czwartek, 30 styczeń 2020 18:07

W tym roku obchodzimy 60-lecie śmigłowców w lotnictwie Marynarki Wojennej.

Napisane przez BLMW
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
60 lat śmigłowców w Marynarce Wojennej 60 lat śmigłowców w Marynarce Wojennej Grafika: BLMW
W tym roku obchodzimy 60 rocznicę eksploatacji śmigłowców w Marynarce Wojennej. Przez ten czas wiropłaty lotnictwa morskiego ratowały życie na morzu, prowadziły działania zwalczania okrętów podwodnych i nawodnych, transportowały ludzi i sprzęt. Udowodniły swą użyteczność szczególnie w środowisku morskim, gdzie liczą się możliwości wykonania zawisu oraz startów i lądowań z małych powierzchni.
Jako pierwsze w lotnictwie morskim pojawiły się śmigłowce SM-1, które w styczniu 1960 roku przyjęto do eksploatacji, w sformowanej zaledwie miesiąc wcześniej 18. Eskadrze Mieszanej Lotnictwa Marynarki Wojennej w Gdyni-Babich Dołach. Śmigłowce te były licencyjną wersją pierwszego seryjnego śmigłowca opracowanego w biurze konstrukcyjnym Mila, (Mi-1) produkowanego w ZSRR w latach 1950–1961. Od 1957 roku śmigłowce produkowano w WSK Świdnik, a licencyjne silniki w WSK Rzeszów. Choć wyprodukowano ich ponad 1500 egzemplarzy, w lotnictwie polskim służyło zaledwie 85. Dwa śmigłowce, przyjęte do lotnictwa MW, w styczniu 1960 roku, weszły w skład III klucza – ratowniczego 18. eskadry i od początku służyły do wypracowania doświadczeń, przede wszystkim w zakresie ratownictwa. Od 1962 roku na stan eskadry przyjmowano nowy typ śmigłowca SM-2, oblatany w 1959 roku, będący głęboką modyfikacją SM-1. W śmigłowcach tych w wersji ratowniczej zabudowano z prawej strony drzwi podnośnik o udźwigu 120kg. Dwa pierwsze egzemplarze przyjęto do eksploatacji w 18. eskadrze w 1962 roku. W tym samym roku cztery śmigłowce SM-2 trafiły do Darłowa, gdzie powstawała 28. eskadra ratownicza MW, sformowana ostatecznie w grudniu 1962 roku. Od 1968 roku śmigłowce SM-2 były zastępowane przez turbinowe Mi-2. Ostatni śmigłowiec SM-1, został wycofany z lotnictwa morskiego w 1971 roku, a SM-2 rok później.

Na konstrukcjach śmigłowcowych postanowiono także oprzeć zwalczanie okrętów podwodnych. W październiku 1965 roku utworzono etat sześciu śmigłowców ZOP w 18. Eskadrze w Gdyni-Babich Dołach. Wkrótce jednak etat zmniejszono do 4 maszyn i przeniesiono do 28. Eskadry w Darłowie, a dwa pierwsze śmigłowce ZOP Mi-4ME trafiły tam w październiku tego roku. W połowie 1967 roku zakupiono jeszcze jeden śmigłowiec Mi-4, w standardowej wersji transportowo – desantowej Mi-4A. We wrześniu 1980 roku trzy śmigłowce Mi-4ME wycofano z eksploatacji, a ostatni w lipcu 1981 roku. W maju tego roku śmigłowiec Mi-4A przekazano w darze dla Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Pierwsze Mi-2 pojawiły się w lotnictwie morskim w 1968 roku. Rok później do eksploatacji w 18. eskadrze przyjęto dedykowaną do ratownictwa morskiego wersję Mi-2RM. To te śmigłowce, przez niemal 30 lat stanowiły podstawową maszynę ratowniczą w lotnictwie MW. Ostatnią maszynę w tej wersji wycofano w 2004 roku, a cztery transportowo – łącznikowe Mi-2 służą w lotnictwie morskim do dzisiaj, choć trafiły do lotnictwa morskiego z Sił Powietrznych.

W 1981 roku do 28. eskadry ratowniczej MW w Darłowie dotarły pierwsze zakupione w ZSRR śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ i w zawiązku z ich zakupem eskadrę przekształcono w 16. pułk lotnictwa specjalnego. Ogółem zakupiono 12 śmigłowców w wersji zwalczania okrętów podwodnych PŁ (prod. 1980 i 1983) oraz 4 śmigłowce ratownicze PS (prod. 1983). Dodatkowo w roku 1990 dokupiono kolejny śmigłowiec  w wersji PS. Śmigłowce w wersji PS wycofano w latach 2008-2010 i tym samym powstała pilna potrzeba przebudowy dwóch śmigłowców w wersji PŁ do wersji ratowniczej, co zrobiono w roku 2011. Tak powstały eksploatowane do dziś Mi-14PŁ/R. W służbie pozostaje także osiem śmigłowców w wersji ZOP (PŁ).

15 czerwca 1983 roku doszło do katastrofy śmigłowca zwalczania okrętów podwodnych Mi-14 PŁ nr boczny 1006, ostatniego z pierwszej serii śmigłowców Mi-14 zakupionej w 1980 roku. W trakcie lotu szkolno-treningowego, tuż po starcie śmigłowiec z załogą w składzie: kpt. mar. pil. Marian Wysocki (dowódca załogi), chor. mar. pil. Waldemar Czerniawski (II pilot), por. mar. Ryszard Hulewski (nawigator), chor. mar. Henryk Michalczyk (technik pokładowy- instruktor), chor. mar. Krzysztof Zieliński (technik szkolony), będąc na wysokości około 100 metrów, wpadł w stado ptaków, uszkadzając obydwa silniki. Załoga, zdecydowała o natychmiastowym lądowaniu autorotacyjnym. Niestety, ze względu na małą wysokość lotu wirnik nośny śmigłowca nie osiągnął minimalnych obrotów, a podwozie nie zdążyło wysunąć się. Mi-14PŁ uderzył o powierzchnię ziemi z dużą prędkością opadania, a następnie przewrócił się na bok i zapalił. W katastrofie zginęli: chor. mar. Waldemar Czerniawski, chor. mar. Henryk Michalczyk i chor. mar. Krzysztof Zieliński. Ogółem w  wyniku katastrof utracono dwa śmigłowce w wersji PŁ i dwa w wersji PS.

Na początku lat 90. wysłużone ratownicze Mi-2RM zaczęły zastępować śmigłowce W-3. W lipcu i sierpniu 1989 roku do 18. eskadry trafiły dwa pierwsze Sokoły w wersji transportowej (W-3T) pochodzące z pierwszej i drugiej serii produkcyjnej o numerach 0209 i 0304. Rok później śmigłowiec W-3, pilotowany przez kmdr por. pil. Zbigniewa Smolarka, wylądował po raz pierwszy na pokładzie niszczyciela rakietowego ORP Warszawa. Jedna z maszyn trzeciej serii produkcyjnej, pozostająca własnością zakładów w Świdniku,  stała się prototypem wersji ratownictwa morskiego, z nadmuchiwanymi pływakami. W 1992 roku przekazano do 18. Eskadry w Gdyni-Babich Dołach pierwsze dwa egzemplarze śmigłowców ratownictwa morskiego W-3RM Anakonda, wyprodukowane w ramach czwartej serii produkcyjnej. Rok później przyjęto dwa kolejne śmigłowce. W czerwcu 1994 roku, Anakonda, ponownie pilotowana przez kmdr por. pil. Zbigniewa Smolarka lądowała na pokładzie amerykańskiego krążownika rakietowego USS „Gettysburg”. W tym samym miesiącu, na pokładzie holenderskiego okrętu zaopatrzeniowego „Zuiderkruis”  wylądowała Anakonda pilotowana przez kpt. pil. Tadeusza Drybczewskiego. Było to pierwsze lądowanie polskiego śmigłowca na pokładzie okrętu wykonane wg. procedur NATO. W 1996 roku w Brygadzie Lotnictwa marynarki Wojennej (powstała w 1994 roku) pojawił się śmigłowiec o numerze 0513 tej samej serii, pozostający własnością przedsiębiorstwa Petrobaltic i eksploatowany przez BLMW na podstawie umów międzyresortowych. Wraz z ich wygaśnięciem, w 2015 roku śmigłowiec został zwrócony firmie. 

12 marca 1997 roku, podczas nocnej akcji ratowniczej, śmigłowiec W-3RM Anakonda nr 0512 uległ katastrofie, grzebiąc w szczątkach całą załogę: dowódcę - starszego chorążego mar. pilota Zbigniewa Palczyńskiego, drugiego pilota porucznika mar. pilota Arkadiusza Majera, technika pokładowego chorążego sztabowego mar. Stanisława Czaję i ratownika pokładowego chorążego mar. Wojciecha Kuleszę.

Po północy, załoga przeprowadzić miała drugą w czasie tego dyżuru akcję ratowniczą. W południe przetransportowała na lądowisko Szpitala Miejskiego na Zaspie w Gdańsku rannego rybaka, z kutra znajdującego się na łowisku na północ od Władysławowa. Podczas drugiego wezwania pomocy wymagał chory szyber jednego z  kutrów rybackich znajdujących się na łowisku, 70 km na północ od lotniska Babie Doły. W złych warunkach atmosferycznych, zaledwie cztery minuty po starcie śmigłowiec uderzył o powierzchnię wody Zatoki Puckiej, około 4 km. od Mierzei Helskiej. Wszyscy członkowie załogi zostali pośmiertnie awansowani i odznaczeni krzyżami  "Za dzielność".

W latach 1998-2002 na stan przyjęto jeszcze trzy śmigłowce tego typu pochodzące z siódmej i ósmej serii produkcyjnej (W-3WARM).

W 2014 roku pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia, a zakładami lotniczymi PZL – Świdnik podpisano pierwszy kontrakt, dotyczący unifikacji do jednolitej wersji wyposażenia morskich śmigłowców W-3 starszych serii, Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Modernizacji poddano dwie maszyny transportowe W-3T oraz trzy ratownicze W-3RM. Zmodernizowane W-3 otrzymały między innymi cyfrowy system sterowania silnikami FADEC, nowe wyposażenie ratownicze oraz nowe kamery termowizyjne sprzężone z reflektorami - tzw. szperaczami. Śmigłowce wyposażone są również w system automatycznej identyfikacji jednostek pływających AIS. Dwa zmodernizowane śmigłowce transportowe W-3T powróciły, w wersji W-3WARM, do macierzystej jednostki – 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach, w lutym i marcu 2017 roku. Kolejne trzy ratownicze anakondy – w wersji W-3WARM powróciły do Gdyni i Darłowa (Grupa Lotnicza 44. Bazy Lotnictwa Morskiego) odpowiednio w kwietniu, czerwcu i październiku 2017 roku. W 2016 roku podpisano drugą umowę, w ramach której modernizowane są pozostałe Anakondy. W grudniu 2016 roku oraz  w lipcu i sierpniu 2017 roku do PZL Świdnik trafiły najmłodsze śmigłowce BLMW. Dwa powróciły do 43. BLotM w październiku 2018 i kwietniu 2019 roku. Obecnie w trakcie modernizacji znajduje się ostatnia, najnowsza Anakonda o numerze 0906, która w najbliższym czasie powróci do służby w macierzystej.

W 2001 roku rozpoczęła się eksploatacja śmigłowców transportowych Mi-17 w lotnictwie Marynarki Wojennej. Pierwszy śmigłowiec z numerem 0608 trafił do 43. BLotM w kwietniu tego roku,  a trzy miesiące później dołączył do niego, kolejny z numerem 5528.  Śmigłowiec ten, podobnie jak Anakonda z numerem 0513 był eksploatowany na podstawie porozumienia o współpracy pomiędzy BLMW, a spółką Lotos Petrobaltic S.A. W 2014, po rozwiązaniu umowy współpracy, maszyna została wycofana z eksploatacji. Ostatecznie zakończenie eksploatacji Mi-17 w lotnictwie morskim nastąpiło 10 marca 2016 roku.

Erę polskiego lotnictwa pokładowego i stałych procedur startów i lądowań z pokładów okrętów rozpoczęły śmigłowce SH-2G przyjęte do eksploatacji w lotnictwie morskim w 2003 roku.

Do lotnictwa MW śmigłowce te trafiły wraz z pozyskaniem ze Stanów Zjednoczonych fregat rakietowych typu Oliver Hazard Perry, na podstawie umowy z 1999 r. Dwie pierwsze maszyny dotarły do Polski na pokładzie ORP "Gen. T. Kościuszko", w październiku 2002 roku. Rok później, z bazy lotnictwa morskiego w Nordholz w Niemczech przyleciały kolejne dwie. W sierpniu 2003 roku oficjalnie weszły one do służby w składzie nowo sformowanego klucza śmigłowców pokładowych w 28. Eskadrze Lotniczej MW (obecnie 43. Baza Lotnictwa Morskiego). Śmigłowce mają numery boczne 3543 do 3546 i pochodzą z ostatniej serii wyprodukowanej w USA w latach 1992-1993. W roku 2007 w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1 w Łodzi śmigłowce SH-2G poddano modernizacji polegającej na przystosowaniu do przenoszenia i odpalania lekkich torped POP MU90 Impact, dodaniu odbiorników GPS radiokompasu. Na przełomie 2008 i 2009 roku na śmigłowcach zabudowano w drzwiach kabiny nawigatora uchwyt do montażu karabinów maszynowych z rodziny PK. Modernizację ponownie przeprowadzono w WZL nr 1.

Kaman SH-2G Super Seasprite to dwusilnikowy, morski śmigłowiec pokładowy. Wersja "G" została opracowana w połowie lat 80. XX wieku, jako rozwinięcie wersji "F" systemu LAMPS, czyli lekkiego wielozadaniowego śmigłowca, przeznaczonego przede wszystkim do walki z okrętami podwodnymi. Z racji mniejszych rozmiarów od śmigłowców SH-60 Seahawk (docelowy system LAMPS), SH-2 doskonale nadawały się do operowania z krótkokadłubowych fregat typu Oliver Hazard Perry oraz fregat typu Knox. Śmigłowce SH-2G to wielozadaniowe maszyny z możliwościami prowadzenia rozpoznania oraz wykrywania i identyfikacji celów nawodnych oraz poszukiwania i niszczenia okrętów podwodnych. Wykorzystywany jest również jako śmigłowiec logistyczny - do zaopatrywania własnych jednostek pływających oraz może uczestniczyć w akcjach poszukiwania i ratowania życia (SAR). SH-2G jest wyposażony w radar obserwacji obiektów nawodnych oraz systemy do wykrywania okrętów podwodnych - wyrzucane pławy radiohydroakustyczne oraz detektor anomalii magnetycznych.

Nową erę lotnictwa śmigłowcowego w MW RP otworzą śmigłowce AW-101, które zakupiono w kwietniu 2019 roku, na potrzeby lotnictwa MW. Zgodnie z przyjętymi harmonogramami cztery zakupione śmigłowce pojawią się w BLMW w 2022 roku.

Źródło informacji: BLMW /

Czytany 733 razy

Skomentuj

Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji administratora. Zasady publikacji komentarzy pod publikacjami znajdziesz pod linkiem: https://aviation24.pl/polityka-prywatnosci

Redakcja poleca

Mar 05, 2020
Sezon pikników i pokazów lotniczych zbliża się wielkimi krokami. Postanowiliśmy więc tak jak w zeszłym roku zebrać wszystkie daty, potrzebne linki i ...
Lut 24, 2020
Od jutra, 25 lutego 2020 r. w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie będzie dostępna nowa atrakcja – symulator myśliwca MiG-29, wypożyczony przez ...
Lut 19, 2020
Dokładnie 101 lat temu 19 lutego 1919 roku, została wprowadzona do użytku polska odznaka pilota, popularnie nazywana „Gapą”. Odznakę zaprojektował ...
Lut 18, 2020
Budowa sześciu nowoczesnych hangarów na lotnisku w Darłowie dobiega końca. Będą w nich stacjonowały śmigłowce AW101 przeznaczone do zwalczania ...
Sie 08, 2019
W ostatni weekend sierpnia 2021 roku odbędą się w Radomiu kolejne Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show - zapowiedział wiceminister obrony ...
Lip 06, 2019
Aspirant sztabowy Radosław Szukała, na co dzień kierownik Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego Wydziału Prewencji i Patrolowego w Komendzie Miejskiej ...
Lip 10, 2019
10 lipca 2019 r. odbył się premierowy pokaz samolotu solarnego zbudowanego przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej. Bezzałogowa konstrukcja ...
Lip 10, 2019
115 lat temu urodził się pułkownik pilot Zdzisław Krasnodębski, twórca i pierwszy dowódca legendarnego myśliwskiego Dywizjonu 303, który wsławił się ...
Lip 04, 2019
Portal Polska-zbrojna.pl opublikował rozmowę z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem. "Nie powierzamy naszego bezpieczeństwa wyłącznie ...

Najczęściej czytane

Mar 06, 2020
Pilot Tomasz Stępniewski miał okazję pilotować samolot, w którym na drugim fotelu zasiadł generał pilot Mirosław Hermaszewski. Był to lot, który ...
Mar 03, 2020
Boeing zaoferuje armii amerykańskiej zwinny, w pełni zintegrowany, prototypowy śmigłowiec w ramach Future Attack Reconnaissance Aircraft (FARA). ...
Mar 01, 2020
Jak informuje Fundacja Biało-Czerwone Skrzydła oraz profil European Airshows, fani polskich historycznych odrzutowców będą niedługo wniebowzięci, ...
Lut 27, 2020
Ponowne uruchomienie silnika odrzutowca wojskowego w locie to kluczowa funkcja bezpieczeństwa, którą można zademonstrować jedynie poprzez działanie, ...
Lut 25, 2020
Zespół wokalny złożony z uczniów Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego im. Żwirki i Wigury w Dęblinie funkcjonuje od 2015 roku. Nazwa zespołu ...
Lut 24, 2020
Nie lada wyobraźnię miał pasażer jednego z odlatujących samolotów z krakowskiego lotniska, natomiast Strażnicy na lotnisku musieli być mocno ...
Gru 14, 2019
LPR pozyska do swojej lotniczej floty dwa zupełnie nowe małe odrzutowe samoloty Learjet 75 Liberty. 13 grudnia 2019 r. w Centrali Lotniczego ...
Gru 11, 2019
Choć 100-lecie polskiego lotnictwa obchodziliśmy w zeszłym roku, to właśnie teraz 12 grudnia 2019 roku Narodowy Bank Polski wpro­wadza do obiegu ...
Gru 06, 2019
6 grudnia 2019 r. na placu przed pomnikiem Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt odbyła się 123 Promocja Oficerska. Wśród zaproszonych gości ...
Gru 09, 2019
W 8. Bazie Lotnictwa Transportowego odbył się lot pożegnalny generała brygady pilota doktora Mirosława Jemielniaka, byłego dowódcy 3. Skrzydła ...
Gru 03, 2019
Lotnisko Strachowice niedługo stanie się niezwykle ważnym miejscem na wojskowej mapie. Właśnie w tym miejscu powstanie baza transportowa Sił ...
Gru 10, 2019
Kapitan pilot Mieczysław Medwecki jest pierwszym poległym polskim lotnikiem i zarazem pierwszym poległym lotnikiem państw walczących z III Rzeszą w ...

Nasze wywiady

Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik zgodziła się na udział śmigłowca Mi-2 SP-SAP w zachodniej produkcji "Tylko dla twoich ...
Paź 14, 2018
Za nami już 9. edycja słynnej Nocy w Instytucie Lotnictwa. Ponieważ w tym roku przypada 100-Lecie Lotnictwa Polskiego oraz 100-Lecie Niepodległości ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które jest znane w całej Polsce. Pani Małgorzata była stewardesa PLL LOT, jedna z ...
Lip 16, 2018
Jako patron medialny Air Show w Radomiu mamy zaszczyt pokazać, jako jedni z pierwszych, oficjalny spot Międzynarodowych Pokazów Lotniczych w Radomiu. ...
Kwi 23, 2018
Postanowiliśmy to sprawdzić składając wizytę z symulatorze Boeinga 737-800, który znajduje się w warszawskim AirPoint. Teoretycznie wszystko wygląda ...
Lut 04, 2018
Wczoraj w Hotelu Aiport Okęcie odbyła się impreza Open Day Cumulusy 2017. Organizatorzy Krzysztof Sondej i Maciej Stroiński wraz z gościem specjalnym ...
Paź 11, 2017
Siedemnastoletnia Maja Kuczyńska w krótkim czasie zachwyciła świat swoim tańcem w tunelu aerodynamicznym, popularyzując i zwracając uwagę na nową, ...
Wrz 12, 2017
W sobotę 9 września ekipa portalu Aviation24.pl odwiedziła urocze miasteczko Kazimierz nad Wisłą. Jednak nie udaliśmy się tam tylko w celach ...
Wrz 05, 2017
W imieniu firmy Eurofighter Jagdflugzeug GmbH i jej firm partnerskich z przyjemnością zapraszamy na briefing prasowy poświęcony możliwościom, ...

Kalendarium Wikipedii

Dzisiaj jest: 29 Marca 2020    |    Wydarzyło się: 2008 - Na lotniczych przejściach granicznych zaczął obowiązywać Układ z Schengen. 1959 - W katastrofie lotniczej pod stolicą kraju Bangi zginęło 9 osób, w tym prezydent Republiki Środkowoafrykańskiej Barthélemy Boganda. 1960 - Dokonano oblotu samolotu pasażerskiego Tu-124. 1989 - Dwóch czeskich nastolatków porwało w Pradze samolot węgierskich linii lotniczych Malév żądając lotu do USA; samolot ostatecznie wylądował we Frankfurcie nad Menem. 1990 – Dokonano oblotu samolotu pasażerskiego Ił-114. 1996 – Dokonano oblotu amerykańskiego rozpoznawczego aparatu latającego RQ-3 DarkStar.

Lotnicza książka

Mar 17, 2020
"Czy pracę pilota można przedstawić w sposób lekki, zrozumiały i dowcipny? Okazuje się, że TAK. Kapitan Dariusz Kulik robi to z prawdziwym znawstwem, ...
Lut 22, 2020
Nakładem kuźnicy techniki aeronautycznej i kompozytowej „Draco” ukazało się drugie (poprawione i uzupełnione) wydanie książki autorstwa Michała ...
Lut 19, 2020
Nakładem kuźnicy techniki aeronautycznej i kompozytowej „Draco” ukazała się książka autorstwa Michała Imiołka, pt. „W stronę dronów czyli kilka słów ...
Paź 26, 2019
Jeśli ktoś wciąż czuje niedosyt po hucznych, lipcowych obchodach 50. rocznicy lądowania człowieka na Księżycu, może go zaspokoić sięgając po ...
Wrz 05, 2019
Tak pisze o swojej książce autor, Stanisław Śmist" - "Prawdy, mity i opowiadania przedstawione w niniejszej książce, zostały zapisane przeze mnie już ...
Sie 09, 2019
Wspólny cel, współzawodnictwo i duże zaplecze finansowe - to kluczowe elementy sukcesu w eksploracji kosmosu. Po lądowaniu na Księżycu na wiele lat ...
Cze 22, 2019
Tylko dwunastu ludzi stąpało po powierzchni Księżyca. Jest ich wśród nas coraz mniej. Wypowiedzi tych, którzy pozostali jeszcze przy życiu, zebrał ...
Gru 27, 2018
Zbliża się koniec roku w którym obchodzimy 100-rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Obchodziliśmy w tym roku co najmniej setkę różnych ...
Lis 14, 2018
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza na oblot książki pt. "Dotykając nieba. Śpiewnik pieśni i piosenek lotniczych", w czwartek 6 grudnia 2018 ...

Nasze Video

Sie 25, 2019
Równo rok temu mieliśmy przyjemność uczestniczyć w treningach oraz samych pokazach lotniczych zorganizowanych w ramach Air Show Radom 2018. Ponieważ ...
Maj 19, 2019
W ramach Nocy Muzeów, 100-lecia Eskadry Kościuszkowskiej, 90-lecia lotu atlantyckiego Ludwika Idzikowskiego i 30-lecia MiGa-29, Niebo bez Granic ...
Gru 16, 2018
Lotniczy Dom Kultury Skocznia Warszawa w ramach projektu "Niebo bez granic" w roku 100-lecia Niepodległości Polski i 100-lecia Biało-Czerwonej ...
Sie 15, 2018
Dzisiaj na warszawskim niebie zobaczyliśmy: śmigłowce Mi-2 , W-3W/W-3WA Sokół, Mi-14 i Mi-2, Mi-8 i W-3 Sokół, Mi-17, Mi-24 oraz Mi-2. Samoloty ...
Mar 23, 2018
Dzisiaj dokładnie o godzinie 8:55 czasu lokalnego na warszawskim Okęciu wylądował nowy nabytek LOT-u Dreamliner B787-9. Przyleciał wprost z Everett, ...
Maj 17, 2017
Od jutra rusza sprzedaż biletów na musical "Piloci", a już dziś możecie zobaczyć co działo się podczas konferencji prasowej tego oszałamiającego ...
Top