzie. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet w nagradzanym systemie rozrywki pokładowej Emirates ice można obejrzeć ponad 120 filmów wyreżyserowanych przez kobiety. Wśród nich pojawiły się hity Hollywood takie jak Aniołki Charliego w reżyserii Elizabeth Banks czy Mamma Mia! Phyllidy Lloyd, a także nagrodzone Oscarami The Hurt Locker. W pułapce wojny Kathryn Bigelow czy Między słowami Sofii Coppoli. Katalog obejmuje także filmy nieanglojęzyczne, takie jak The Sky is Pink Shonali Bose czy Dziewczynka w trampkach Haify al-Mansour.
Loty towarowe
W przeciwieństwie do lotów pasażerskich, loty towarowe Emirates mają na celu przewóz towarów i nie zawsze rozpoczynają się i kończą w Dubaju. Trasa obejmuje zazwyczaj kilka miejsc wylotu i miejsc docelowych obsługiwanych rotacyjnie na przestrzeni kilku dni. Zapewnia to większą elastyczność operacji cargo i umożliwia szybki i sprawny przewóz towarów z miejsca produkcji na rynki, na których jest na nie zapotrzebowanie.
Ponadto samoloty towarowe Emirates latają do kierunków nieobjętych połączeniami pasażerskimi. Przykładem takiego kierunku w siatce Emirates jest Ekwador, który należy do największych producentów kwiatów na świecie. Samoloty towarowe Emirates przewożą świeże kwiaty cięte z Quito do Amsterdamu przez Aguadillę (Portoryko). Dzięki temu kwiaty trafiają z Ekwadoru do Holandii szybciej, niż gdyby musiały zostać przetransportowane do Dubaju, a dopiero stamtąd do Amsterdamu.
Samolotem pilotowanym przez kapitan Roz i pierwszą oficer McDiarmid na trasie z Quito-Aguadilla-Amsterdam zostało przewiezionych ponad 75 ton świeżych kwiatów. Loty towarowe Emirates z Quito tworzą bezpośredni kanał eksportowy dla ekwadorskiej branży kwiaciarskiej do Amsterdamu, największego centrum dystrybucji kwiatów na świecie. Usługi przewoźnika zasilają gospodarkę Ekwadoru i zapewniają utrzymanie ponad 100 000 osób pracujących przy hodowli i zbiorach kwiatów.
Loty towarowe umożliwiają także szybki transport dóbr takich jak leki ratujące życie z miejsc ich produkcji do pilnie potrzebujących chorych. Żeńska załoga Emirates przewiozła z Frankfurtu do Meksyku blisko 10 ton cennych leków.
Każdego tygodnia Emirates SkyCargo realizuje regularne połączenia towarowe do ponad 40 kierunków na całym świecie. Oprócz tego samoloty towarowe Boeing 777 Emirates wykonują loty czarterowe na specjalne zlecenie klientów, dostarczając najróżniejsze towary od maszyn ponadgabarytowych po pomoc humanitarną. W 2019 roku flota Emirates SkyCargo wykonała ponad 300 operacji czarterowych na całym świecie.
Jeśli Chiny dalej będą modernizować swoją doktrynę i uzbrojenie, a Zachód będzie je lekceważył, może się okazać, że nie tylko „pistolety na wodę” stają się niebezpieczne.
Polska musi poważnie rozważyć dywersyfikację, także przez europejskie platformy, które wzmocniłyby współpracę w ramach UE i zwiększyły niezależność operacyjną. Znana współpraca z USA to atut, ale nie powinna oznaczać rezygnacji z geostrategicznego balansu.
50 lat temu Wytwórnię Sprzętu Komunikacyjnego w Mielcu opuścił samolot An-2R o numerze fabrycznym 1G156-21. Popularnego „Antka” zarejestrowano pod znakami SP-WMF. Minęły prawie cztery dekady i losy tego samolotu splotły się z losami Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Samolot trafił do Wielkopolski i znalazł się na ekspozycji „Agrolotnictwo” tegoż muzeum.
Jak zapewne wiecie, nie trzeba być pilotem, aby kochać lotnictwo. Są różne przejawy tej miłości, czy to w postaci książki, fotografii, filmu, rysunku, malarstwa, rzeźby, nawet tworzenie portalu Aviation24.pl jest też z miłości do lotnictwa. Rzadko jednak słyszymy o poezji lotniczej, choć w Polsce w XX wieku powstał bardzo znany utwór pod nazwą „Marsz Lotników”, gdzie autorką słów była Anna Zasuszanka - nauczycielka języka polskiego. "Marsz Lotników" oczywiście słyszymy w muzycznym wykonaniu, ale bez muzyki też mógłby wybrzmiewać po prostu jako wiersz. Czy są w tych czasach osoby, które przelewają swoją miłość do lotnictwa „na papier” … i to jeszcze w formie poezji? Oczywiście, że tak … a my jedną z takich osób poznaliśmy.
„Lotniczy Lublin” to publikacja wydana przez Fundację Lotniczy Lublin i lubelski oddział Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, opowiadająca o ludziach, przemyśle, konstrukcjach i organizacjach związanych z lotnictwem. Nie zabrakło w niej akcentu związanego z miastem Świdnik. Jeden z rozdziałów książki poświęcony jest Szkole Pilotów Ligi Powietrznej i Przeciwgazowej w Świdniku. - pisze portal swidnik.pl.
W roku 2020 publikacją Samolot CSS-13 we wspomnieniach agrolotników Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie zaczęło serię wydawniczą Skrzydlate traktory. Minęło parę lat i wreszcie światło dzienne ujrzała kolejna publikacja, tym razem poświęcona samolotowi PZL-101 Gawron.
Niniejsza książka jest próbą rozpropagowania wiedzy o początkach lotnictwa spod znaków biało-czerwonej szachownicy. Ma być swoistym wprowadzeniem do historii polskich Wojsk Lotniczych w latach 19181920. Sukces publikacji zależy od tego, czy po jej przeczytaniu czytelnicy zdecydują się sięgnąć po kolejne, poświęcone początkom polskich skrzydeł tytuły, których w ostatnich latach pojawia się coraz więcej.
W dniach od 6 czerwca do 3 lipca 2025 roku śmigłowiec z 33. Powidzkiej Bazy Lotnictwa Transportowego, wraz z załogami Lotniczej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej i personelem Dowództwa 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego, pełnił całodobową gotowość do działań ratowniczych w Tatrach Wysokich.
Norwegian Air Ambulance i Airbus podpisały umowę ramową na dostawę maksymalnie ośmiu śmigłowców H145, która zawiera potwierdzone zamówienie na zakup dwóch śmigłowców.
Oddział Missiles and Fire Control (MFC) firmy Lockheed Martin otrzymał kontrakt od rządu USA na produkcję systemów 4. Generacji Target Acquisition Designation Sight/Pilot Night Vision Sensor (Gen 4 TADS/PNVS). Kontrakt ten wspiera niedawne porozumienie z Foreign Military Sales (FMS) dotyczące pozyskania przez Polskę śmigłowców szturmowych AH-64E Apache.
W związku z awarią śmigłowca ratowniczego wykorzystywanego przez Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, od 7 czerwca br. tymczasowe wsparcie zapewniła Lotnicza Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza Sił Powietrznych. Do dyżuru w Tatrach skierowany został wojskowy śmigłowiec W-3 Sokół z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu.
... a co powiecie na to: Ośrodek lotniczy Heli Solution zakupił kultowy śmigłowiec Bell UH-1 Iroquois "Huey" i założył nowy zespół o nazwie UH-1.pl. Premierowy pokaz dynamiczny śmigłowca przewidziano na 20 i 21 czerwca w czasie Antidotum Airshow Leszno.