Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 13 kwiecień 2020 18:09

Nie żyje Jerzy Główczewski, pilot dywizjonu 308 z IIWŚ. Zmarł dzisiaj rano.

Napisane przez Redakcja
Oceń ten artykuł
(9 głosów)
Jerzy Główczewski, pilot Dywizjonu 308, wziął udział w ostatniej bitwie lotniczej II wojny światowej. Jerzy Główczewski, pilot Dywizjonu 308, wziął udział w ostatniej bitwie lotniczej II wojny światowej. Foto: Archiwum prywatne autora.

Dzisiaj dotarła do nas bardzo smutna wiadomość. Zmarł Jerzy Główczewski, pilot Dywizjonu 308 z czasów II Wojny Światowej, uznany architekt, autor książki : "Ostatni pilot myśliwca". Jerzy Główczewski zmarł w wieku 97 lat. O jego śmierci poinformowała córka Pana Jerzego za pośrednictwem Uniwersytetu Warszawskiego.

Mjr pil. Jerzy Główczewski – urodzony 19 listopada 1922 roku. Warszawiak z dziada pradziada, pochodzi z rodziny o korzeniach polsko-francuskich. Po wybuchu wojny, wymknięciu się wojskom sowieckim, ucieczce do Rumunii przed Gestapo, ukończył polską szkołę w Palestynie. Wstąpił do wojska i walczył na dwóch frontach: najpierw w Brygadzie Karpackiej w Afryce, a następnie w Polskich Siłach Powietrznych na froncie zachodnim, jako pilot myśliwca w Dywizjonie 308. Został trzykrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych za służbę w czasie II wojny światowej.
Po wojnie skończył architekturę na Politechnice Warszawskiej i uczestniczył w odbudowie Warszawy. Był jednym z tych, którzy mieli przywrócić miastu jego dawny blask. W 1962 roku wyjechał do USA, gdzie pracował dla Fundacji Forda i ONZ oraz wykładał architekturę w Instytucie Pratta w Nowym Jorku. Jako jeden z pierwszych Polaków został zaproszony do objęcia prestiżowej pozycji wykładowcy na amerykańskiej uczelni. Po kilku latach spędzonych w Ameryce został dyrektorem projektu rozbudowy starożytnego miasta Asuan.
Obecnie, jako jeden z ostatnich weteranów lotnictwa alianckiego, jest zapraszany w charakterze gościa honorowego na lotnicze imprezy jubileuszowe organizowane na całym świecie.

Rozmowa z Jerzym Główczewskim: https://aviation24.pl/component/k2/item/4419-jerzy-glowczewski-pilot-dywizjonu-308-wzial-udzial-w-ostatniej-bitwie-lotniczej-ii-wojny-swiatowej

Jerzy Główczewski ostatni raz odwiedził Polskę w 2017 roku. Spotkał się wtedy między innymi z twórcami filmu "Dywizjon 303. Historia Prawdziwa" oraz odwiedził Teatr Roma gdzie trwały przygotowania do wystawienia musicalu "Piloci".

roma 13042020mPilot Jerzy Główczewski z Dyrektorem Teatru Roma Jerzym Kępczyńskim. Foto: Roma

Źródło informacji: Aviation24.pl / PWN

Czytany 20089 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 20 kwiecień 2020 17:34

Artykuły powiązane

3 komentarzy