"W dniu dzisiejszym przedstawiciele branży lotniczej oraz turystycznej przesłali w/w stanowisko do Prezesa Rady Ministrów oraz poszczególnych jej Członków. Obydwie branże borykają się z problemami spowodowanymi pandemią Covid-19. Zawarte w stanowisku postulaty nie tylko zmierzają do utrzymania miejsc pracy w obydwu branżach, ale mają na celu także ułatwienie dostępności lotów dla Polaków, w szczególności unormowania lotów powrotnych z krajów obejmowanych zakazem, by był możliwy powrót do kraju na podstawie wcześniej wykupionego biletu. Przede wszystkim zwracamy jednak uwagę na kwestie związane z podróżami na Wyspy Kanaryjskie wnosząc o wyłączenie ich z zakazu lotów, warto wskazać, iż do naszego stanowiska przyłączyła się także Izba Turystyna Fuerteventura (Patronato de Turismo de Fuerteventura)." - informuje Fundacja Polskie Niebo.
Szczegółowa argumentacja zawarta została w załączonym liście:
"Szanowny Panie Premierze,
Polska, Europa i Świat stoją dziś przed wyzwaniem walki z pandemią Covid-19. Trwające obecnie w Polskim Rządzie prace nad nowym rozporządzeniem w sprawie zakazu lotów, jakie ma obowiązywać od 2 września 2020 r. i ich wynik ma ogromne znaczenie dla branży lotniczej i turystycznej. Nadal aktualne pozostają postulaty wyrażone w poprzednim piśmie do Pana skierowanym w dniu 24 sierpnia 2020 r .
Powodowani troską o miejsca pracy Polaków zatrudnionych w branży lotniczej i turystycznej, ale nie mniej o zdrowie Polaków zwracamy się z wnioskiem o uwzględnienie poniższych postulatów w pracach nad nowym rozporządzeniem.
Po pierwsze nie budzi wątpliwości, iż samolot – co potwierdzają kolejne badania naukowe (np. przeprowadzone przez niemieckich wirusologów z Instytutu Wirusologii Uniwersytetu Goethego, opublikowane na łamach czasopisma naukowego JAMA Network Open) – w dobie pandemii jest najbezpieczniejszym środkiem transportu. Możliwość zarażenia się od współpasażera na pokładzie jest niska, a przy obowiązku noszenia maseczek podczas całego rejsu prawdopodobieństwo jeszcze spada. Przewoźnicy lotniczy dbają o przestrzeganie wszelkich norm sanitarnych, a także – co bardzo ważne – rygorystycznie wykonują obowiązki związane z uzyskiwaniem od pasażerów ankiet lokalizacyjnych i przestrzegają wymagań nałożonych na nich aktualnie obowiązującymi przepisami rozporządzenia z dnia 7 sierpnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2020 r. poz. 1356). Dlatego też zakaz lotów do danego państwa przy zachowaniu możliwości podróżowania do niego np. drogą lądową nie sprzyja bezpieczeństwu osób odbywających podróż.
W związku z tym apelujemy o racjonalne wprowadzanie zakazu lotów do poszczególnych krajów i równe traktowanie transportu lotniczego i lądowego. Skoro możliwe są podróże do Chorwacji, Hiszpanii, Albanii czy Francji środkami transportu lądowego brak jest racjonalnych i uzasadnionych powodów dla zamykania lotów do tych krajów. Współczynnik ilości zakażonych osób na 100.000 mieszkańców nie może stanowić o zamykaniu połączeń lotniczych, w sytuacji pozostawienia możliwości podróżowania drogą lądową. W trosce o zdrowie Polaków wybierających się poza granice kraju powinniśmy promować transport lotniczy, jako bezpieczniejszy pod względem epidemiologicznym i ograniczający czas podróży. Transport lądowy wydłuża czas podróży powodując większe zmęczenie, a co za tym idzie wpływa na odporność i kondycję pasażerów, którzy stają się bardziej podatni za zarażenie wirusem. Zagrożenia te eliminuje podróż samolotem." ...
Całość listu dostępna jest TUTAJ.
Źródło informacji: Zespół Fundacji Polskie Niebo