Wydrukuj tę stronę
czwartek, 09 luty 2017 14:24

Concorde wraca do macierzy. Zobaczycie go w Aerospace Bristol.

Napisane przez Jakub Mrugała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Źródło: Aerospace Bristol Źródło: Aerospace Bristol

Latem tego roku na mapie podróży lotniczych w Europie powstanie nowy punkt tzw. „must see”. W Filton 200km na zachód od Londynu w pobliżu Bristol zostanie otwarte Aerospace Bristol, muzeum i centrum szkolenia o lotnictwie i jego historii.

Miejsce nie przypadkowe w tym miejscu do roku 1959 istniało Bristol Aeroplane Company które zostało wchłonięte przez bardziej znane i istniejące do dziś Westland Helicopters. To tu rozpoczęły się w latach 50-tych pierwsze prace koncepcyjne nad pasażerskim samolotem ponaddźwiękowym. Po podpisaniu umów między rządami brytyjskim i francuskim to w Filton produkowano m.in. silniki do Concordów.

Główną atrakcją powstającego centrum będzie właśnie Concorde nr seryjny 216. Szczególny samolot w historii lotnictwa, to właśnie ten konkretnie egzemplarz dokonał najszybszego przelotu pasażerskiego z Nowego Jorku do Londynu w styczniu 1983 roku czas to 2h 56 min.  Zbudowany w 1979 roku samolot nr rej. G-BOAF to również ostatni Concorde jaki wykonał lot jako samolot rejsowy do czasu wycofania całej floty ponaddźwiękowców. Aerospace Bristol będzie jeśli się nie mylę 5 miejscem na świecie gdzie będzie można je oglądać m.in. dlatego jest miejsce warte zobaczenia.

concorde aerospace bristol

Źródło: Aerospace Bristol

concorde aerospace bristolŹródło: Aerospace Bristol

Autor publikacji: Jakub Mrugała
Źródło informacji i zdjęć: Aerospace Bristol / https://www.facebook.com/aerospacebristol/

Czytany 5770 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 09 luty 2017 14:34

Artykuły powiązane