
Zdalna wieża dla Modlina. Umowa PAŻP i Saab podpisana
- Szczegóły
- Kategoria: Pozostałe
Lotnisko Warszawa/Modlin stanie się pierwszym portem regionalnym w Polsce, który zyska zdalną wieżę kontroli ruchu lotniczego. 10 lipca 2025 r. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej podpisała umowę z firmą Saab na zaprojektowanie, budowę i uruchomienie nowoczesnego systemu Remote Tower. Centrum operacyjne wieży zostanie zlokalizowane w Warszawie. To istotny krok w kierunku cyfryzacji i automatyzacji usług nawigacyjnych w Polsce.

Pierwszy lot śmigłowca Apache w Polsce z polsko-amerykańską załogą
- Szczegóły
- Kategoria: Śmigłowce
Za nami ciekawe wydarzenie, o którym informuje portal branżowy Polska Zbrojna: AH-64D Apache już widoczne na polskim niebie! Nasz pilot wspólnie z amerykańskim kolegą odbyli pierwszy, udany lot AH-64D Apache – przekazało dziś Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych i podkreśliło, że to ważny krok w kierunku zwiększenia naszych zdolności operacyjnych oraz jeszcze ściślejszej współpracy w ramach NATO.

Niech ktoś zatrzyma tę 88-latkę! Starsza pani na skrzydle samolotu
- Szczegóły
- Kategoria: Pozostałe
Kiedy Gill Clay, 88-letnia mieszkanka Cowbridge, postanowiła zebrać fundusze na rzecz walijskich skautów, nie zorganizowała kiermaszu ani nie sprzedała domowego ciasta. Nie — zamiast tego postanowiła przypiąć się uprzężą do górnego płata klasycznego dwupłatowca i wykonać powietrzną akrobację, która niejednemu pilotowi mogłaby podnieść ciśnienie.

Rezygnacja Korei Płd. z zakupu AH-64E Apache. Cel ... więcej dronów
- Szczegóły
- Kategoria: Śmigłowce
Republika Korei Południowej oficjalnie potwierdziła rezygnację z zakupu drugiej partii 36 śmigłowców Boeing AH-64E Apache Guardian. W lipcu 2025 r. parlament drastycznie ograniczył finansowanie programu – pierwotnie planowane 10 mld won (ok. 7,3 mln USD) zredukowano do zaledwie 300 mln won.

W tym roku odbędzie się Płocki Piknik Lotniczy!
- Szczegóły
- Kategoria: Lotnicze imprezy
Już 9 sierpnia 2025 roku Lotnisko Płock ponownie stanie się centrum lotniczych pokazów i rodzinnej rozrywki. Po przerwie wraca Płocki Piknik Lotniczy – jedno z najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń lotniczych w regionie. Impreza połączy widowiskowe akrobacje powietrzne z atmosferą otwartego pikniku, gromadząc zapewne pasjonatów lotnictwa i mieszkańców Mazowsza.

KLM planuje w letnich miesiącach przewieźć około 6,6 miliona pasażerów
- Szczegóły
- Kategoria: Lotnictwo cywilne
W szczycie sezonu wakacyjnego – w lipcu i sierpniu – przewoźnik spodziewa się obsłużyć około 6,4 miliona pasażerów. Szczególny wzrost podaży notuje się w lotach do Ameryki Północnej (o 9 procent więcej lotów) oraz południowej Europy – liczba miejsc do Portugalii i Chorwacji wzrosła o aż 25 procent.

Ryanair i Lotnisko w Modlinie zawarły umowę o rozwoju – ruch pasażerski ma wzrosnąć ponad trzykrotnie
- Szczegóły
- Kategoria: Lotnictwo cywilne
We wtorek, 8 lipca, Ryanair wspólnie z Lotniskiem Warszawa-Modlin poinformowały o podpisaniu nowej umowy, w ramach której przewoźnik zobowiązuje się do ponad trzykrotnego zwiększenia liczby pasażerów do 2030 roku.

MON przygotowuje wyższe dodatki finansowe min. dla pilotów i techników sił powietrznych
- Szczegóły
- Kategoria: Lotnictwo wojskowe
Wyższy dodatek specjalny dla obsługi naziemnej, nowe zasady przyznawania jednorazowego dodatku specjalnego za loty oraz zwiększenie listy beneficjentów dodatków: specjalnego i służbowego. MON przygotowało zmiany w systemie motywacyjnym dla żołnierzy sił powietrznych. Obejmą one nie tylko pilotów i żołnierzy personelu latającego, ale też techników naziemnych, czytamy na portalu Polska Zbrojna.

PLL LOT podpisały umowę na realizację usług przewozów lotniczych i operacji MEDEVAC
- Szczegóły
- Kategoria: Lotnictwo cywilne
Polskie Linie Lotnicze LOT podpisały z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych (RARS) umowę na realizację przewozów lotniczych oraz operacji medycznych MEDEVAC w ramach unijnego programu rescEU. RescEU jest częścią Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności (Union Civil Protection Mechanism, UCPM), stworzonego przez Komisję Europejską w celu zapewnienia szybkiej i skoordynowanej pomocy w sytuacjach nadzwyczajnych, takich jak klęski żywiołowe, zagrożenia zdrowotne czy kryzysy humanitarne.

Śmigłowiec 33. Powidzkiej Bazy Lotnictwa Transportowego w TOPR: 40 misji ratunkowych i 42 uratowane osoby
- Szczegóły
- Kategoria: Śmigłowce
W dniach od 6 czerwca do 3 lipca 2025 roku śmigłowiec z 33. Powidzkiej Bazy Lotnictwa Transportowego, wraz z załogami Lotniczej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej i personelem Dowództwa 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego, pełnił całodobową gotowość do działań ratowniczych w Tatrach Wysokich.

Ostatnia wola właściciela myjni z Detroit: pieniądze i płatki róż z nieba dla mieszkańców
- Szczegóły
- Kategoria: Pozostałe
Darrell „Plant” Thomas był znanym i lubianym właścicielem myjni samochodowej w Detroit, który przez lata angażował się w życie swojej dzielnicy. Zanim przegrał walkę z ciężką chorobą, wyraził nietypową ostatnią wolę: chciał w wyjątkowy sposób podziękować sąsiadom i klientom za lata wsparcia i przyjaźni.

CPK: Miliardowe inwestycje z udziałem polskich firm
- Szczegóły
- Kategoria: Lotnictwo cywilne
Jak zapewniają władze CPK, w Polsce powstanie nowoczesne lotnisko, sieć Kolei Dużych Prędkości (KDP) oraz nowe drogi. Kluczowym elementem projektu jest szeroki udział polskich firm, które będą odpowiedzialne za realizację wielu kontraktów. Jeszcze w tym roku planowane jest ogłoszenie przetargów na dwie duże umowy ramowe o łącznej wartości ponad 12 miliardów złotych, w których znalazły się podmioty z polskim kapitałem.

Rekordowy czerwiec na lotnisku w Kopenhadze: 3,1 mln pasażerów, Hiszpania i Grecja na topie
- Szczegóły
- Kategoria: Lotnictwo cywilne
Czerwiec, będący początkiem sezonu letniego, przyniósł lotnisku w Kopenhadze historyczny wynik – przez terminale przewinęło się 3,1 miliona pasażerów. To pierwszy raz, gdy miesięczna liczba podróżnych przekroczyła trzy miliony. Jak podkreśla Peter Krogsgaard, dyrektor handlowy Portu Lotniczego w Kopenhadze, lotnisko jest dobrze przygotowane na wzmożony ruch i stara się zapewnić podróżnym jak najlepsze doświadczenia.

Policja: Pilot szybowca wydmuchał ponad 1,5 promila alkoholu
- Szczegóły
- Kategoria: Pozostałe
Jak poinformowała Policja, wczoraj w okolicy lotniska w Aleksandrowicach w Bielsku-Białej doszło do nietypowego zdarzenia z udziałem szybowca. Maszyna podchodziła do lądowania, jednak ostatecznie osiadła kilkaset metrów przed pasem startowym, w rejonie zamieszkałym przez okolicznych mieszkańców.

Mija rok od wystrzelenia polskiej rakiety suborbitalnej. Co dalej z rozwojem kompetencji kosmicznych w Polsce?
- Szczegóły
- Kategoria: Astronautyka
Polska rakieta suborbitalna ILR-33 BURSZTYN 2K, wystrzelona 3 lipca 2024 roku z norweskiego centrum kosmicznego Andøya, osiągnęła pułap 101 km, przekraczając umowną granicę kosmosu. Była to pierwsza na świecie rakieta, w której jako utleniacz zastosowano nadtlenek wodoru o stężeniu 98%.