piątek, 16 sierpień 2019 17:59

Nocne pokazy lotnicze na plaży miejskiej w Gdyni już dzisiaj!

Napisane przez Aerobaltic
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Nocne pokazy lotnicze na plaży miejskiej w Gdyni już dzisiaj! Źródło zdjęcia: Organizatorzy Pokazów

Jednym ze znaków rozpoznawczych LOTOS Gdynia Aerobaltic są pokazy wieczorno - nocne odbywające się nad plażą miejską. Samoloty z pirotechniką na skrzydłach wykonują akrobacje już po zachodzie słońca. Publiczność nie widzi sylwetki samolotu, a jedynie zapierające dech w piersiach efekty świetlne.

W programie 13 występów na niebie oraz pokaz audiowizualny. Publiczność będzie podziwiać polskie i zagraniczne grupy lotniczych, a także spadochroniarzy. W programie m.in.:

CAVALON

Wiatrakowiec Auto Gyro CAVALON to flagowy model niemieckiego producenta, który wyróżnia się samonośną kabiną i solidną, dopracowaną niemiecką konstrukcją. 

Sky Magic S3 WAT

Grupę tworzą prawdziwi miłośnicy skoków spadochronowych, których kilka lat temu połączyło ich doświadczenie i kreatywność. Do swojej pracy podchodzą z ogromnym zaangażowaniem, a ich pokazy to nie tylko umiejętności, skoki i kilkunastokilogramowy spadochron na plecach, ale też dodatkowe, magiczne atrakcje. W nocy zobaczymy ich z pirotechniką i specjalnie oświetlonym kombinezonem. W tym roku również można liczyć zarówno na ich dzienny pokaz na lotnisku, jak i nocny pokaz na plaży w Gdyni.

Hatz Classic + Tercel

Początki Hatza Classic to późne lata sześćdziesiąte, kiedy to powstał pierwszy projekt Hatza CB-1 wykonany przez Johna Hatza z Wisconsin. Jako cel postawił on sobie skonstruowanie dobrze zachowującego się w locie, niedrogiego dwupłata, który będzie mógł zastąpić jego starszy samolot. Dopiero trzeci projekt odnowionego CB-1 znany jest nam dzisiaj jako Hatz Classic. Dzięki wielu poprawkom wyposażony był w wygodne fotele i przestrzenne tablice przyrządów, a specjalnie zaprojektowane wiatrochrony zapewniały wysoki komfort podróży powietrznych. Zamieniono również linki na popychacze, pojawiły się aluminiowe lotki, a kształty stały się nieco zaokrąglone. Prędkość przelotowa wynosi 185 km/h co sprawia, że Hatz Classic może być śmiało porównywalny z potężniejszymi dwupłatami, jak chociażby Boeing Stearman. Kadłub Hatza wykonany jest ze stali, podczas gdy jego skrzydła są konstrukcji drewnianej pokrytej płótnem. Hatz jest w stanie wykonywać podstawowe figury akrobacyjne, w tym pętle i beczki.

W pokazie będzie uczestniczył także wiatrakowiec Tercel.

Żelazny Aerobatic Team

Grupa Akrobacyjna Żelazny to jedni z najbardziej rozpoznawalnych uczestników pokazów lotniczych w Polsce. Jeszcze kilka lat temu byli jedyną polską cywilną formacją. Ich akrobacje są wynikiem ogromnego doświadczenia pilotów i wielu godzin treningów. Ich znakiem rozpoznawczym są nie tylko czerwone samoloty, ale i niezwykła precyzja. Już od samego początku istnienia grupa latała w składzie trzech, czterech lub sześciu samolotów. Nie są to samoloty tego samego typu – wymaga to od pilotów ogromnych umiejętności i świadomości, aby wykonać wspólny pokaz, sterując maszynami o różnych osiągach. Obecny trzon zespołu stanowią Wojciech Krupa, Piotr Haberland, Paweł Antkowiak i Wojciech Muszyński, a samoloty, na których wykonują swój pokaz to Zlin 50LS, Zlin 50LX oraz Extra 330LC. 

W3 Warm Anakonda

W-3WARM Anakonda to śmigłowiec polskiej konstrukcji, powstały na bazie W-3 Sokół z zakładów PZL Świdnik S.A. Maksymalna prędkość przelotowa to 235 km/h . Prędkość wznoszenia 8,5 metra na sekundę, a jego maksymalny zasięg to 730 kilometrów. Anakonda służy w ratownictwie morskim. Jest przystosowana do awaryjnych lądowań na wodzie dzięki specjalnym nadmuchiwanym pływakom. Śmigłowce te zostały również odpowiednio zmodernizowane, a dzięki odpowiedniemu sprzętowi Anakonda jest w stanie bać udział w akcjach ratowniczych zarówno w dzień, jak i w nocy, na wodzie oraz na lądzie. W-3WARM na swoim pokładzie posiada między innymi kamerę termowizyjną, czy oświetlenie pozwalające na używanie gogli noktowizyjnych. W skład załogi Anakondy może wejść do 5 osób (dwóch pilotów, technik, lekarz oraz ratownik). W czasie jednej akcji ratunkowej załoga może zabrać na pokład do 8 rozbitków.Na plaży w Gdyni będzie okazja zobaczyć pozorowaną akcję ratunkową powadzoną przez załogę z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego, która każdego dnia jest gotowa nieść pomoc.

XTREMEAIR XA-41 Artur Kielak

Artur Kielak to jeden z najpopularniejszych polskich pilotów akrobacyjnych. Pochodzi z Mińska Mazowieckiego miasta od pokoleń związanego z lotnictwem myśliwskim. Przygodę z lotnictwem rozpoczął w wieku lat szesnastu w Aeroklubie Podkarpackim, gdzie zrobił trzecią klasę pilota szybowcowego. Potem zaczął skakać ze spadochronem w Aeroklubie Warszawskim, a później były już samoloty. W szkole lotniczej w Los Angeles zrobił amerykańską licencję zawodową, latał m.in. jako pilot demonstracyjny dla fabryki Cessny, zajmował się oblotami technicznymi, lotami demonstracyjnymi dla klientów i przebazowaniami tych samolotów przez Atlantyk i po Europie. Od 2009 roku jest kapitanem Boeinga 737-800 w Ryanair.Swoją przygodę z akrobacją rozpoczął 22 czerwca 2004 roku w Aeroklubie Śląskim. Tego dnia wykonał swój pierwszy lot samolotem Zlin 526F z instruktorem katowickiego aeroklubu Adamem Labusem. W Katowicach wyszkolił się w akrobacji podstawowej, średniej i rozpocząłem akrobację wyższą. Od sierpnia 2007 roku do maja 2009 roku latał w Grupie Akrobacyjnej Żelazny. W roku 2010 zaczął latać Extrami 330 LC. Teraz zasiada za sterami XA-41 (Sbach Xtremeair 41). Sbach jest całkowicie zbudowany z kompozytów, główne z włókna węglowego. Samolot jest dolnopłatem z jednomiejscową kabiną oraz stałym podwoziem.

Extra 330 S.C. Marek Choim

Marek Choim pierwszy raz do samolotu akrobacyjnego wsiadł rok po uzyskaniu licencji pilota, czyli w 2009. Zaczynał z wyjątkowym człowiekiem Markiem Szufą od Extry 300L. Teraz lata na Extra 330SC - jednomiejscowym samolocie wyczynowym jednym z najlepszych samolotów akrobacyjnych na świecie. Pierwsze szlify latania freestyle, które sprawia mu najwięcej przyjemności zdobywał w szkole Seana D. Tuckera w Kalifornii z Benem Freelovem czy Robbiem Gibbsem z US Aerobatic Team. 

3AT3 Formation

Formacja 3AT3 powstała w 2009 roku z inicjatywy pilota Jakuba Kubickiego i Piotra Krasińskiego. W zależności od potrzeb formację tworzą 3 lub 4 samoloty Aero AT-3 produkowane w zakładach w Mielcu. Te małe i lekkie, dwuosobowe maszyny turystyczne służące do rekreacyjnego latania w rękach doświadczonych pilotów są zadziwiająco sprawnymi samolotami pokazowymi. Dzięki dużemu doświadczeniu i pomysłowości pilotów udało się stworzyć jedyny w swoim rodzaju pokaz lotniczy, dzięki któremu już od początku swojej działalności formacja zapraszana jest na wszystkie liczące się pokazy lotnicze w kraju. Chociaż samoloty AT3 nie są stworzone do latania w formacji, zespół udowadnia, że „chcieć, to móc” i wykonuje manewry w odległości zaledwie niespełna 2 metrów między samolotami.

The Flaying Dragons Team

The Flying Dragons latają na paralotniach z napędem, czyli małych statkach powietrznych z miękkim płatem nośnym (skrzydłem) i napędem plecakowym. Grupa pokazowa to dziesięciu doświadczonych pilotów potrafiących bezpiecznie latać w różnych układach choreograficznych. Paralotniarstwo to głównie sport indywidualny, ale grupa The Flying Dragons Team udowadnia, że na motoparalotniach można stworzyć unikalny zespół pokazowy. W zespole jest dwóch slalomowych Mistrzów Świata. Podczas pokazu The Flying Dragons wykonują loty w szyku, w widowiskowych formacjach, mijanki w kluczach, dynamiczne slalomy, efektowne spirale i używają rac oraz kolorowego dymu.  Thorp T-18 Johan Gustaffson

Johan Gustafsson ma 27 lat, mieszka w małej wiosce Dala-Järna w środkowej Szwecji. Cały wolny czas poświęca swej największej miłości, jaką jest latanie.Mając 15 lat zdobył licencję na szybowiec. Latanie ma w genach. Jego ojciec - Christer Gustafsson również jest pilotem. Johan Gustafsson jest pilotem sportowym. Bierze udział w zawodach w akrobacji. Lata akrobacje szybowcem i samolotem z napędem. Johan należy do elity szwedzkich pilotów w akrobacji lotniczej. Startuje od 2008 roku i jest członkiem szwedzkiej drużyny narodowej od 2010 roku.

TS-11 Iskra                                                                                                                            

Za sterami TS-11 ISKRA publiczność LOTOS Gdynia Aerobaltic zobaczy Tadeusza Zaworskiego z Fundacja Biało-Czerwone Skrzydła.TS-11 ISKRA 3H to wyprodukowany w 1974 roku samolot z numerem seryjnym 1214, który  był wykorzystywany m.in. przez 38. Lotniczy Pułk Szkolny do 1975 roku. 

Aerosparx Display Team

Zespół znany także pod nazwą Sydney Charles Display Team pochodzi z Wielkiej Brytanii. Piloci latają dwoma motoszybowcami Grob G-109b, które wyróżniają się szeroką rozpiętością skrzydeł. Piloci Tim Dews oraz Simon Foster wykonają pokaz z pirotechniką oraz oświetleniem LED.

Gdynia plaża miejska 

16.08.2019 19:30 - 22:30 

17.08.2019 19:30 - 22:30 

Źródło informacji: Aerobaltic

Czytany 2231 razy

Skomentuj

Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji administratora. Zasady publikacji komentarzy pod publikacjami znajdziesz pod linkiem: https://aviation24.pl/polityka-prywatnosci

Redakcja poleca

Gru 29, 2020
Ciężko teraz mówić o lotniczych imprezach w Polsce w 2021 roku, kiedy nie wiadomo czy uporamy się z epidemią Covid-19. Jednak już w zeszłym roku ...
Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik zgodziła się na udział śmigłowca Mi-2 SP-SAP w zachodniej produkcji "Tylko dla twoich ...
Paź 09, 2020
Już wkrótce pierwsi komercyjni pasażerowie mogą podróżować z naddźwiękową prędkością. Zbudowany właśnie odrzutowiec poleci po raz pierwszy ...
Paź 07, 2020
Brzydka może być pogoda, brzydki może być oddech, brzydkich kobiet nie ma, tylko wina czasem brak (żeby nie wyjść na męskiego szowinistę - dotyczy to ...
Paź 01, 2020
Czy to sen czy jawa? Tym pytaniem można by w zasadzie rozpocząć ten nietypowy przegląd modelarskich konstrukcji lotniczych. Jednak po bliższym ...
Cze 25, 2020
W związku z prowadzonym postępowaniem w sprawie katastrofy lotu PIA PK8303 w Karaczi, w którym uczestniczyło 99 osób, w tym 8 członków załogi, ...
Cze 24, 2020
Należąca do sił Włoskich Sił Powietrznych (AMI) baza w Aviano była świadkiem historycznego wydarzenia. Po raz pierwszy wykonano w niej tzw. marsz ...
Cze 22, 2020
Wczoraj doszło do kolejnej interwencji funkcjonariuszy Grupy Interwencji Specjalnych z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie na pokładzie ...
Cze 20, 2020
Dwa amerykańskie bombowce strategiczne B-2 Spirit z 509. Skrzydła Bombowego USAF, spotkały się 18 czerwca za kołem podbiegunowym z norweskimi ...

Najczęściej czytane

Gru 10, 2020
Jak informuje organizacja Laguna's Spitfire Legacy, brytyjskie samoloty z czasów IIWŚ upamiętnią latem 2021 roku historię udziału polskich żołnierzy, ...
Gru 11, 2020
Lotnicza Akademia Wojskowa nieustannie inwestuje w nowoczesny sprzęt szkoleniowy. W tym roku zakupiono nowe urządzenie symulacji lotu Diamond ...
Gru 14, 2020
Prace związane z realizacją inwestycji polegającej na modernizacji wystawy plenerowej dobiegają końca. Wiosną zrealizowany został już pierwszy etap ...
Paź 18, 2020
Od roku w pracowni aerografu Przemysława Drozda powstaje model TS-11 Biało-czerwonej Iskry nr 5. Jedyny taki istniejący model w imponującej skali 1:7 ...
Paź 15, 2020
Rodzice siedmioletniego Polaka, który zginął w katastrofie lotniczej w 2018 r., wytoczyli proces przeciwko Irish Parachute Club i właścicielom ...
Paź 13, 2020
Krzysztof z Zebrzydowic ma 50 lat. Lubi kontakt z przyrodą, zapach traw i powiew wiatru. Od zawsze chciał być pilotem i powtarza, że „Wiatr to jego ...
Paź 12, 2020
Jak informuje pilot Kamil Skorupski, ten można powiedzieć, szalony pomysł powstał prawie dwa lata temu. Jego pomysłodawcami są Paweł Jakubowski i ...
Paź 11, 2020
W dniu wczorajszym dwa samoloty, w tym jeden ultralekki Alpi Pioneer 300 i turystyczny Robin DR.400/140 Major zderzyły się w powietrzu na terenie ...
Paź 09, 2020
Dzisiaj portal Echodnia.eu pisze o przebiegu prac na radomskim lotnisku. - "Bez najmniejszych opóźnień trwa budowa Portu Lotniczego Warszawa – Radom ...
Cze 01, 2020
Agenci celni Hong Kongu odkryli 217 kilogramów kokainy ukrytej w silniku odrzutowym. To prawdopodobnie pierwszy w historii przemyt narkotyków, gdzie ...
Maj 30, 2020
Amerykańskie Siły Marynarki Wojennej na rejon Europy i Afryki poinformowały, że 26 maja dwa samoloty Su-35 należące do sił powietrznych Federacji ...
Maj 29, 2020
Jak podkreśla Dowódca 2 SLT gen. bryg. pil. Ireneusz Nowak, realizowana przez Amerykanów operacja Bomber Task Force to obejmująca bardzo długi ...

Nasze wywiady

Paź 27, 2020
W tym roku minęło 60 lat od wielkiej defilady lotniczej nad polami Grunwaldu. Wciąż żyje kilku pilotów, którzy uczestniczyli w pokazie, który odbył ...
Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik zgodziła się na udział śmigłowca Mi-2 SP-SAP w zachodniej produkcji "Tylko dla twoich ...
Wrz 10, 2020
Na początku września odwiedziliśmy Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, gdzie mieliśmy okazję porozmawiać z Panem Dyrektorem Pawłem Pawłowskim. Pan ...
Paź 14, 2018
Za nami już 9. edycja słynnej Nocy w Instytucie Lotnictwa. Ponieważ w tym roku przypada 100-Lecie Lotnictwa Polskiego oraz 100-Lecie Niepodległości ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które jest znane w całej Polsce. Pani Małgorzata była stewardesa PLL LOT, jedna z ...
Lip 16, 2018
Jako patron medialny Air Show w Radomiu mamy zaszczyt pokazać, jako jedni z pierwszych, oficjalny spot Międzynarodowych Pokazów Lotniczych w Radomiu. ...
Kwi 23, 2018
Postanowiliśmy to sprawdzić składając wizytę z symulatorze Boeinga 737-800, który znajduje się w warszawskim AirPoint. Teoretycznie wszystko wygląda ...
Paź 11, 2017
Siedemnastoletnia Maja Kuczyńska w krótkim czasie zachwyciła świat swoim tańcem w tunelu aerodynamicznym, popularyzując i zwracając uwagę na nową, ...

Kalendarium Wikipedii

Dzisiaj jest: 17 Kwietnia 2021    |    Wydarzyło się: 1973 – Dokonano oblotu samolotu rolniczego PZL-106 Kruk. 2010 – W Warszawie odbyły się uroczystości pożegnalne ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. 1926 – Dokonano oblotu brytyjskiego bombowca torpedowego Blackburn Ripon. 1934 – Dokonano oblotu brytyjskiego samolotu pasażerskiego de Havilland Dragon Rapide. 1952 – W katastrofie samolotu Douglas DC-4 na Portoryko zginęły 52 osoby. 1964 - Podczas podchodzenia do lądowania w saudyjskim Dhahranie rozbił się na morzu samolot Sud Aviation Caravelle należący do Middle East Airlines; zginęło 49 osób. 1950 – Zmarł Jerry Vasconcells, amerykański pilot wojskowy, as myśliwski (ur. 1892). 1986 - Zmarł Marcel Dassault, francuski konstruktor lotniczy (ur. 1892). 1990 – Zmarł Witold Łokuciewski, polski pilot, as myśliwski (ur. 1917). 2013 – Zmarł Wacław Nycz, polski pilot sportowy (ur. 1954).

Lotnicza książka

Kwi 08, 2021
Wzbijają się w chmury, żeby poczuć wolność, spełnić pasje, żyć na własnych zasadach. Co kilka dni nowa lokalizacja, tropikalne wakacje ...
Mar 19, 2021
Album jest efektem prawie trzydziestu lat pracy artystycznej Piotra Górki. Znajdują się w nim reprodukcje obrazów olejnych, na których autor ...
Lut 22, 2021
Wydawnictwo Fronda poinformowało o wprowadzeniu na rynek wydawniczy książki Wacława Króla – asa myśliwskiego, dowódcy dywizjonu 302 i pilota Cyrku ...
Lut 09, 2021
Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie wydało publikację pod tytułem „Samolot CSS-13 we wspomnieniach agrolotników„. ...
Lut 04, 2021
W roku 2020 polskie lotnictwo morskie obchodziło jubileusz 100-lecia istnienia. To bardzo ważna data w historii Polskiej Marynarki Wojennej, warta ...
Lis 03, 2020
O polskich pilotach mówiono nieraz, że jak będzie trzeba, polecą nawet na drzwiach od stodoły. I to jest prawda. Ich odwagę oraz determinację ...
Paź 30, 2020
W latach 20. Karolina jako pierwsza Polka samodzielnie siada za sterami Basia, Anna i Jadwiga pilotują najszybsze myśliwce czasów II wojny światowej ...
Paź 25, 2020
Nakładem Kuźnicy Techniki Aeronautycznej i Kompozytowej „Draco” ukazał się album czarno-białej fotografii lotniczej oraz artystycznej autorstwa ...
Mar 17, 2020
"Czy pracę pilota można przedstawić w sposób lekki, zrozumiały i dowcipny? Okazuje się, że TAK. Kapitan Dariusz Kulik robi to z prawdziwym znawstwem, ...

Nasze Video

Sie 25, 2019
Równo rok temu mieliśmy przyjemność uczestniczyć w treningach oraz samych pokazach lotniczych zorganizowanych w ramach Air Show Radom 2018. Ponieważ ...
Maj 19, 2019
W ramach Nocy Muzeów, 100-lecia Eskadry Kościuszkowskiej, 90-lecia lotu atlantyckiego Ludwika Idzikowskiego i 30-lecia MiGa-29, Niebo bez Granic ...
Gru 16, 2018
Lotniczy Dom Kultury Skocznia Warszawa w ramach projektu "Niebo bez granic" w roku 100-lecia Niepodległości Polski i 100-lecia Biało-Czerwonej ...
Sie 15, 2018
Dzisiaj na warszawskim niebie zobaczyliśmy: śmigłowce Mi-2 , W-3W/W-3WA Sokół, Mi-14 i Mi-2, Mi-8 i W-3 Sokół, Mi-17, Mi-24 oraz Mi-2. Samoloty ...
Mar 23, 2018
Dzisiaj dokładnie o godzinie 8:55 czasu lokalnego na warszawskim Okęciu wylądował nowy nabytek LOT-u Dreamliner B787-9. Przyleciał wprost z Everett, ...
Maj 17, 2017
Od jutra rusza sprzedaż biletów na musical "Piloci", a już dziś możecie zobaczyć co działo się podczas konferencji prasowej tego oszałamiającego ...
Top