
Lotniczy thriller jako osobny gatunek filmowy. Oglądacie, a potem boicie się latać?
- Szczegóły
- Kategoria: Lotnicze kino
Kino od zawsze fascynowało się dramatami dziejącymi się na wysokościach, gdzie odwaga pilotów i los pasażerów spotykają się z żywiołami i nieprzewidywalnością technologii. Lotnicze katastrofy to motyw, który przyciąga widzów ze względu na ogromne napięcie, intensywność akcji i ludzkie emocje w ekstremalnych sytuacjach. Powstał w ten sposób własny, charakterystyczny gatunek filmowy – lotniczy thriller katastroficzny.

Kalifornijskie lotniska otrzymają ponad 81 mln dolarów na walkę z hałasem lotniczym
- Szczegóły
- Kategoria: Lotnictwo cywilne
Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) ogłosiła przyznanie 81,3 mln dolarów dla 18 lotnisk w Kalifornii na projekty modernizacji infrastruktury, których głównym celem jest ograniczenie hałasu generowanego przez ruch lotniczy. Największe środki trafią do międzynarodowego lotniska w Los Angeles (LAX) oraz portu lotniczego San Diego – odpowiednio 23 mln USD i 15 mln USD – które wykorzystają fundusze głównie na poprawę warunków akustycznych w domach znajdujących się w strefach największego oddziaływania hałasu.

Super Tucano oficjalnie w programie USAF Test Pilot School
- Szczegóły
- Kategoria: Lotnictwo wojskowe
W Bazie Sił Powietrznych Edwards w Kalifornii oficjalnie rozpoczęto operacyjne wykorzystanie samolotów A-29C Super Tucano w ramach programu szkoleniowego USAF Test Pilot School. Trzy egzemplarze tej lekkiej maszyny wielozadaniowej zostały włączone do programu kształcenia przyszłych pilotów doświadczalnych dzięki współpracy Sił Powietrznych USA, Air Force Test Center oraz firmy Sierra Nevada Corporation.

Trwają konsultacje opłat nawigacyjnych w PAŻP
- Szczegóły
- Kategoria: Pozostałe
Przedstawiciele Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej uczestniczyli w konsultacjach z reprezentantami krajowego sektora lotniczego, poświęconych kształtowi opłat nawigacyjnych za korzystanie z polskiej przestrzeni powietrznej. Spotkanie, zorganizowane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego, zgromadziło m.in. przewoźników, zarządców lotnisk oraz przedstawicieli instytucji zaangażowanych w realizację Planu skuteczności działania RP4 na lata 2025–2029.

Zdalna wieża dla Modlina. Umowa PAŻP i Saab podpisana
- Szczegóły
- Kategoria: Pozostałe
Lotnisko Warszawa/Modlin stanie się pierwszym portem regionalnym w Polsce, który zyska zdalną wieżę kontroli ruchu lotniczego. 10 lipca 2025 r. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej podpisała umowę z firmą Saab na zaprojektowanie, budowę i uruchomienie nowoczesnego systemu Remote Tower. Centrum operacyjne wieży zostanie zlokalizowane w Warszawie. To istotny krok w kierunku cyfryzacji i automatyzacji usług nawigacyjnych w Polsce.

Pierwszy lot śmigłowca Apache w Polsce z polsko-amerykańską załogą
- Szczegóły
- Kategoria: Śmigłowce
Za nami ciekawe wydarzenie, o którym informuje portal branżowy Polska Zbrojna: AH-64D Apache już widoczne na polskim niebie! Nasz pilot wspólnie z amerykańskim kolegą odbyli pierwszy, udany lot AH-64D Apache – przekazało dziś Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych i podkreśliło, że to ważny krok w kierunku zwiększenia naszych zdolności operacyjnych oraz jeszcze ściślejszej współpracy w ramach NATO.

Niech ktoś zatrzyma tę 88-latkę! Starsza pani na skrzydle samolotu
- Szczegóły
- Kategoria: Pozostałe
Kiedy Gill Clay, 88-letnia mieszkanka Cowbridge, postanowiła zebrać fundusze na rzecz walijskich skautów, nie zorganizowała kiermaszu ani nie sprzedała domowego ciasta. Nie — zamiast tego postanowiła przypiąć się uprzężą do górnego płata klasycznego dwupłatowca i wykonać powietrzną akrobację, która niejednemu pilotowi mogłaby podnieść ciśnienie.

Rezygnacja Korei Płd. z zakupu AH-64E Apache. Cel ... więcej dronów
- Szczegóły
- Kategoria: Śmigłowce
Republika Korei Południowej oficjalnie potwierdziła rezygnację z zakupu drugiej partii 36 śmigłowców Boeing AH-64E Apache Guardian. W lipcu 2025 r. parlament drastycznie ograniczył finansowanie programu – pierwotnie planowane 10 mld won (ok. 7,3 mln USD) zredukowano do zaledwie 300 mln won.

W tym roku odbędzie się Płocki Piknik Lotniczy!
- Szczegóły
- Kategoria: Lotnicze imprezy
Już 9 sierpnia 2025 roku Lotnisko Płock ponownie stanie się centrum lotniczych pokazów i rodzinnej rozrywki. Po przerwie wraca Płocki Piknik Lotniczy – jedno z najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń lotniczych w regionie. Impreza połączy widowiskowe akrobacje powietrzne z atmosferą otwartego pikniku, gromadząc zapewne pasjonatów lotnictwa i mieszkańców Mazowsza.

KLM planuje w letnich miesiącach przewieźć około 6,6 miliona pasażerów
- Szczegóły
- Kategoria: Lotnictwo cywilne
W szczycie sezonu wakacyjnego – w lipcu i sierpniu – przewoźnik spodziewa się obsłużyć około 6,4 miliona pasażerów. Szczególny wzrost podaży notuje się w lotach do Ameryki Północnej (o 9 procent więcej lotów) oraz południowej Europy – liczba miejsc do Portugalii i Chorwacji wzrosła o aż 25 procent.

Ryanair i Lotnisko w Modlinie zawarły umowę o rozwoju – ruch pasażerski ma wzrosnąć ponad trzykrotnie
- Szczegóły
- Kategoria: Lotnictwo cywilne
We wtorek, 8 lipca, Ryanair wspólnie z Lotniskiem Warszawa-Modlin poinformowały o podpisaniu nowej umowy, w ramach której przewoźnik zobowiązuje się do ponad trzykrotnego zwiększenia liczby pasażerów do 2030 roku.

MON przygotowuje wyższe dodatki finansowe min. dla pilotów i techników sił powietrznych
- Szczegóły
- Kategoria: Lotnictwo wojskowe
Wyższy dodatek specjalny dla obsługi naziemnej, nowe zasady przyznawania jednorazowego dodatku specjalnego za loty oraz zwiększenie listy beneficjentów dodatków: specjalnego i służbowego. MON przygotowało zmiany w systemie motywacyjnym dla żołnierzy sił powietrznych. Obejmą one nie tylko pilotów i żołnierzy personelu latającego, ale też techników naziemnych, czytamy na portalu Polska Zbrojna.

PLL LOT podpisały umowę na realizację usług przewozów lotniczych i operacji MEDEVAC
- Szczegóły
- Kategoria: Lotnictwo cywilne
Polskie Linie Lotnicze LOT podpisały z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych (RARS) umowę na realizację przewozów lotniczych oraz operacji medycznych MEDEVAC w ramach unijnego programu rescEU. RescEU jest częścią Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności (Union Civil Protection Mechanism, UCPM), stworzonego przez Komisję Europejską w celu zapewnienia szybkiej i skoordynowanej pomocy w sytuacjach nadzwyczajnych, takich jak klęski żywiołowe, zagrożenia zdrowotne czy kryzysy humanitarne.

Śmigłowiec 33. Powidzkiej Bazy Lotnictwa Transportowego w TOPR: 40 misji ratunkowych i 42 uratowane osoby
- Szczegóły
- Kategoria: Śmigłowce
W dniach od 6 czerwca do 3 lipca 2025 roku śmigłowiec z 33. Powidzkiej Bazy Lotnictwa Transportowego, wraz z załogami Lotniczej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej i personelem Dowództwa 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego, pełnił całodobową gotowość do działań ratowniczych w Tatrach Wysokich.

Ostatnia wola właściciela myjni z Detroit: pieniądze i płatki róż z nieba dla mieszkańców
- Szczegóły
- Kategoria: Pozostałe
Darrell „Plant” Thomas był znanym i lubianym właścicielem myjni samochodowej w Detroit, który przez lata angażował się w życie swojej dzielnicy. Zanim przegrał walkę z ciężką chorobą, wyraził nietypową ostatnią wolę: chciał w wyjątkowy sposób podziękować sąsiadom i klientom za lata wsparcia i przyjaźni.