Wydrukuj tę stronę
czwartek, 27 sierpień 2020 17:08

"Konspiracja i ruch oporu na lotnisku w Dęblinie 1939-1944". Spotkanie z autorem publikacji.

Napisane przez Redakcja
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
"Konspiracja i ruch oporu na lotnisku w Dęblinie 1939-1944". Spotkanie z autorem publikacji. Grafika: MSP

Muzeum Sił Powietrznych zaprasza na spotkanie autorskie z Tadeuszem Opieką oraz promocję najnowszej publikacji "Konspiracja i ruch oporu na lotnisku w Dęblinie 1939-1944". Podczas spotkania, fragmenty książki odczyta prof. dr hab Stanisław Górka, urodzony w Dęblinie, Dziekan Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie.

Piublikacja to 230 stron tekstu opatrzonego ilustracjami ze zbiorów dęblińskiego muzeum oraz archiwów prywatnych prezentuje dzieje lotniska, żołnierzy i pracowników, w tym życie codzienne, od momentu wybuchu wojny, poprzez tworzenie się środowisk konspiracyjnych, po wkroczenie wojsk Armii Czerwonej i żołnierzy 1 Dywizji Kościuszkowskiej. Autor przytoczył także kilka faktów, jakie miały miejsce przed samym wybuchem wojny oraz związanych z odrodzeniem Szkoły Orląt po 1945 roku. Publikacja powstawała przede wszystkim podczas wywiadów ze świadkami historii, na podstawie osobistych relacji i przekazów rodzinnych, jakie autor prowadził w mieszkańcami Dęblina.

"Warto mieć nadzieję, że to, co napisałem w tej książce, kogoś zainteresuje. Obiecuję, że ci, którzy sięgną po niniejsze opracowanie poznają niektóre ważne wydarzenia, jakie rozegrały się na lotnisku w Dęblinie w latach hitlerowskiej okupacji" – pisze autor.

Publikacja jest wydana we współpracy z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Data premiery nawiązuje do 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej i pierwszego bombardowania Dęblina w 1939 roku.

Spotkanie odbędzie się w środę 2 września 2020 roku o godzinie 17:00 w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, ul. Lotników Polskich 1.

Źródło informacji: Muzeum Sił Powietrznych

Czytany 908 razy

Artykuły powiązane