Speeder jest prototypem jednoosobowego pojazdu latającego z napędem elektrycznym. Napędzany jest ośmioma potężnymi silnikami elektrycznymi oraz zasilany bateriami litowymi, dokładnie takimi jakich używa Tesla. Napęd ten potrafi wygenerować siłę nośną dwukrotnie przewyższającą wagę pojazdu wraz z pilotem i rozpędzić go do 120km/h. Czas lotu prototypu to maksymalnie 15 minut. Wersja finalna Speedera będzie w stanie zapewnić pilotowi lotnicze wrażenia przez 20 minut.
Utworzona pod koniec 2017r spółka Jetson Aero postawiła sobie za cel stworzenie dostępnego dla wszystkich, banalnie prostego w pilotażu, wykorzystującego ekologiczny napęd elektryczny oraz przede wszystkim bezpiecznego "gokarta przestworzy". Jeszcze nigdy w historii dostęp i droga do latania nie była tak prosta.
Za aspekty technicznie oraz budowę Speedera odpowiada Tomasz Patan. Jego partner biznesowy, przedsiębiorca Peter Ternström zajmuje się aspektami logistycznymi oraz prowadzeniem inwestycji. "To on namówił mnie na wspólne podjęcie się tego wyzwania. Pasją obojga jest lotnictwo, technologie przyszłości oraz sportowe samochody. Pomysł zrodził się bardzo spontanicznie przy okazji dyskusji o naszych pasjach." - mówi polski konstruktor.
Jetson Speeder to z założenia wyjątkowo wyrafinowana "zabawka" czy gadżet, odpowiednik skutera wodnego czy quada. "Nie staraliśmy się usilnie wynaleźć "świętego Graala" transportu przyszłości - jest to zaledwie pierwszy krok na długiej i krętej drodze do niego prowadzącej." - informuje Tomasz Patan.
Widoczna na filmie konstrukcja opiera się na aluminiowym szkielecie zbudowanym metodami używanymi w lotnictwie. Jest to tak zwany "proof of concept" - prototyp mający na celu sprawdzenie zastosowanych rozwiązań, przetestowaniu poszczególnych komponentów i generalnie słuszności całej koncepcji.
Jak informują pomysłodawcy i twórcy tego pojazdu, docelowo kadłub Speedera będzie wykonany z kompozytów węglowych, zapewniając niezrównaną wytrzymałość, bezpieczeństwo użytkownika i możliwie najniższą wagę - analogicznie do bolidu Formuły 1. Speeder gotowy do lotu ważyć będzie zaledwie 80kg.
Konstruktorom bardzo zależy na bezpieczeństwie użytkownika. Zapewnią to skierowane w każdą stronę czujniki anty-kolizyjne, najwyższej jakości komponenty, spadochron balistyczny oraz zdublowanie wszystkich systemów. Na uwagę zasługuje fakt, iż sterowanie będzie na tyle intuicyjne i proste, że poradzi sobie z nim nawet zupełny żółtodziób. To za sprawą systemu komputerowej stabilizacji, wykorzystania GPS utrzymującego pozycję oraz sensorów utrzymujących bezpieczną odległość od przeszkód i terenu. "W planach mamy wprowadzenie naszego "podniebnego gokarta" do sprzedaży. Jesteśmy w trakcie przygotowywania oferty. Chcielibyśmy pierwsze egzemplarze dostarczyć do naszych zdecydowanych na zakup klientów już pod koniec 2019 roku." - podsumowuje Tomasz Patan. - "....a lista potencjalnych zastosowań jest długa: rekreacja, nowy trend w sportach ekstremalnych, zadania search and rescue, poszukiwania z powietrza, patrolowanie granic, przewóz krwi i narządów, zastosowania dla wojska czy policji, kontrola stanu przyrody,lasów czy mienia. Jeżeli ktoś chciałby śledzić losy tej konstrukcji można to zrobić pod linkiem: facebook.com/jetsonaero
Źródło informacji i zdjęć: Tomasz Patan / Jetson Speeder