Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 23 listopad 2020 18:03

Śmigłowce wojskowe z powodzeniem wykorzystywane przez LPR i TOPR.

Napisane przez Redakcja
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
LZPR-9 z Powietrznej Jednostki Ewakuacji Medycznej w Tomaszowie Mazowieckim pozostaje do dyspozycji, a w przypadku wezwania śmigłowiec wojskowy zostaje wyposażony w sprzęt medyczny LPR. LZPR-9 z Powietrznej Jednostki Ewakuacji Medycznej w Tomaszowie Mazowieckim pozostaje do dyspozycji, a w przypadku wezwania śmigłowiec wojskowy zostaje wyposażony w sprzęt medyczny LPR. Foto: LPR

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe rozszerzyło współpracę z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej i Dowództwem Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych.

Dzięki podpisanemu porozumieniu możliwe jest wykorzystanie lotniczych zespołów poszukiwawczo-ratowniczych (LZPR) do lotów do zdarzeń oraz transportów międzyszpitalnych, szczególnie pacjentów z podejrzeniem lub rozpoznaniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 oraz wymagających prowadzenia terapii pozaustrojowej.

Dzięki wprowadzonym procedurom w przypadku wyczerpania możliwości LPR oraz racjonalności działań medycznych przez wykorzystanie większych śmigłowców wzrosła dostępność transportu drogą powietrzną pacjentów w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.

LZPR-9 z Powietrznej Jednostki Ewakuacji Medycznej w Tomaszowie Mazowieckim pozostaje do dyspozycji, a w przypadku wezwania śmigłowiec wojskowy zostaje wyposażony w sprzęt medyczny LPR. W skład załogi wchodzi wówczas personel medyczny LPR oraz doraźnie zabrany na pokład specjalistyczny personel medyczny – również z ośrodków terapii pozaustrojowej (ECMO). Pozostałe 6 LZPR jest do wykorzystania w całodobowej dyspozycji w oparciu o personel wojskowy.

Załogi ASAR z 33. Bazy działające w ramach wsparcia udzielanego ratownikom TOPR, transportowały ostatnio ranną taterniczkę, która spadła z wysokości doznając rany szarpanej uda. 

topr 33bltr

Źródło informacji i zdjęć: LPR, 33BLTr

Czytany 1062 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 23 listopad 2020 18:12

Artykuły powiązane