Piublikacja to 230 stron tekstu opatrzonego ilustracjami ze zbiorów dęblińskiego muzeum oraz archiwów prywatnych prezentuje dzieje lotniska, żołnierzy i pracowników, w tym życie codzienne, od momentu wybuchu wojny, poprzez tworzenie się środowisk konspiracyjnych, po wkroczenie wojsk Armii Czerwonej i żołnierzy 1 Dywizji Kościuszkowskiej. Autor przytoczył także kilka faktów, jakie miały miejsce przed samym wybuchem wojny oraz związanych z odrodzeniem Szkoły Orląt po 1945 roku. Publikacja powstawała przede wszystkim podczas wywiadów ze świadkami historii, na podstawie osobistych relacji i przekazów rodzinnych, jakie autor prowadził w mieszkańcami Dęblina.
"Warto mieć nadzieję, że to, co napisałem w tej książce, kogoś zainteresuje. Obiecuję, że ci, którzy sięgną po niniejsze opracowanie poznają niektóre ważne wydarzenia, jakie rozegrały się na lotnisku w Dęblinie w latach hitlerowskiej okupacji" – pisze autor.
Publikacja jest wydana we współpracy z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Data premiery nawiązuje do 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej i pierwszego bombardowania Dęblina w 1939 roku.
Spotkanie odbędzie się w środę 2 września 2020 roku o godzinie 17:00 w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, ul. Lotników Polskich 1.
Źródło informacji: Muzeum Sił Powietrznych