Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 23 marzec 2020 18:59

Archiwalne zdjęcia z testów śmigłowca Sokół w ZSRR z 1990 roku.

Napisane przez Redakcja
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Próby śmigłowca Sokół na terenie ZSRR w 1990 r w rejonie miast Aszchabadzie i Duszanbe Próby śmigłowca Sokół na terenie ZSRR w 1990 r w rejonie miast Aszchabadzie i Duszanbe Foto: Leszek Dekundy

Dotarliśmy do bardzo ciekawych archiwalnych zdjęć z grupy fb "Śmigłowce polskie", które dotyczą testów śmigłowca "Sokół" na terenie dawnego ZSRR. Autorem zdjęć jest Pan Leszek Dekundy, który zgodził się udostępnić zdjęcia portalowi.

Co mówi o tamtych dniach sam Pan Leszek Dekundy, który pracował w Oddziale Prób w Locie na stanowisku mechanik o specjalnosci płatowiec - "Miałem okazję uczestniczyć w ostatnim etapie prób śmigłowca Sokół na terenie ZSRR w 1990 r w rejonie miast Aszchabadzie i Duszanbe oraz małym lotnisku Dżyrgital położonym u podnóża gór Pamiru (najwyższy szczyt Kongur Shan 7719 m.n.p.m). Uczestniczyliśmy w locie na lądowisko w górach na wysokość 3800 m.n.p.m. To były jedne z ciekawszych prób Sokoła w ZSRR. Sam przelot ze Świdnika do Aszchabadu (musieliśmy awaryjnie lądować na pustyni z powodu małej usterki łopaty) oraz próby w Aszchabadzie w temperaturach ponad 45 stopni Celcjusza, dalsza podróż do Duszanbe i próby w górach Pamiru to przygoda na mała ksiązkę. Polecam zapoznanie się z publikacją Pana Władysława Bubienia inżyniera prób w locie pt. "Próby śmigłowca PZL SOKÓŁ", prawdopodobnie dostępna na stronie Instytutu Lotnictwa".

Śmigłowiec Sokół ZSRR 1990 rok

Śmigłowiec Sokół ZSRR 1990 rok

Śmigłowiec Sokół ZSRR 1990 rok

Śmigłowiec Sokół ZSRR 1990 rok

Śmigłowiec Sokół ZSRR 1990 rok

Śmigłowiec Sokół ZSRR 1990 rok

Co wiemy o tym konkretnym egzemplarzu. Jak poinformował Pan Leszek, śmigłowiec zarejestrowany jako SP-PSD posiadał nr fabryczny 30.01.05 czyli: 30 - typ/wersja; 01 - oznaczenie serii; 05 - egzemplarz w serii.

Źródło informacji i autor zdjęć: Leszek Dekundy

Czytany 3268 razy

Artykuły powiązane