Wydrukuj tę stronę
czwartek, 03 grudzień 2020 17:41

Uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 4.SLSz.

Napisane przez MSP
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 4.SLSz. Uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 4.SLSz. Foto: Muzeum Sił Powietrznych

Na placu apelowym przy Pomniku Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt miała miejsce doniosła uroczystość przekazania obowiązków Dowódcy 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego.

W obecności Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych generała Jarosława Miki, nominowany na stanowisko dowódcy 4 SLSz płk pil. dr inż. Grzegorz Ślusarz przyjął obowiązki z rąk ustępującego dowódcy gen. bryg. pil. Wojciecha Pikuły. W swoich przemówieniach Dowódca Generalny podkreślił, jak ważnych zadań podejmował się generał Pikuła i jak duże wyzwania czekają na nowego dowódcę. Żegnając się z podległymi żołnierzami, stawiając ostatnie zadanie, generał Pikuła podkreślił jak ważną misją jest kultywowanie tradycji i dokumentowanie dzieła jakie podejmują codziennie lotnicy. Mówiąc to kierował swe słowa do przedstawicieli jednostek Garnizonu Dęblin, naszego muzeum i wszystkich instytucji kultury w Dęblinie.

Przekazanie obowiązków dowódcy 4SLSz

Przekazanie obowiązków dowódcy 4SLSz

Przekazanie obowiązków dowódcy 4SLSz

Przekazanie obowiązków dowódcy 4SLSz

Płk pil. dr inż. Grzegorz Ślusarz jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie na kierunku pilot samolotów naddźwiękowych, studiów podyplomowych na Akademii Obrony Narodowej w Warszawie, Uniwersytetu Opolskiego, Politechniki Poznańskiej, wyższych studiów magisterskich i podyplomowych studiów polityki obronnej na Narodowym Uniwersytecie Obrony w Waszyngtonie.

Zawodową służbę wojskową pełnił w w 11 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego we Wrocławiu, 3 eskadrze lotnictwa taktycznego w  Krzesinach, 6 eskadrze lotnictwa taktycznego, 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego i 2 Skrzydle Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu.

W swojej karierze wojskowej przeszedł przez liczne stanowiska w jednostkach lotniczych. Począwszy od starszego pilota, przez dowódcę klucza, starszego nawigatora eskadry, oficera sekcji, zastępcę dowódcy eskadry, starszego inspektora bezpieczeństwa lotów, szefa wydziału, szefa szkolenia, dowódcę 31BLT, zastępcę dowódcy 2SLT.

W latach 2005 – 2007 odbył przeszkolenie na samolocie wielozadaniowym F-16 Fighting Falcon, zdobywając w bazach lotniczych w San Antonio (Texas), Enid (Oklahoma) oraz Tucson (Arizona) pierwsze doświadczenia na samolotach wysoko manewrowych, wykonując nalot na T-38 Talon i F-16 Fighting Falcon. Brał  udział w kursie Tactical Leadership Programme we Florennes (Belgia), zdobywając uprawnienia do dowodzenia ugrupowaniami lotniczymi w walce powietrznej.

Płk pil. dr inż. Grzegorz Ślusarz posiada wszystkie uprawnienia do wykonywania lotów samolotem wielozadaniowym F-16, w różnych warunkach atmosferycznych, w pełnym zakresie wykorzystania posiadanego uzbrojenia.

Odznaczony został: Brązowym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju, Brązowym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny, Srebrnym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju, Srebrnym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny, Odznaką tytułu honorowego Zasłużony Żołnierz – II stopnia, Odznaką Honorową Sił Powietrznych, Złotym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju.

W 2009 roku został wyróżniony zaszczytnymi tytułami:
„Najlepszy Pilot Roku Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej”
„Najlepszy Pilot Roku Sił Powietrznych”
„Pilot Roku” 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego.

Ma ponad 2300 godzin nalotu na wojskowych samolotach odrzutowych.

Źródło informacji i zdjęć: Muzeum Sił Powietrznych

Czytany 873 razy

Artykuły powiązane