wtorek, 01 październik 2019 19:44

Kontrolowany lot ku ziemi, czyli jak bez doświadczenia traumatycznych przeżyć w powietrzu zaczęłam bać się latać...

Napisane przez Anna Arciszewska
Oceń ten artykuł
(8 głosów)
Zdjęcie poglądowe: Strach przed lataniem... Zdjęcie poglądowe: Strach przed lataniem... Foto: Pixabay.com / Pixabay License

"Wszystkie części tego tekstu dedykuję tym członkom załóg linii lotniczych i tym pasażerom, którzy wykazali się ogromną cierpliwością i zrozumieniem wobec mojego, często tak obcego im lęku. Szczególne podziękowania kieruję do Pasażera 10F, który od czasu wspólnego lotu we wrześniu 2010 roku niezmiennie wspiera mnie przed każdym startem." - pisze Anna Arciszewska, autorka publikacji.

W dobie wszędobylskich samolotów fakt, że ktoś może odczuwać ogromny lęk przed lataniem często budzi duże zdziwienie, niedowierzanie, czasem i kpiarski uśmiech. Strach przed lataniem może zdawać się czymś kompletnie niezrozumiałym, wręcz oderwanym od rzeczywistości, a w tym konkretnym przypadku można by zaryzykować stwierdzenie, iż jest to lęk kompletnie „oderwany od ziemi”. Ze wszystkich stron docierają przecież zapewnienia, że samolot to najbezpieczniejszy środek transportu, a prawdopodobieństwo, że wydarzy się coś niezwykłego tam w górze i, że akurat padnie na samolot, którym będę lecieć ja, tak: ja, jest bliskie zeru. Istnieje o wiele większe prawdopodobieństwo tego, że w drodze do pracy będę miała wypadek samochodowy, albo że potrąci mnie auto na przejściu dla pieszych pod domem albo, że gdy będę wychodzić z klatki bloku, spadnie mi doniczka na głowę.

 

Logice przecież nie można racji odmówić, ale jak zaufać logice, kiedy to, co siedzi w środku nijak ma się do logiki, bo jest irracjonalne? Jak rozpatrywać te wszystkie statystki związane z bezpieczeństwem, jak usłuchać tych, którzy mają przecież dobre zamiary i próbują w jakiś sposób ulżyć mojemu cierpieniu? Tak, paniczny lęk przed lataniem jest formą cierpienia, gdyż trzeba się mierzyć z lękiem przed tym, co w naszym świecie uchodzi za ostateczne – z lękiem przed śmiercią.

Od początku. Pierwszy lot odbyłam w wieku 20 lat. Do Hiszpanii. Trzy godziny. Potem przyszła kolej na Argentynę – trzy loty w ciągu doby i, w tamtym czasie, jedynymi z nielicznych zmartwień było to, czy bagaże na pewno lecą z nami, i kiedy zacznie świtać (wylot z Madrytu miał miejsce o północy), i jeszcze pamiętam pyszne kanapki serwowane przez całą noc. Po Argentynie przyszła kolej na Hiszpanię – dwa loty z rzędu, a potem nadszedł rok 2010, w którym zmieniło się wszystko, mimo że nie zmieniło się nic.

Latanie nigdy nie cieszyło się moją szczególną sympatią, jednak nie żywiłam w tym względzie żadnych skrajnie negatywne uczuć. One pojawiły się później, mimo że nie wydarzyło się nic szczególnego, nic, co mogłoby w jakimś stopniu zaważyć na mojej dalszej przygodzie z lataniem. Żadna szczególna przykra turbulencja, żadna nieprzyjemność, żaden incydent związany z bezpieczeństwem.

Był rok 2010. Lot do Irlandii. Pojawił się strach. Nie wiadomo dlaczego. Nie umiałam i do tej pory nie umiem dojść jego przyczyn. Tak jakbym pewnego dnia obudziła się, i stwierdziła: Od dziś boję się latać. Od dziś nienawidzę latać.

Po 2011 roku miałam dwuletnią przerwę jako pasażer, w wakacje 2013 roku zrealizowałam jeden krótki lot na trasie Bolonia-Barcelona, ale w czasie pobytu w Hiszpanii tak fatalnie się czułam na myśl o locie powrotnym do kraju, iż zamiast biletu lotniczego kupiłam bilet … autobusowy. Bilbao – Warszawa. 45 godzin, które wykończyły mnie fizycznie. Tylko fizycznie. Trzygodzinny lot byłby mnie wykończył psychicznie.

Wtedy też stwierdziłam, iż nigdy więcej nie wsiądę do samolotu. Nigdy więcej żadnej podniebnej podróży. Pamiętam, że w marcu 2014 zarezerwowałam bilety lotnicze na kwiecień, i od dnia, w którym kupiłam bilet lotniczy żyłam w stresie. Miesiąc. Motywację miałam dość silną: powody osobiste, ale to w żaden sposób nie łagodziło moich obaw.

Lot miał miejsce 24 kwietnia. 18 kwietnia zdawałam egzamin praktyczny na prawo jazdy. Wcześniej oblewałam, bo z powodu stresu popełniałam jakieś głupie błędy. To zakomunikowali mi niezależnie dwaj egzaminatorzy, z którymi miałam egzamin:  - "Ma pani odpowiednie umiejętności, ale zżera panią stres". Żaden nie chciał mnie oblać, ale obaj musieli.

18 kwietnia zdarzył się cud. Wsiadłam, pojechałam, wróciłam do ośrodka, a potem już tylko wyściskałam egzaminatora. Powód? Stres związany z egzaminem odpuścił, a jego miejsce zajął stres związany z lotem. Było mi wszystko jedno, czy zdam czy nie, skoro lęk związany ze śmiercią był wielokroć silniejszy (choć jeszcze wtedy nie wiązałam tego lęku z lękiem przed śmiercią, ale o tym później).

Od 2014 roku realizuję rocznie średnio 4 loty. Częstotliwość lotów wbrew pozorom odgrywa dość znaczącą rolę, zwłaszcza w kontekście jednej z technik terapii behawioralnej zwanej ekspozycją, ale o tym później. Podróżuję sama, a miasto, w którym ląduje samolot rzadko kiedy jest moim miejscem docelowym, i zazwyczaj czeka mnie jeszcze przeprawa autobusem i pociągiem, dlatego też muszę zachować trzeźwość umysłu, i tabletki czy alkohol nie wchodzą w grę. Mimo iż przed lotem biorę tabletki typu Aviomarin, które nieco mnie otumaniają, to i tak w żaden sposób nie pomagają w pozbyciu się tego ciężaru w klatce piersiowej.

Wielokrotnie spotykałam się z teoriami, iż przed lotem najlepiej jest się napić alkoholu, zamknąć oczy, i się zrelaksować. Nie myśleć o tym, co dzieje się dookoła. Według innych, tabletki czy alkohol nie są dobrym rozwiązaniem, a jedynie ucieczką od problemu. Zdarza się, iż na pokładzie dochodzi do agresywnych zachowań ze strony pijanych czy podpitych pasażerów, którzy często nie są w stanie poradzić sobie z własnym strachem i frustracją, i wszczynając bójkę czy inicjując konfliktową sytuację próbują doprowadzić do rozładowania emocji.

Kiedyś doradzono mi, abym przy wejściu do samolotu zawsze komunikowała załodze o swoim problemie i poprosiła o wsparcie. Od tamtej pory stosuję się do tej rady, chociaż pewien psycholog próbował przekonać mnie, iż lepiej jest zrezygnować z tej maniery. Jego zdaniem fakt, że informuję członków załogi stanowi niejako formę „amuletu” – w pewnym sensie przenoszę odpowiedzialność na inną osobę / rzecz, co pozwala mi mieć poczucie, że właśnie ta osoba czy rzecz będzie mnie chronić, i to w niej upatruję swojego ratunku.

Nie sposób odmówić racji tym argumentom. Kiedy opowiadam o tym, co czuję, wyzbywam się na chwilę tego i przenoszę te emocje na drugą osobę, nawet jeśli dla niej ta „wiedza” nie stanowi psychicznego obciążenia. To już nie jest tylko mój problem, na czas lotu to staje się także jej problem, na czas lotu łączy się ze mną w bólu. Tak, miałam niesamowite szczęście, gdyż do tej pory – z wyjątkiem jednego lotu – spotkałam się z ogromnym zrozumieniem i zaangażowaniem zarówno ze strony członków załogi, jak i pasażerów.

Uzewnętrznienie pewnych lęków pozwoliło mi dostrzec, że strach przed lataniem nie jest wcale tak odosobnionym przypadkiem, że nie jestem aż takim dziwakiem, jak mi się to wcześniej wydawało. Bardzo często spotkałam się z bardzo pozytywnymi reakcjami, co więcej, pasażerowie z drugiego końca samolotu podchodzili do mnie, i dzielili się ze mną swoimi lękami, opowiadali o swoich obawach, o tym, że też się boją, albo kiedyś bali. Jeden mężczyzna, który podróżował z żoną i z córką podszedł do mnie już przy odbiorze bagażu i zwierzył się, że też bardzo boi się latać, i że zawsze bierze proszki na uspokojenie. Nie chciał natomiast, by dowiedziała się o tym jego córka, dlatego podzielił się tym ze mną na osobności.

Tak niewiele wiemy o innych. Wydaje nam się, że boją się tylko ci, którzy ten lęk uzewnętrzniają. Myślimy, że ten lęk nie ma racji bytu, bo jawi się jako coś irracjonalnego, absurdalnego. Tak niewiele inni wiedzą o nas, a mimo to nawet nieznajomi pasażerowie, których prawdopodobnie nigdy więcej nie ujrzymy (chociaż moje doświadczenia przekonały mnie, iż czasem los bywa przewrotny i spotykamy ich znowu … w innym samolocie), potrafią stanąć na wysokości zadania i okazać niesamowite wsparcie.

Może się to wydawać nieistotne, nawet śmieszne, ale osobom, które odczuwają paniczny lęk przed lataniem bardzo pomaga okazane zrozumienie ze strony innych i świadomość, że nie jest się przedmiotem kpin czy wzgardliwych uśmieszków. Lot jest jak podróż w stronę śmierci, w stronę ostateczności. Jakby wszystko miało zaraz się skończyć, jakby nie było niczego więcej.

To lęk przed śmiercią. Fobia. Paranoja, ale o tym później.

Część druga: https://aviation24.pl/component/k2/item/6693-kontrolowany-lot-ku-ziemi-czyli-jak-bez-doswiadczenia-traumatycznych-przezyc-w-powietrzu-zaczelam-bac-sie-latac

Autor: Anna ¨Mazan¨ Arciszewska

 

Czytany 1418 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 13 styczeń 2020 18:58

1 komentarz

Skomentuj

Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji administratora. Zasady publikacji komentarzy pod publikacjami znajdziesz pod linkiem: https://aviation24.pl/polityka-prywatnosci

Redakcja poleca

Sie 18, 2019
Zazwyczaj miało to wyglądać tak: ... Calutka ulica wstała już do pracy, z wyjątkiem jednego, śpiącego gieroja… Gieroj się nie spieszy, bo wie że nie ...
Sie 14, 2019
Miejscowość Czarna Góra i położone na jej terenie wzniesienie Litwinka w roku 1923 były świadkami ważnego wydarzenia związanego z historią polskiego ...
Sie 11, 2019
W dniu 11 sierpnia 1994 roku o godz. 13.17 miało miejsce najtragiczniejsze zdarzenie w historii polskiego ratownictwa górskiego. W czasie pełnienia ...
Sie 08, 2019
W ostatni weekend sierpnia 2021 roku odbędą się w Radomiu kolejne Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show - zapowiedział wiceminister obrony ...
Lip 06, 2019
Aspirant sztabowy Radosław Szukała, na co dzień kierownik Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego Wydziału Prewencji i Patrolowego w Komendzie Miejskiej ...
Lip 10, 2019
10 lipca 2019 r. odbył się premierowy pokaz samolotu solarnego zbudowanego przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej. Bezzałogowa konstrukcja ...
Lip 10, 2019
115 lat temu urodził się pułkownik pilot Zdzisław Krasnodębski, twórca i pierwszy dowódca legendarnego myśliwskiego Dywizjonu 303, który wsławił się ...
Lip 04, 2019
Portal Polska-zbrojna.pl opublikował rozmowę z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem. "Nie powierzamy naszego bezpieczeństwa wyłącznie ...
Kwi 12, 2019
Zespół Flaris opublikował kolejny film z lotów testowych Flarisa. Tym razem to materiał filmowy z przygotowań tego nowatorskiego samolotu odrzutowego ...

Najczęściej czytane

Gru 14, 2019
LPR pozyska do swojej lotniczej floty dwa zupełnie nowe małe odrzutowe samoloty Learjet 75 Liberty. 13 grudnia 2019 r. w Centrali Lotniczego ...
Gru 11, 2019
Choć 100-lecie polskiego lotnictwa obchodziliśmy w zeszłym roku, to właśnie teraz 12 grudnia 2019 roku Narodowy Bank Polski wpro­wadza do obiegu ...
Gru 06, 2019
6 grudnia 2019 r. na placu przed pomnikiem Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt odbyła się 123 Promocja Oficerska. Wśród zaproszonych gości ...
Gru 09, 2019
W 8. Bazie Lotnictwa Transportowego odbył się lot pożegnalny generała brygady pilota doktora Mirosława Jemielniaka, byłego dowódcy 3. Skrzydła ...
Gru 03, 2019
Lotnisko Strachowice niedługo stanie się niezwykle ważnym miejscem na wojskowej mapie. Właśnie w tym miejscu powstanie baza transportowa Sił ...
Gru 10, 2019
Kapitan pilot Mieczysław Medwecki jest pierwszym poległym polskim lotnikiem i zarazem pierwszym poległym lotnikiem państw walczących z III Rzeszą w ...
Paź 29, 2019
Biuro wspólnego programu F-35 i Lockheed Martin podpisały umowę o wartości 34 miliardów dolarów na produkcję i dostawę 478 samolotów F-35 po ...
Paź 25, 2019
Jak informuje brytyjska firma Reaction Engines, został przetestowany nowy silnik wyposażony w innowacyjną chłodnicę przepływu powietrza z ...
Paź 28, 2019
Wraz z końcem października zaczyna obowiązywać zimowa oferta lotów, która trwa w tym sezonie od 27.10.2019 do 28.03.2020. W najnowszym rozkładzie ...
Paź 26, 2019
Ciężki sprzęt od kilku tygodni pracuje na Sadkowie. Ekipa firmy Max Bögl Polska pracuje już przy nowym odcinku drogi startowej. Równolegle trwają też ...
Paź 23, 2019
W poniedziałek, 21 października AN-2 wzniósł się w powietrze! Przelot techniczny został wykonany przez bardzo doświadczoną załogę. Za sterami zasiadł ...
Paź 25, 2019
"W ciągu ostatnich miesięcy Boeing osiągnął znaczący postęp w pracach nad bezpiecznym powrotem 737 MAX do eksploatacji." - informuje koncern lotniczy ...

Nasze wywiady

Lis 28, 2018
Był październik 1980 roku, kiedy dyrekcja zakładów PZL Świdnik zgodziła się na udział śmigłowca Mi-2 SP-SAP w zachodniej produkcji "Tylko dla twoich ...
Paź 14, 2018
Za nami już 9. edycja słynnej Nocy w Instytucie Lotnictwa. Ponieważ w tym roku przypada 100-Lecie Lotnictwa Polskiego oraz 100-Lecie Niepodległości ...
Wrz 06, 2018
Małgorzata Nowotnik i Marian Nowotnik to lotnicze małżeństwo, które jest znane w całej Polsce. Pani Małgorzata była stewardesa PLL LOT, jedna z ...
Lip 16, 2018
Jako patron medialny Air Show w Radomiu mamy zaszczyt pokazać, jako jedni z pierwszych, oficjalny spot Międzynarodowych Pokazów Lotniczych w Radomiu. ...
Kwi 23, 2018
Postanowiliśmy to sprawdzić składając wizytę z symulatorze Boeinga 737-800, który znajduje się w warszawskim AirPoint. Teoretycznie wszystko wygląda ...
Lut 04, 2018
Wczoraj w Hotelu Aiport Okęcie odbyła się impreza Open Day Cumulusy 2017. Organizatorzy Krzysztof Sondej i Maciej Stroiński wraz z gościem specjalnym ...
Paź 11, 2017
Siedemnastoletnia Maja Kuczyńska w krótkim czasie zachwyciła świat swoim tańcem w tunelu aerodynamicznym, popularyzując i zwracając uwagę na nową, ...
Wrz 12, 2017
W sobotę 9 września ekipa portalu Aviation24.pl odwiedziła urocze miasteczko Kazimierz nad Wisłą. Jednak nie udaliśmy się tam tylko w celach ...
Wrz 05, 2017
W imieniu firmy Eurofighter Jagdflugzeug GmbH i jej firm partnerskich z przyjemnością zapraszamy na briefing prasowy poświęcony możliwościom, ...

Kalendarium Wikipedii

Dzisiaj jest: 20 Lutego 2020    |    Wydarzyło się: 1939 - Dokonano oblotu amerykańskiego samolotu pasażerskiego i transportowego Douglas DC-5. 1956 – W katastrofie francuskiego samolotu Douglas DC-6 pod Kairem zginęły 52 osoby. 2009 - Ukraiński samolot transportowy An-12 runął na ziemię krótko po starcie z lotniska w Luksorze (Egipt); zginęło 5 członków załogi.

Lotnicza książka

Lut 19, 2020
Nakładem kuźnicy techniki aeronautycznej i kompozytowej „Draco” ukazała się książka autorstwa Michała Imiołka, pt. „W stronę dronów czyli kilka słów ...
Paź 26, 2019
Jeśli ktoś wciąż czuje niedosyt po hucznych, lipcowych obchodach 50. rocznicy lądowania człowieka na Księżycu, może go zaspokoić sięgając po ...
Wrz 05, 2019
Tak pisze o swojej książce autor, Stanisław Śmist" - "Prawdy, mity i opowiadania przedstawione w niniejszej książce, zostały zapisane przeze mnie już ...
Sie 09, 2019
Wspólny cel, współzawodnictwo i duże zaplecze finansowe - to kluczowe elementy sukcesu w eksploracji kosmosu. Po lądowaniu na Księżycu na wiele lat ...
Cze 22, 2019
Tylko dwunastu ludzi stąpało po powierzchni Księżyca. Jest ich wśród nas coraz mniej. Wypowiedzi tych, którzy pozostali jeszcze przy życiu, zebrał ...
Gru 27, 2018
Zbliża się koniec roku w którym obchodzimy 100-rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Obchodziliśmy w tym roku co najmniej setkę różnych ...
Lis 14, 2018
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza na oblot książki pt. "Dotykając nieba. Śpiewnik pieśni i piosenek lotniczych", w czwartek 6 grudnia 2018 ...
Lis 03, 2018
Wiedza o tym, że zaatakowana 1 września 1939 roku Rzeczpospolita daremnie oczekiwała obiecanej jej lotniczej pomocy zachodnich aliantów, jest w ...
Sie 22, 2018
Pasjonująca historia polskich pilotów, których odwaga i męstwo przyczyniły się do uratowania Anglii w czasie bitwy powietrznej w 1940 roku. To także ...

Nasze Video

Sie 25, 2019
Równo rok temu mieliśmy przyjemność uczestniczyć w treningach oraz samych pokazach lotniczych zorganizowanych w ramach Air Show Radom 2018. Ponieważ ...
Maj 19, 2019
W ramach Nocy Muzeów, 100-lecia Eskadry Kościuszkowskiej, 90-lecia lotu atlantyckiego Ludwika Idzikowskiego i 30-lecia MiGa-29, Niebo bez Granic ...
Gru 16, 2018
Lotniczy Dom Kultury Skocznia Warszawa w ramach projektu "Niebo bez granic" w roku 100-lecia Niepodległości Polski i 100-lecia Biało-Czerwonej ...
Sie 15, 2018
Dzisiaj na warszawskim niebie zobaczyliśmy: śmigłowce Mi-2 , W-3W/W-3WA Sokół, Mi-14 i Mi-2, Mi-8 i W-3 Sokół, Mi-17, Mi-24 oraz Mi-2. Samoloty ...
Mar 23, 2018
Dzisiaj dokładnie o godzinie 8:55 czasu lokalnego na warszawskim Okęciu wylądował nowy nabytek LOT-u Dreamliner B787-9. Przyleciał wprost z Everett, ...
Maj 17, 2017
Od jutra rusza sprzedaż biletów na musical "Piloci", a już dziś możecie zobaczyć co działo się podczas konferencji prasowej tego oszałamiającego ...
Top