Wydrukuj tę stronę
środa, 03 marzec 2021 10:57

Bezzałogowy samolot Boeing Loyal Wingman wykonuje pierwszy lot.

Napisane przez Redakcja
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Loyal Wingman Loyal Wingman Foto: Boeing

Królewskie Australijskie Siły Powietrzne (RAAF) pomyślnie ukończyły pierwszy lot testowy samolotu bezzałogowego Loyal Wingman.

Lot pierwszego samolotu wojskowego, który ma być zaprojektowany i wyprodukowany w Australii od ponad 50 lat, odbywał się pod nadzorem pilota doświadczalnego Boeinga, który monitorował samolot ze stacji kontroli naziemnej w Woomera Range Complex.

Po serii testów naziemnych weryfikujących obsługę naziemną, nawigację i kontrolę oraz interfejs pilota, statek powietrzny zakończył udany start po wcześniej ustalonej trasie z różnymi prędkościami i na różnych wysokościach, aby zweryfikować funkcjonalność lotu i zademonstrować działanie samolotu.

„Boeing i Australia są pionierami w pełni zintegrowanych operacji bojowych realizowanych przez samoloty z załogą i bez załogi” - powiedział Leanne Caret, prezes i dyrektor generalny Boeing Defence, Space & Security. - „Jesteśmy zaszczyceni mogąc otworzyć tę część przyszłości lotnictwa wraz z Królewskimi Australijskimi Siłami Powietrznymi i nie możemy się doczekać, aby pokazać innym, w jaki sposób oni również mogą skorzystać z naszych doświadczeń”.

Dzięki wsparciu ponad 35 australijskich zespołów branżowych i wykorzystaniu innowacyjnych procesów Boeinga, w tym technik inżynieryjnych opartych na modelach, takich jak cyfrowy prototyp do cyfrowych misji próbnych w locie, zespół był w stanie wyprodukować samolot od projektu do lotu w ciągu trzech lat.

Ten pierwszy samolot Loyal Wingman służy jako podstawa systemu Boeing Airpower Teaming, opracowywanego dla różnych klientów z branży obronnej na całym świecie. Samolot będzie latał obok innych platform, wykorzystując sztuczną inteligencję do współpracy z istniejącymi zasobami załogowymi i bez załogi w celu uzupełnienia możliwości misji.

Źródło informacji: Boeing

Czytany 483 razy

Artykuły powiązane