Wrzesień 2025 roku okazał się wyjątkowo udanym miesiącem dla Kraków Airport. Lotnisko obsłużyło aż 1 215 061 pasażerów, co oznacza wzrost o 17 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2024 roku. To o 174 tys. więcej podróżnych niż rok wcześniej. Od początku roku z usług krakowskiego portu skorzystało już blisko 9,9 mln pasażerów, co potwierdza utrzymującą się dynamiczną tendencję wzrostową.
We wrześniu pasażerowie mogli skorzystać z ważnego udogodnienia – Kraków Airport jako pierwsze lotnisko w Polsce zniosło limity dotyczące przewożenia płynów w bagażu podręcznym. Zmiana była możliwa dzięki instalacji dziesięciu nowoczesnych skanerów CT. Nowy system usprawnił kontrolę bezpieczeństwa, skracając czas oczekiwania średnio do 10 minut i eliminując konieczność wyjmowania płynów czy elektroniki z bagażu.
Ważnym wydarzeniem miesiąca był udział delegacji Kraków Airport w Routes World 2025 w Hongkongu – jednej z najważniejszych konferencji lotniczych na świecie. Spotkania z liniami takimi jak Etihad, Wizzair, easyJet czy SAS mają przełożyć się na dalszy rozwój siatki połączeń z Krakowa i wzmocnienie pozycji portu na arenie międzynarodowej.
We wrześniu otwarto również Centrum Symulatorowo-Treningowe Ryanaira, zlokalizowane w sąsiedztwie Kraków Airport. To pierwsza tego typu inwestycja przewoźnika w Europie Środkowej, o wartości 130 mln euro. Obiekt umożliwi szkolenie do 500 osób dziennie i stworzy 150 wysoko wyspecjalizowanych miejsc pracy. Inwestycja wzmacnia rolę Krakowa jako istotnego ośrodka lotniczego w regionie oraz przyczynia się do dalszego rozwoju branży.
Źródło informacji: Kraków Airport / redag. Aviation24.pl