Wydrukuj tę stronę
wtorek, 19 styczeń 2021 11:35

Na ekspozycję Muzeum Lotnictwa Polskiego wrócił wyremontowany śmigłowiec SM-1.

Napisane przez Redakcja
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Na ekspozycję Muzeum Lotnictwa Polskiego wrócił wyremontowany śmigłowiec SM-1. Na ekspozycję Muzeum Lotnictwa Polskiego wrócił wyremontowany śmigłowiec SM-1. Foto: Muzeum Lotnictwa Polskiego

Jak informuje Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, po remoncie wykonanym przez nowosądecką firmą Feniks Reco na ekspozycję wrócił śmigłowiec SM-1. Jest to kolejny - po SM-2 i SP-GIL - historyczny polski śmigłowiec, wyremontowany i ponownie udostępniony do zwiedzania.

Wprawdzie na razie czynna jest tylko ekspozycja plenerowa, ale przechodząc przez hall gmachu głównego można go już zobaczyć.

SM-1 był pierwszym śmigłowcem seryjnie produkowanym w Polsce od 1956 r. w zakładach WSK Świdnik na licencji radzieckiego Mil Mi-1. Do 1965 r. wyprodukowano 1597 egzemplarzy różnych wersji, z których większość trafiła do ZSRR.

sm1 1901202101

 

Prezentowana maszyna o numerze seryjnym 101003 i znakach SP-SAD to trzeci egzemplarz seryjny, który należał do Instytutu Lotnictwa w Warszawie. Prowadzono na nim różne próby, m. in. holowania szybowców oraz zabudowy małych skrzydeł. Został przyprowadzony lotem do muzeum przez nestora polskich pilotów śmigłowcowych Ryszarda Witkowskiego w 1973 r.

Źródło informacji i zdjęć: Muzeum Lotnictwa Polskiego

Czytany 930 razy

Artykuły powiązane