Wydrukuj tę stronę
niedziela, 20 październik 2019 15:30

Międzynarodowy Dzień Kontrolera Ruchu Lotniczego w tym roku wyjątkowy dla PAŻP.

Napisane przez PAŻP
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Międzynarodowy Dzień Kontrolera Ruchu Lotniczego w tym roku wyjątkowy dla PAŻP. Grafika: PAŻP

20 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kontrolera Ruchu Lotniczego. To dzień, w którym wspólnie świętują służby żeglugi powietrznej z różnych zakątków świata. Dla Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej rok 2019 jest dodatkowo rokiem szczególnym.

Obchody 20 października zbiegają się bowiem z wielkim wydarzeniem, jakim jest otwarcie nowoczesnej i najwyższej wieży kontroli lotniska w Polsce - nowej wieży w Katowicach. Jej projekt był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

20 października 1961 roku powstała Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Kontrolerów Ruchu Lotniczego IFATCA (International Federation of Air Traffic Controllers). Na pamiątkę tego dnia obchodzimy święto kontrolerów ruchu lotniczego z Polski i ze świata, które jest jednocześnie świętem całej Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej jako instytucji zapewniającej służby ruchu lotniczego w Polsce.

Kontrola ruchu lotniczego została ustanowiona przeszło pół wieku temu w celu usprawnienia przepływu rosnącego w szybkim tempie ruchu lotniczego. W Polsce służby żeglugi powietrznej zapewnia PAŻP – jedyna w naszym kraju instytucja szkoląca i zatrudniająca cywilnych kontrolerów ruchu lotniczego.

Z 50 tysięcy kontrolerów ruchu lotniczego pracujących na całym świecie, w Polsce aktywnych kontrolerów wszystkich służb kontroli ruchu lotniczego jest przeszło 580. Pełnią oni służbę 365 dni w roku, 24 godziny na dobę. Czuwają nad bezpieczeństwem pół miliona pasażerów w blisko 3000 samolotów znajdujących się każdej doby na polskim niebie. Rocznie kontrolerzy ruchu lotniczego PAŻP obsługują ponad 870 000 operacji lotniczych.

W Międzynarodowym Dniu Kontrolera Ruchu Lotniczego nie można zapomnieć też o personelu służby informacji lotniczej (AIS) i informatorach służby informacji powietrznej (FIS), którzy codziennie służą pomocą załogom statków powietrznych lotnictwa ogólnego w bezpiecznym wykonywaniu lotów. Informatorzy FIS obsługują rocznie około 200 000 operacji lotniczych.

Choć dedykowany kontrolerom ruchu lotniczego, 20 października jest zarazem świętem wszystkich Pracowników Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, bez których kontrola ruchu lotniczego nie mogłaby być w Polsce sprawowana.

Źródło informacji: PAŻP

Czytany 1565 razy

Artykuły powiązane