fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

Symulator obsługi dronów bojowych
Symulator obsługi dronów bojowych - Grafika poglądowa - Źródło: AI / ChatGPT

Studio The Farm 51 Group S.A. oraz Prodron Sp. z o.o. podpisały list intencyjny, który zakłada wspólne prace nad projektem „Zaawansowane środowisko symulacyjne dronów bojowych w warunkach walki radioelektronicznej”. Nowy system ma powstać w oparciu o silnik Unreal Engine 5 i być dedykowany szkoleniom, analizom operacyjnym oraz testom taktycznym w środowisku zakłóceń elektromagnetycznych.

Jak podkreśla The Farm 51, współpraca z Prodron jest naturalnym krokiem w realizacji nowej strategii spółki, zakładającej budowę drugiego filaru działalności opartego na technologiach dronowych i rozwiązaniach wspieranych sztuczną inteligencją. Projekt łączy kompetencje studia w zakresie symulacji i interaktywnych technologii z doświadczeniem Prodron w konstrukcji bezzałogowych statków powietrznych klasy mikro.

Wojciech Pazdur, prezes The Farm 51, wskazał, że podpisanie listu intencyjnego wpisuje się w długofalowe plany rozwoju: - „Kolejny list intencyjny to dla nas ważny krok w kierunku długofalowego budowania kompetencji, zespołu ekspertów i zasobów, które pozwolą nam skutecznie rozwijać projekty o wysokim potencjale wdrożeniowym. Współpraca z Prodron otwiera nam możliwość połączenia naszych doświadczeń w obszarze symulacji i technologii interaktywnych z praktycznym know-how partnera w zakresie bezzałogowych statków powietrznych.”

Projekt stanowi kontynuację wcześniejszych działań The Farm 51 w obszarze technologii autonomicznych — m.in. niedawno ogłoszonej współpracy z firmą BEST DRIVER w zakresie rozwiązań szkoleniowo-badawczych dla bezzałogowych pojazdów lądowych.

Prodron podkreśla gotowość do współtworzenia systemu o szerokim zastosowaniu. Tomasz Siwy, prezes spółki, podkreślił: - „Liczymy na to, że nowy, polski symulator dronów oparty o silnik graficzny Unreal Engine 5 pozwoli na realistyczne szkolenia i symulacje operacji w warunkach walki radioelektronicznej. Projekt bezpośrednio odpowiada na realne potrzeby rynku i stanowi narzędzie o wysokim potencjale wdrożenia dla sektora obronnego, publicznego, edukacyjnego, a nawet komercyjnego.”

W ramach listu intencyjnego obie firmy deklarują współpracę przy: opracowaniu założeń wdrożeniowych systemu, przygotowaniu modelu realizacji projektu, rozwijaniu kanałów biznesowych i budowie wspólnej koncepcji symulatora.

Kolejnym etapem ma być podpisanie właściwej umowy regulującej szczegóły techniczne i organizacyjne projektu.

Źródło informacji: The Farm 51 / redag. Aviation24.pl

Przeczytaj inne publikacje