- Szczegóły
- Kategoria: Lotnictwo cywilne
W ciągu dziewięciu miesięcy tego roku w Porcie Lotniczym Gdańsk było 5 124 392 pasażerów. To jest o 13,6% więcej niż w porównywalnym okresie ubiegłego roku. W tym samym czasie było 43 709 operacji lotniczych, więcej o 17,3% niż w okresie styczeń - wrzesień 2023 roku.
- Szczegóły
- Kategoria: Lotnictwo cywilne
Konsorcjum architektoniczne, pełniące rolę master architekta, przekazało spółce CPK projekt budowlany nowego lotniska, dworca kolejowego i węzła przesiadkowego transportu publicznego. Ruszyły odbiory projektu budowlanego, które powinny się skończyć jeszcze w tym roku. Otwarcie pierwszego etapu lotniska zaplanowane jest na koniec 2032 r.
- Szczegóły
- Kategoria: Lotnictwo cywilne
Lotnisko Chopina we wrześniu znów przekroczyło próg 2 mln odprawionych pasażerów. Tym samym przez ostatnie cztery miesiące okresu wakacyjnego port odprawił ponad 8,4 mln osób. Rekordowy we wrześniu okazał się tonaż obsłużonego cargo i poczty, który po raz pierwszy w historii przekroczył próg 11 tys. ton, informuje wydział prasowy lotniska.
- Szczegóły
- Kategoria: Lotnictwo cywilne
Jak poinformowało wczoraj lotnisko we Wrocławiu, od 26 października 2025 roku nie będą na nim lądować ani z niego startować żadne samoloty. Spowodowano to będzie pracami budowlanymi, które będą polegać na przystosowaniu płyty i dróg kołowania do przyjęcia większej ilości maszyn. Niedogodności dla pasażerów mają potrwać do 4 grudnia 2025 roku.
- Szczegóły
- Kategoria: Lotnictwo cywilne
Ponad 127 tysięcy pasażerów skorzystało z usług lotniska w podrzeszowskiej Jasionce we wrześniu. To najlepszy dziewiąty miesiąc roku w historii lotniska, z wynikiem wyższym o 11 procent od ubiegłorocznego (115 tys.). W czwartym kwartale planowana jest inauguracja połączenia do Rygi informuje Port Lotniczy w Jasionce.
- Szczegóły
- Kategoria: Lotnictwo cywilne
W ciągu trzech pierwszych kwartałów tego roku lotnisko w Babimoście odprawiło ponad 66 tys. pasażerów. Dużym zainteresowaniem pasażerów cieszyła się wakacyjna oferta lotów z lubuskiego portu czego dowodem jest fakt, że w okresie od czerwca do końca września lotnisko obsłużyło ponad 44 tys. osób.
- Szczegóły
- Kategoria: Lotnictwo cywilne
Od początku roku Lotnisko Warszawa-Radom odprawiło 100 tys. pasażerów. We wrześniu z radomskiego portu lotniczego skorzystało blisko 13 tys. osób, a w terminalu otwarto nowoczesne multimedialne centrum edukacyjno-rozrywkowe poświęcone lotnictwu i kosmosowi.
- Szczegóły
- Kategoria: Lotnictwo cywilne
To historyczny moment na Lotnisku Warszawa-Modlin: po raz pierwszy na tym lotnisku wylądował Airbus 330-200 – największy samolot od początku działalności tego portu.
- Szczegóły
- Kategoria: Lotnictwo cywilne
W pierwszej połowie 2024 roku polskie porty lotnicze obsłużyły prawie 26,6 mln pasażerów, a więc o 3,3 mln (14,4 proc.) więcej niż w tym samym okresie 2023 roku i o ponad 4,3 mln (19,2 proc.) więcej niż w 2019 roku, informuje Urząd Lotnictwa Cywilnego. W samym drugim kwartale było to 15,6 mln pasażerów, co dało znaczny wzrost w porównaniu do drugiego kwartału 2023 roku (+1,8 mln, +12,8 proc.) i 2019 roku (+2,7 mln, +20,5 proc.). Przewoźnicy wykonali w całym półroczu 197,2 tys. pasażerskich operacji lotniczych – o 14,1 proc. więcej niż w 2023 roku i o 4,6 proc. więcej niż w 2019 roku.
- Szczegóły
- Kategoria: Lotnictwo cywilne
Filipińskie linie Cebu Pacific złożyły zamówienie na 70 egzemplarzy A321neo, formalnie finalizując porozumienie z Airbusem ujawnione przez przewoźnika w lipcu br. Umowę zakupu podpisali w Manili Mike Szucs, prezes Cebu Pacific i Benoît de Saint-Exupéry, wiceprezes Airbusa ds. sprzedaży samolotów pasażerskich.
- Szczegóły
- Kategoria: Lotnictwo cywilne
Francuskie linie lotnicze Air France są w trakcie modernizacji swoich kabin pośrednich, które teraz noszą nową nazwę „Premium”. Kabiny te są zlokalizowane między klasą ekonomiczną, a klasą biznes i dostępne na lotach w siatce międzykontynentalnej Air France. Teraz, we wspomnianych kabinach w samolotach typu Boeing 777 i Airbus A350 są stopniowo instalowane nowe fotele, które wyposażono w liczne udogodnienia. Ponadto pasażerowie będą mieli dostęp do ulepszonej rozrywki pokładowej, nowego menu, jak zapewnia przewoźnik, opracowanego przez cenionych francuskich szefów kuchni.
- Szczegóły
- Kategoria: Lotnictwo cywilne
30 września 2024 r., Polskie Linie Lotnicze LOT przywróciły połączenie z Warszawy do Lyonu. W uroczystościach na stołecznym lotnisku wzięli udział m.in. prezes zarządu Polskich Portów Lotniczych Andrzej Ilków oraz prezes zarządu PLL LOT Michał Fijoł. Na lyońskim lotnisku samolot Embraer 195 wylądował punktualnie o godzinie 10:30. Polski przewoźnik zaprasza do podróży na trasie WAW-LYS w każdy dzień tygodnia, z wyjątkiem soboty. Dotyczy to zarówno letniej, jak i zimowej siatki połączeń.
- Szczegóły
- Kategoria: Lotnictwo cywilne
Spadek konkurencyjności, liczby zamówień, produkcji i eksportu czy redukcja zatrudnienia w regionach lotniczych – to główne zagrożenia dla polskiego przemysłu lotniczego wynikające z raportu „Polski Przemysł Lotniczy. Potencjał i perspektywy rozwoju”. Eksperci z branży alarmują, że bez zachęt oraz instrumentów wsparcia finansowego, funkcjonujących w innych krajach, nie ma szans na dalszy rozwój tego sektora i płynące z tego korzyści dla polskiej gospodarki.
- Szczegóły
- Kategoria: Lotnictwo cywilne
Lotnictwo odpowiada za ok. 4 proc. całkowitej emisji gazów cieplarnianych w UE. Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego (ICAO) prognozowała, że wraz z dynamicznym wzrostem ruchu lotniczego do 2050 roku emisje z lotnictwa mogą się potroić w porównaniu z 2015 rokiem. Dlatego dwa lata temu wszystkie państwa członkowskie tej organizacji przyjęły zobowiązanie, by w ciągu kolejnych 25 lat dążyć do zeroemisyjności. Eksperci oceniają, że do tego konieczne są co najmniej dwa warunki – przejście na ekologiczne paliwa lotnicze i modernizacja floty.
- Szczegóły
- Kategoria: Lotnictwo cywilne
Trwają intensywne prace nad projektami terminala i części operacyjnej nowego centralnego lotniska. Spółka CPK skupia się także na pozyskiwaniu gruntów i programie dobrowolnych nabyć. Pod koniec roku spodziewa się decyzji lokalizacyjnej dla lotniska, a jeśli wszystko pójdzie sprawnie, mogłaby rozpocząć budowę w 2026 roku.