Czerwiec, będący początkiem sezonu letniego, przyniósł lotnisku w Kopenhadze historyczny wynik – przez terminale przewinęło się 3,1 miliona pasażerów. To pierwszy raz, gdy miesięczna liczba podróżnych przekroczyła trzy miliony. Jak podkreśla Peter Krogsgaard, dyrektor handlowy Portu Lotniczego w Kopenhadze, lotnisko jest dobrze przygotowane na wzmożony ruch i stara się zapewnić podróżnym jak najlepsze doświadczenia.
Najchętniej wybieranym kierunkiem wakacyjnym pozostaje Hiszpania. W czerwcu między Kopenhagą a słonecznymi hiszpańskimi miastami, takimi jak Malaga, Majorka czy Barcelona, podróżowało 240 tysięcy pasażerów. „Hiszpania to klasyczny kierunek, który gwarantuje słońce i prawdziwie wakacyjną atmosferę, co od lat przyciąga Duńczyków” – komentuje Krogsgaard. Dodaje również, że coraz więcej Hiszpanów odkrywa Skandynawię jako ciekawy kierunek na letnie wakacje.
Jeśli chodzi o podróże czarterowe, bezkonkurencyjna jest Grecja – ponad połowa wszystkich czarterowych wakacji z Kopenhagi przypada na greckie wyspy, z Kretą i Rodos na czele.
Duże ożywienie widać także w liczbie turystów odwiedzających Danię. Podróżni przybywający do Kopenhagi jako turyści lub goście stanowią 37 proc. wszystkich pasażerów lotniska. Wśród nich najliczniejsi są Brytyjczycy (18 proc.) i Amerykanie (12 proc.). Obie grupy zanotowały solidne wzrosty rok do roku – o cztery i trzy punkty procentowe. „Widzimy wyraźny trend wzrostowy w liczbie turystów z USA i Wielkiej Brytanii. Dania jest atrakcyjnym kierunkiem, a dzięki nowym połączeniom lotniczym dotarcie tutaj jest łatwiejsze niż kiedykolwiek” – podkreśla Krogsgaard.
Duńczycy odpowiadają za około jedną trzecią wszystkich pasażerów kopenhaskiego lotniska, Szwedzi – 15 proc., a pozostali podróżni to głównie Brytyjczycy, Amerykanie, Niemcy i Norwegowie.
Latem z lotniska w Kopenhadze dostępnych jest aż 317 bezpośrednich tras do 171 miast w 52 krajach. W tym sezonie siatka połączeń została poszerzona o 13 nowych kierunków. W czerwcu linia SAS uruchomiła loty do Nuuk na Grenlandii, a FlyOne – do Kiszyniowa, przywracając tym samym pierwsze od 2019 roku bezpośrednie połączenie do Mołdawii.
Trasy europejskie stanowiły w czerwcu aż 86 proc. całego ruchu, jednak dużą popularnością cieszą się także loty dalekodystansowe. 330 tysięcy pasażerów podróżowało na jednej z 41 tras długodystansowych, w tym na dwóch nowych kierunkach do Seattle i Minneapolis, obsługiwanych odpowiednio przez SAS i Delta Air Lines.
Źródło informacji: CPH Press / redag. Aviation24.pl






