NASA zapowiedziała pełną relację z nadchodzącego startu misji SpaceX Crew-10, w ramach której czteroosobowa załoga uda się na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Planowany start odbędzie się 12 marca o godzinie 19:48 czasu wschodniego (EDT) z Kompleksu Startowego 39A w Centrum Kosmicznym Kennedy’ego na Florydzie. Dokowanie przewidziane jest na 13 marca około godziny 10:00.
Na pokładzie statku Dragon znajdą się: Anne McClain (NASA) – dowódca misji, Nichole Ayers (NASA) – pilot, Takuya Onishi (JAXA) – specjalista misji, Kirill Peskov (Roscosmos) – specjalista misji.
Misja Crew-10 będzie dziesiątą rotacyjną misją załogową realizowaną przez NASA we współpracy ze SpaceX oraz jedenastym lotem załogowym Dragonem w ramach programu Commercial Crew.
Crew-10 spędzi na ISS około czterech miesięcy, realizując liczne eksperymenty naukowe oraz działania mające na celu rozwój technologii potrzebnych do przyszłych misji załogowych na Księżyc i Marsa.
Start misji Crew-10 będzie kolejnym krokiem w umacnianiu współpracy międzynarodowej w eksploracji kosmosu oraz potwierdzeniem roli programu Commercial Crew jako kluczowego elementu strategii NASA w zakresie lotów załogowych.
Jak zapowiada NASA, zapewni ona transmisję z kluczowych momentów misji, w tym konferencji prasowych oraz startu i dokowania. Transmisje będą dostępne w serwisie NASA+ oraz na platformach społecznościowych NASA.
Źródło informacji: NASA / redag. Aviation24.pl