- Szczegóły
- Kategoria: Astronautyka
W ostatnich miesiącach polski sektor kosmiczny odnotował spektakularne sukcesy, m.in. udany test rakiety Bursztyn i umieszczenie na orbicie satelity EagleEye - uważa Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej. Dodał, że teraz wyzwaniem dla Polski jest określenie głównych kierunków rozwoju tego sektora.
- Szczegóły
- Kategoria: Astronautyka
Trzeci europejski moduł serwisowy (ESM-3) dla misji Orion opuszcza zakłady Airbusa w Bremie i zmierza do Centrum Kosmicznego NASA im. Kennedy’ego na Florydzie, gdzie zostanie zmontowany i przetestowany wraz z modułem załogowym. Szykowana właśnie trzecia misja programu NASA Artemis będzie pierwszym powrotem człowieka na Księżyc od czasu lotu statku Apollo 17 w 1972 roku.
- Szczegóły
- Kategoria: Astronautyka
Awaria kapsuły Starliner to tylko zaburzenie w działalności stacji kosmicznej. Astronauci to profesjonaliści i poradzą sobie ze zmianą w misji - mówi w rozmowie z PAP dr Jakub Ryzenko z Centrum Badań Kosmicznych PAN.
- Szczegóły
- Kategoria: Astronautyka
Manewr, który doda prędkości sondzie JUICE w drodze do Jowisza, to pierwsza tego typu operacja w historii – wyjaśnił Jędrzej Baran z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (CBK PAN). Sonda przeleci między Ziemią a Księżycem w nocy z poniedziałku na wtorek.
- Szczegóły
- Kategoria: Astronautyka
Pełne uruchomienie satelity EagleEye nastąpi w dopiero w ciągu kilku tygodni - powiedział PAP dr Tomasz Barciński z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Największy jak dotąd i najbardziej zaawansowany polski satelita znalazł się w nocy z piątku na sobotę na orbicie okołoziemskiej.
- Szczegóły
- Kategoria: Astronautyka
Wdrożenie systemu tankowania na orbicie okołoziemskiej umożliwi wydłużenie czasu eksploatacji obecnych satelitów nawet o 20 lat. Przełoży się to na znaczne obniżenie kosztów operacyjnych dla operatów satelitarnych, wydłuży czas wykorzystania satelitów, co w efekcie zmniejszy liczbę kosmicznych śmieci.
- Szczegóły
- Kategoria: Astronautyka
5 sierpnia br. polski astronauta projektowy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) dr Sławosz Uznański rozpoczyna praktyczną część szkolenia przygotowującego do polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Misja planowana jest na 2025 r.
- Szczegóły
- Kategoria: Astronautyka
Gdyby możliwe było tankowanie na orbicie, wówczas w pełni funkcjonalne satelity nie musiałyby być wycofywane z eksploatacji z powodu braku paliwa. Kompleksowego opracowania wszystkich niezbędnych elementów takiej usługi podjęły się dwa centra Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa i polska spółka PIAP Space.
- Szczegóły
- Kategoria: Astronautyka
Pierwsza na świecie rakieta, w której jako utleniacz zastosowany został nadtlenek wodoru o stężeniu 98%, została przetestowana w docelowej konfiguracji i osiągnęła pułap 101 km. Tym samym data 3 lipca 2024 roku przejdzie do historii polskich dokonań na rzecz rozwoju technologii kosmicznych. W testy rakiety zaangażowana była Polska Agencja Kosmiczna, która współfinansowała to przedsięwzięcie.
- Szczegóły
- Kategoria: Astronautyka
To kolejny etap prac badawczo-rozwojowych przygotowujących polskie rakiety suborbitalne do lotów w warunkach kosmicznych. Rakieta suborbitalna ILR-33 BURSZTYN 2K porusza się z prędkością blisko 1,4 km/s i ma między innymi służyć do realizacji testów technologii dla przemysłu kosmicznego i badań naukowych. Użyte w niej rozwiązania są pionierskie.
- Szczegóły
- Kategoria: Astronautyka
W bazie danych Europejskiej Agencji Kosmicznej zarejestrowanych jest kilkaset polskich firm, a aparatura made in Poland poleciała w kosmos już w ponad 80 misjach. Polski sektor kosmiczny odnotowuje dynamiczny rozwój, brakuje jednak przepisów kompleksowo regulujących zasady wykonywania działalności kosmicznej i nadzoru nad nią. Resort rozwoju przygotował projekt ustawy o działalności kosmicznej, która ma zapewnić najwyższe normy bezpieczeństwa i pomóc w zrównoważonym korzystaniu z przestrzeni kosmicznej. Ustawa ma zostać przyjęta przez rząd jeszcze w III kwartale tego roku.
- Szczegóły
- Kategoria: Astronautyka
Pod koniec czerwca do życia powołana zostanie Agencja Rozpoznania Geoprzestrzennego i Usług Satelitarnych. W maju w polskiej armii został powołany korpus satelitarny. To kolejne w ostatnich miesiącach inicjatywy, które mają zwiększyć wykorzystanie przez Polskę technologii kosmicznych, szczególnie satelitarnych, w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa.
- Szczegóły
- Kategoria: Astronautyka
Firma Al Yah Satellite Communications Company (Yahsat), dostawca usług satelitarnych dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich, ogłosiła zawarcie umowy z Airbus Defence and Space na dostawę nowych geostacjonarnych satelitów telekomunikacyjnych Al Yah 4 („AY4”) i Al Yah 5 („AY5”). To kolejny krok po udzieleniu Airbusowi w drugim kwartale 2023 r. zezwolenia na rozpoczęcie wstępnych przygotowań związanych z programem satelitów AY4 i AY5.
- Szczegóły
- Kategoria: Astronautyka
W 2023 r. w kosmos wysłano o 1170 proc. więcej satelitów niż w 2013 r. - poinformowały Polski Instytut Ekonomiczny i Polska Agencja Kosmiczna. Nasz kraj przyczynia się do rozwoju gospodarki kosmicznej, w 2023 r. składka do ESA wyniosła równowartość 0,014 polskiego PKB - dodały.
- Szczegóły
- Kategoria: Astronautyka
Zbudowany przez inżynierów Airbusa satelita do monitorowania klimatu EarthCARE został pomyślnie wystrzelony na orbitę wokółziemską z bazy wojskowej Vandenberg w Kalifornii. Misja EarthCARE (Earth Cloud Aerosol and Radiation Explorer) to wspólne przedsięwzięcie Europejskiej i Japońskiej Agencji Kosmicznej (ESA i JAXA).