Wydrukuj tę stronę
czwartek, 06 sierpień 2020 16:14

BelugaXL rozszerza swój zasięg działań i obsługuje fabrykę w Getafe.

Napisane przez Redakcja
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Beluga XL w Gatafe w Hiszpanii Beluga XL w Gatafe w Hiszpanii Foto: Airbus

Samolot transportowy BelugaXL rozszerzył zasięg swych zadań, dołączając do obsługiwanych lokalizacji fabrykę Airbusa w hiszpańskim Getafe. Maszyna „nr 2” - druga latająca z serii - współdziała z pięcioma poprzedniczkami, BelugaST, zbudowanymi na bazie płatowca A300-600.

Wykonuje obecnie kilka lotów tygodniowo, przewożąc komplety usterzenia poziomego wszystkich samolotów Airbusa, sekcję nr 19 samolotu A350 XWB (produkowaną w Getafe) oraz dolne panele pokrycia skrzydeł A350 XWB (produkowane w Illescas) z Getafe do innych firmowych zakładów znajdujących się w Tuluzie, Hamburgu i Broughton. W fabryce w Getafe znajduje się również hangar o powierzchni 7200 m², przeznaczony do załadunku i rozładunku Belug. Oprócz obsługi Getafe, nowy transportowiec wozi również inne główne części samolotów między fabrykami Airbusa.Pierwsza BelugaXL wzbiła się w powietrze w lipcu 2018 r. Samolot „nr 1” przeznaczony został do testów w locie i prac rozwojowych.

Wejście do służby pierwszej operacyjnej BelugiXL (samolot „nr 2”) nastąpiło w locie z Tuluzy do Broughton 9 stycznia br. Samolot „nr 3” odbył dziewiczy lot w lipcu br. i ma trafić do eksploatacji w IV kwartale 2020 roku. Do 2023 roku między europejskimi zakładami Airbusa ma kursować sześć BelugXL, zbudowanych na bazie A330. Uruchomiony w listopadzie 2014 r. program BelugaXL uzyskał w listopadzie 2019 r. certyfikację typu, wydaną przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA). Poprzedziła ją intensywna kampania testów certyfikacyjnych, w trakcie której samolot przeszedł ponad 200 prób w powietrzu, trwających ponad 700 godzin.

Źródło informacji: Airbus

Czytany 737 razy

Artykuły powiązane