fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

 - Foto: Airbus
- Foto: Airbus

Aircalin, przewoźnik z Nowej Kaledonii, odbiera pierwszy z dwóch zamówionych samolotów A330neo. Druga maszyna ma dołączyć do floty tej linii do końca 2019 roku. Nowe samoloty zastąpią dotychczas eksploatowane przez Aircalin dwa A330. Linie zamówiły również parę A320neo dla zastąpienia dwóch użytkowanych A320. Będą zatem niebawem eksploatowały po dwa egzemplarze A330-900 i A320neo.

Aircalin zamówiły A330neo w konfiguracji trzyklasowej z 291 fotelami pasażerskimi, tj. o 25 więcej w porównaniu z mniejszym modelem A330-200. W tym zestawieniu na pokładzie znajduje się 26 foteli kasy biznes, 244 fotele klasy ekonomicznej oraz po raz pierwszy - 21 foteli klasy ekonomicznej premium.

Nowe samoloty pozwolą zwiększyć liczbę wożonych pasażerów oraz zapewnią bezpośrednie połączenia między wyspiarskim terytorium zamorskim Francji na Oceanie Spokojnym oraz portami lotniczymi w Japonii, Australii i wyspiarskimi państwami na Pacyfiku, pozwalając jednocześnie zmniejszyć o 25% zużycie paliwa w przeliczeniu na pasażera (w porównaniu z samolotami rywali należących do poprzedniej generacji maszyn). Ponadto zapewnią podróżującym na ich pokładach najnowszy standard wyposażenia kabinowego. Trasy, na których będą latały A330-900, ze względu na ich znaczenie dla turystyki i relacji biznesowych, mają wyjątkowe znaczenie dla gospodarki Nowej Kaledonii.

A330 neo to maszyna zupełnie nowej generacji, skonstruowana na bazie sprawdzonego szerokokadłubowego modelu A330, z wykorzystaniem technologii wdrożonych w samolotach A350XWB. Napędzana nowymi silnikami Rolls-Royce Trent 7000, pozwala operatorom obniżyć aż o 25% zużycie paliwa w przeliczeniu na pasażera w porównaniu z konkurencyjnymi maszynami poprzednich generacji. Jest wyposażona w kabinę Airbus Airspace, oferującą pasażerom unikalne doświadczenia i komfort lotu, dzięki najnowszej generacji systemom rozrywki oraz łączności a także przestrzeni osobistej.

Źródło: Airbus