Wydrukuj tę stronę
wtorek, 17 marzec 2020 18:48

Trzecia niedziela marca to czas wspomnień poległych lotników w służbie Marynarki Wojennej RP.

Napisane przez Redakcja
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Trzecia niedziela marca to czas wspomnień poległych lotników w służbie Marynarki Wojennej RP. Foto: BLMW
Trzecia niedziela marca to dla lotników morskich czas wyjątkowy. W tym dniu wspominają oni i oddają hołd wszystkim, którzy zginęli służąc w lotnictwie Marynarki Wojennej RP. W tym roku dzień ten będzie wyglądał jednak inaczej.
Tradycyjnie, w najbliższą niedzielę, tj. 22 marca o godzinie 11.00, w Kościele Garnizonowym przy ul. Śmidowicza w Gdyni, odprawiona zostanie msza święta w intencji wszystkich poległych na służbie lotników. "Niestety, w związku z sytuacją epidemiologiczną na terenie Polski, zmuszeni jesteśmy nie uczestniczyć gremialnie w mszy św. Nie odbędzie się także uroczystość złożenia wiązanki kwiatów pod obeliskiem na cmentarzu garnizonowym MW w Gdyni-Oksywiu." - czytamy na stronie BLMW.

Tego dnia zostanie przywołana pamięć wszystkich lotników Morskiego Dywizjonu Lotniczego i lotników 304. Dywizjonu Bombowego im. Księcia Józefa Poniatowskiego "Ziemi Śląskiej", którzy ponieśli śmierć w tragicznych katastrofach. Wspomnienia będą dotyczyć lotników z Siemirowic: z 30. pułku lotniczego MW i wszystkich przekształconych z niego jednostek z numerem 30 i 7 oraz 15. eskadry rozpoznawczej. "Myślą wrócimy do poległych śmiercią lotnika z 34. pułku lotnictwa myśliwskiego i 18. eskadry z Babich Dołów, a także tragicznie zmarłych lotników z 28. eskadry ratowniczej i 40. eskadry ZOP i ratownictwa z Darłowa." - informuje BLMW.

Przypominamy tragiczne zdarzenia z udziałem lotników Marynarki Wojennej:

12 marca 1997 roku, w trakcie prowadzonej akcji ratowniczej, katastrofie uległ śmigłowiec ratownictwa morskiego W-3RM Anakonda nr 0512 z 1. dywizjonu lotniczego w Gdyni-Babich Dołach. Maszyna, lecąc w nocy, w trudnych warunkach atmosferycznych, z pomocą do chorego, znajdującego się na kutrze rybackim, uderzyła o powierzchnię wody Zatoki Puckiej, około 4 kilometry od Mierzei Helskiej. W katastrofie śmierć ponieśli:

starszy chorąży mar. pilot Zbigniew Palczyński
porucznik mar. pilot Arkadiusz Majer
chorąży sztabowy mar. Stanisław Czaja
chorąży mar. Wojciech Kulesza

W ostatnim dniu marca 2009 roku katastrofie uległ samolot An-28 Bryza-2RF nr 1007 z 28. eskadry lotniczej MW z Gdyni-Babich Dołów. Do katastrofy doszło w trakcie lotu szkoleniowego, w którym ćwiczono m.in. podejście do lądowania awaryjnego z wyłączonym jednym silnikiem. Samolot uległ rozbiciu na terenie lotniska. W katastrofie śmierć ponieśli:

kapitan mar. pilot Marek Sztabiński
porucznik mar. pilot Przemysław Dudzik
komandor podporucznik. pilot Roman Berski
chorąży sztabowy mar. Ireneusz Rajewski

Źródło informacji: BLMW

Czytany 1619 razy

Artykuły powiązane