AVIATION24.PL - CZAS NA LOTNICTWO

 

  • Strona główna
  • Redakcja
  • Kontakt
  • Reklama
  • Dołącz do nas

Nasze filmy

Lotnicze kalendarium

Dzisiaj jest: 8 Grudzień 2023    |    W tym dniu wydarzyło się: 1945 – Dokonano oblotu amerykańskiego śmigłowca Bell 47. 1957 – 61 osób zginęło w katastrofie samolotu Douglas DC-4 w Argentynie. 1963 - 81 osób zginęło w katastrofie lotu Pan Am 214 w Filadelfii. 1967 – 72 osoby zginęły w katastrofie samolotu Douglas C-54 Skymaster w peruwiańskich Andach. 1969 – 90 osób zginęło w katastrofie greckiego samolotu Douglas DC-6 pod Atenami. 1972 - Należący do United Airlines Boeing 737-200 rozbił się podczas podchodzenia do lądowania na lotnisku w Chicago. Zginęło 45 osób (w tym 2 na ziemi), a 18 zostało rannych. 1987 - U wybrzeży Peru rozbił się samolot wojskowy Fokker F27 z drużyną piłkarską Alianza Lima. Ocalał jedynie pilot.

Lotnicze kino

Bocian nad Tatrami - premiera filmu w Muzeum Sił Powietrznych

5 listopada 2023 roku przypadła 57 rocznica lotu Stanisława Józefczaka i Jana Tarczonia w szybowcu SZD-9 bis Bocian 1D o numerach SP-2029. W trakcie tamtego lotu wykonanego w 1966 roku z lotniska Aeroklubu Nowy Targ, ustanowione zostały rekordy wysokości absolutnej – 12 560 m oraz wysokość przewyższenia – 11 680 m. Te osiągnięcia były najlepszymi wynikami na świecie w kategorii szybowcowej D-2 przez dziesiątki lat, a do dzisiaj pozostają niepobite w Polsce! Niedziela była idealnym dniem, żeby w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie świętować nie tylko 57 rocznicę tego wydarzenia, ale na również cieszyć się premierowym pokazem filmu „Bocian nad Tatrami. Historia szybowcowego rekordu wysokości lotu”, który tę historię opowiada.

Mamy nowy lotniczy film a w kinach pustki

Przynajmniej w USA. Początek roku 2022 nie był dobry dla lotnictwa. Za to koniec 2022 jest fantastyczny. Czyli straszny start a wspaniałe lądowanie. I to mimo lokalnej wojny w Europie, kryzysu energii i opału, zawirowań politycznych i finansowych, zatrważających zmian klimatycznych, pandemii itd.

Polskie Iskry naśladują sceny z "Top Gun: Maverick".

Który pilot nie chciał być jak Maverick? Kto nie marzy, by móc latać jak on? Sequel Top Gun dziś inspiruje tak samo, jak pierwszy film - rozbudza marzenia o tym, by wzbić się w przestworza. Zainspirował też skydivera, podróżnika i żeglarza Patryka Sandacha, żeby sprawdzić jak to jest.

Byliśmy na polskiej premierze filmu Top Gun: Maverick czapki z głów!

Top Gun: Maverick - Już prawie w kinach! - Źródło: Materiały prasowe Paramount Pictures (Tylko Hity!)
Top Gun: Maverick - Już prawie w kinach! - Źródło: Materiały prasowe Paramount Pictures (Tylko Hity!)

Choć premiera pierwszej części Top Gun odbyła się w 1986 roku, to film ten dopiero zobaczyłem po raz pierwszy w 1990 roku, w zasadzie całkiem przypadkowo. Nie pamiętam, czy w ogóle wiedziałem wtedy o istnieniu takiego filmu, szczególnie, że byliśmy wtedy chwilę po upadku komunizmu i żelaznej kurtyny w Polsce.

Wniebowzięte. Komedia Lotnicza na deskach MOK w Świdniku.

Wniebowzięte. Komedia Lotniczana deskach MOK w Świdniku. - Foto: MOK Świdnik
Wniebowzięte. Komedia Lotniczana deskach MOK w Świdniku. - Foto: MOK Świdnik

Prosimy zapiąć pasy i nie rozpinać ich, dopóki spektakl nie przestanie kołować na dobre! Tak Wytwórnia KDIT Komedie Dramaty Inne Tematy zapowiada widowisko Wniebowzięte. Komedia Lotnicza, które wkrótce zobaczymy na deskach Miejskiego Ośrodka Kultury.

Najczęściej czytane

Podczas pokazów lotniczych rozbił się L-29 Delfin. Zginęły 2 osoby

Samolot szkolny L-29 Delfin, należący do prywatnego właściciela, podczas pokazów lotniczych w Aeroklubie Villa Cañas w prowincji Santa Fe w Argentynie, podczas wykonywania akrobacji uderzył w ziemię. W wyniku wypadku zginęły 2 osoby znajdujące się na pokładzie samolotu.

Eksperymentalny samolot Lancair wypadł z pasa i uderzył w przejeżdżający samochód

Jak informuje portal FL260aero, samolot Lancair IV-P Propjet został poważnie uszkodzony po wypadnięciu z pasa startowego i uderzeniu w przejeżdżający samochód osobowy.

Tecnam P2006T lądował ze schowanym podwoziem - raport końcowy PKBWL

W dniu zdarzenia załoga w składzie uczeń wraz z instruktorem odbywała lot szkolny. Start z lotniska EPBC nastąpił o godzinie 15:05, a planowany czas lotu wynosił 4 h i 30 min. Lot przebiegał normalnie. - informuje w raporcie końcowym Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych.

Producenci Flaris-a: Samolot będzie bezzałogowym statkiem powietrznym

Producenci najszybszego odrzutowca osobistego Flaris Lar 1 nie ustają w rozwoju swojego samolotu. Aby stale ulepszać jego cechy i udoskonalać możliwości, spółka FLARIS sprzedała 50% udziałów EDGE Group ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, która inwestuje w technologię nowej generacji. Obie firmy utworzą spółkę joint venture.

Falcon 9 wystartował. Na orbitę poleciały polskie satelity!

Polskie satelity - m.in. stworzony w Gliwicach satelita Intuition-1 oraz satelita obserwacyjny STORK-7 - zostały wystrzelone w sobotę wieczorem w kosmos na pokładzie rakiety Falcon 9.

Powstała książka "Lotniczy Lublin" o ludziach, przemyśle, konstrukcjach i organizacjach lotniczych

Details
Category: Lotnicza książka
Published: 10 November 2023

„Lotniczy Lublin” to publikacja wydana przez Fundację Lotniczy Lublin i lubelski oddział Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, opowiadająca o ludziach, przemyśle, konstrukcjach i organizacjach związanych z lotnictwem. Nie zabrakło w niej akcentu związanego z miastem Świdnik. Jeden z rozdziałów książki poświęcony jest Szkole Pilotów Ligi Powietrznej i Przeciwgazowej w Świdniku. - pisze portal swidnik.pl.

Nowa książka do kolekcji: "Gawron PZL-101 we wspomnieniach agrolotników"

Details
Category: Lotnicza książka
Published: 06 October 2023

W roku 2020 publikacją Samolot CSS-13 we wspomnieniach agrolotników Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie zaczęło serię wydawniczą Skrzydlate traktory. Minęło parę lat i wreszcie światło dzienne ujrzała kolejna publikacja, tym razem poświęcona samolotowi PZL-101 Gawron.

Książka "Polskie Wojska Lotnicze 1918-1920".

Details
Category: Lotnicza książka
Published: 22 September 2021

Niniejsza książka jest próbą rozpropagowania wiedzy o początkach lotnictwa spod znaków biało-czerwonej szachownicy. Ma być swoistym wprowadzeniem do historii polskich Wojsk Lotniczych w latach 19181920. Sukces publikacji zależy od tego, czy po jej przeczytaniu czytelnicy zdecydują się sięgnąć po kolejne, poświęcone początkom polskich skrzydeł tytuły, których w ostatnich latach pojawia się coraz więcej.

Książka "Oczami pilota". Pułkownik pilot dr inż. Benedykt Sasim i loty na m.in. Su-22.

Details
Category: Lotnicza książka
Published: 11 July 2021

Pułkownik pilot dr inż. Benedykt Sasim służbę w lotnictwie polskim rozpoczął 3 stycznia 1968 roku. Od dziecka pasjonował się lotnictwem. W latach licealnych ukończył szybowcowe LPW-1 w płockim Aeroklubie Ziemi Mazowieckiej. Po zdaniu egzaminów wstępnych w Dęblinie został skierowany do Aeroklubu Białostockiego, gdzie ukończył LPW-2 i został zakwalifikowany do szkoły lotniczej w Dęblinie.

Okładka książki Ostatni lot Le Diable- Andrzej Olejko / Wydawnictwo Kagero.eu -
Okładka książki Ostatni lot Le Diable- Andrzej Olejko / Wydawnictwo Kagero.eu -

Książka Ostatni lot Le Diable. Historia pilota - pioniera lotów akrobacyjnych.

Details
Category: Lotnicza książka
Published: 07 July 2021

Adam Haber-Włyński to jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych pilotów pionierskiego okresu lotnictwa. Jako pilot oblatywacz, instruktor i pilot akrobacyjny zrobił wielką karierę we Francji i Rosji, a jego niezwykle agresywny, brawurowy styl latania przyciągał dwustutysięczne tłumy na pokazy lotnicze w całej Europie.

Album "Caudrony nad Francją. Historia Dywizjonu Myśliwskiego GC 1/145 Varsovie".

Details
Category: Lotnicza książka
Published: 17 May 2021

Na początku tego tygodnia trafi do sprzedaży album Bartłomieja Belcarza, "Caudrony nad Francją. Historia Dywizjonu Myśliwskiego GC 1/145 Varsovie.

28 kwietnia ukaże się reportaż "Lecę" o pracy polskich pilotów.

Details
Category: Lotnicza książka
Published: 08 April 2021

Wzbijają się w chmury, żeby poczuć wolność, spełnić pasje, żyć na własnych zasadach. Co kilka dni nowa lokalizacja, tropikalne wakacje i duże pieniądze. Czy tak wygląda życie pilotów i pilotek?

Przepiękny Album "Walki Powietrzne w obrazach" już dostępny!

Details
Category: Lotnicza książka
Published: 19 March 2021

Album jest efektem prawie trzydziestu lat pracy artystycznej Piotra Górki. Znajdują się w nim reprodukcje obrazów olejnych, na których autor przedstawia historię Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie podczas II wojny światowej.

W marcu premiera niepublikowanej książki jednego z dowódców dywizjonu 302 i pilota Cyrku Skalskiego - "Loty ku zwycięstwu".

Details
Category: Lotnicza książka
Published: 22 February 2021

Wydawnictwo Fronda poinformowało o wprowadzeniu na rynek wydawniczy książki Wacława Króla asa myśliwskiego, dowódcy dywizjonu 302 i pilota Cyrku Skalskiego, który pod koniec wojny objął dowództwo III Polskiego Skrzydła Myśliwskiego.

Książka "Samolot CSS-13 we wspomnieniach agrolotników".

Details
Category: Lotnicza książka
Published: 09 February 2021

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie wydało publikację pod tytułem Samolot CSS-13 we wspomnieniach agrolotników.

"Polskie lotnictwo morskie" - nowa lotnicza książka na rynku wydawniczym.

Details
Category: Lotnicza książka
Published: 04 February 2021

W roku 2020 polskie lotnictwo morskie obchodziło jubileusz 100-lecia istnienia. To bardzo ważna data w historii Polskiej Marynarki Wojennej, warta upamiętnienia w formie wyjątkowej publikacji zatytułowanej Polskie lotnictwo morskie 19201946.

"Sekrety polskiego lotnictwa" Romana Czejarka już w sprzedaży!

Details
Category: Lotnicza książka
Published: 12 December 2020

O polskich pilotach mówiono nieraz, że jak będzie trzeba, polecą nawet na drzwiach od stodoły. I to jest prawda. Ich odwagę oraz determinację podziwiali koledzy z innych krajów.

"Sekrety polskiego lotnictwa" to kolejna książka którą warto mieć w swojej bibliotece.

Details
Category: Lotnicza książka
Published: 03 November 2020

O polskich pilotach mówiono nieraz, że jak będzie trzeba, polecą nawet na drzwiach od stodoły. I to jest prawda. Ich odwagę oraz determinację podziwiali koledzy z innych krajów.

Anna Rudnicka-Litwinek - Dziewczyny na Skrzydłach - Grafika: Grupa Wydawnicza ZNAK
Anna Rudnicka-Litwinek - Dziewczyny na Skrzydłach - Grafika: Grupa Wydawnicza ZNAK

"Dziewczyny na skrzydłach" to książka po którą warto sięgnąć.

Details
Category: Lotnicza książka
Published: 30 October 2020

W latach 20. Karolina jako pierwsza Polka samodzielnie siada za sterami Basia, Anna i Jadwiga pilotują najszybsze myśliwce czasów II wojny światowej Kasia, dziewczyna z małej wioski, ujarzmia srebrnego smoka wojskowego MiG-29.

Album fotograficzny "Płatowiec i okolice" do lotniczej biblioteki.

Details
Category: Lotnicza książka
Published: 25 October 2020

Nakładem Kuźnicy Techniki Aeronautycznej i Kompozytowej Draco ukazał się album czarno-białej fotografii lotniczej oraz artystycznej autorstwa Michała Imiołka, pt. PŁATOWIEC i OKOLICE / HUMAN CONDITION.

Page 1 of 4

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Patronat medialny

Plebiscyt Lotniczy Cumulusy

Polecamy

Medale na Skrzydłach

Lotnicza książka

Powstała książka "Lotniczy Lublin" o ludziach, przemyśle, konstrukcjach i organizacjach lotniczych

„Lotniczy Lublin” to publikacja wydana przez Fundację Lotniczy Lublin i lubelski oddział Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, opowiadająca o ludziach, przemyśle, konstrukcjach i organizacjach związanych z lotnictwem. Nie zabrakło w niej akcentu związanego z miastem Świdnik. Jeden z rozdziałów książki poświęcony jest Szkole Pilotów Ligi Powietrznej i Przeciwgazowej w Świdniku. - pisze portal swidnik.pl.

Nowa książka do kolekcji: "Gawron PZL-101 we wspomnieniach agrolotników"

W roku 2020 publikacją Samolot CSS-13 we wspomnieniach agrolotników Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie zaczęło serię wydawniczą Skrzydlate traktory. Minęło parę lat i wreszcie światło dzienne ujrzała kolejna publikacja, tym razem poświęcona samolotowi PZL-101 Gawron.

Książka "Polskie Wojska Lotnicze 1918-1920".

Niniejsza książka jest próbą rozpropagowania wiedzy o początkach lotnictwa spod znaków biało-czerwonej szachownicy. Ma być swoistym wprowadzeniem do historii polskich Wojsk Lotniczych w latach 19181920. Sukces publikacji zależy od tego, czy po jej przeczytaniu czytelnicy zdecydują się sięgnąć po kolejne, poświęcone początkom polskich skrzydeł tytuły, których w ostatnich latach pojawia się coraz więcej.

Książka "Oczami pilota". Pułkownik pilot dr inż. Benedykt Sasim i loty na m.in. Su-22.

Pułkownik pilot dr inż. Benedykt Sasim służbę w lotnictwie polskim rozpoczął 3 stycznia 1968 roku. Od dziecka pasjonował się lotnictwem. W latach licealnych ukończył szybowcowe LPW-1 w płockim Aeroklubie Ziemi Mazowieckiej. Po zdaniu egzaminów wstępnych w Dęblinie został skierowany do Aeroklubu Białostockiego, gdzie ukończył LPW-2 i został zakwalifikowany do szkoły lotniczej w Dęblinie.

Książka Ostatni lot Le Diable. Historia pilota - pioniera lotów akrobacyjnych.

Okładka książki Ostatni lot Le Diable- Andrzej Olejko / Wydawnictwo Kagero.eu -
Okładka książki Ostatni lot Le Diable- Andrzej Olejko / Wydawnictwo Kagero.eu -

Adam Haber-Włyński to jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych pilotów pionierskiego okresu lotnictwa. Jako pilot oblatywacz, instruktor i pilot akrobacyjny zrobił wielką karierę we Francji i Rosji, a jego niezwykle agresywny, brawurowy styl latania przyciągał dwustutysięczne tłumy na pokazy lotnicze w całej Europie.

Komentarze

  • Eksperymentalny samolot Lancair wypadł z pasa i uderzył w przejeżdżający samochód
    1
    fgh45 commented on Sunday, 12 November 2023 13:23
    aleee urwał
  • PLL LOT przenosi z Radomia do Warszawy czwartkowe loty do Rzymu
    1
    ktp commented on Wednesday, 01 November 2023 12:18
    hłe hłe to było do przewidzenia :)
  • Lotnicze groby na Powązkach Wojskowych - śladami znanych lotników
    2
    aviation24.pl commented on Wednesday, 01 November 2023 10:52
    Kwatera D4, Rząd 3, Grób 2 - polecamy wyszukiwarkę http://www.cmentarzekomunalne.com.pl/mapa/szukaj.php
  • Lotnicze groby na Powązkach Wojskowych - śladami znanych lotników
    2
    Koelo commented on Wednesday, 01 November 2023 09:56
    Macie dokładne namiary na grób Zumbacha?
  • Pilot Czesław Dyzma i śmigłowiec Mi-2 w filmie James Bond - Tylko dla twoich oczu
    2
    aviation24.pl commented on Tuesday, 31 October 2023 16:46
    Dziękujemy i polecamy inne ;-)
  • Pilot Czesław Dyzma i śmigłowiec Mi-2 w filmie James Bond - Tylko dla twoich oczu
    2
    Ania commented on Tuesday, 31 October 2023 16:45
    Świetna historia! Dlaczego ja wcześniej o tym nie słyszałam?!
  • Do 25 Brygady Kawalerii Powietrznej trafiły dwa pierwsze wielozadaniowe AW149
    1
    Adamix commented on Tuesday, 31 October 2023 12:45
    No ciekawe jak się będą sprawować

Polityka prywatności i Regulamin Portalu Aviation24.pl

AVIATION24.PL © CZAS NA LOTNICTWO - Wszelkie Prawa Zastrzeżone